Primename: LŠDPS prieštarauja A. Aldakausko kandidatūrai į NŠA vadovus

2024-07-30

alt

Liepos 29 d. LRT RADIJO laidoje „Aktualijų studija“ laikinasis NŠA direktorius Aidas Aldakauskas pasakė, jog kilus skandalui dėl neteisingai suskaičiuotų dalies abiturientų brandos egzaminų rezultatų, jis trauktis iš dabartinių pareigų neketina. Maža to, jis ir toliau  planuoja dalyvauti konkurse į nuolatinio Nacionalinės švietimo agentūros (NŠA) direktoriaus postą ir tapti NŠA direktoriumi.

Dar š. m. kovo 22 d. Lietuvos švietimo darbuotojų profesinė sąjunga (LŠDPS)  iš pareigų atsistatydinus NŠA direktorei R. Krasauskienei ir laikinuoju vadovu tapus A. Aldakauskui išplatino pranešimą spaudai, kuriame išreiškė susirūpinimą, jog padėtis švietime  dar labiau susikomplikavo, ir savo poziciją dėl NŠA vadovų rinkimų:  ,,LŠDPS, išreikšdama savo poziciją dėl NŠA vadovų rinkimų, prieštarauja A. Aldakausko kandidatūrai tiek dėl jo indėlio į anksčiau netinkamai paruoštus pokyčius, tiek dėl galimų nekompetencijų, kurios lemia tai, kad krizinės situacijos sprendžiamos ne problemų ir rizikų valdymu, o komunikacinio manipuliavimo metodais‘‘ (visą LŠDPS pranešimą spaudai  galite skaityti čia) .  

Primename, kad  tai ne pirmas kartą, kai LŠDPS reiškia nepasitikėjimą A. Aldakausku. Dar  2019 m.  LŠDPS kreipėsi į tuometinį ŠMSM ministrą dėl A. Aldakausko kaip už švietimo kokybę atsakingo pareigūno atleidimo iš užimamų pareigų (daugiau apie tai skaitykite čia).

Pastarieji įvykiai,  susiję su tarpiniais ir brandos egzaminais, dar kartą parodė, kad A. Aldakauskas yra visiškai nekompetetingas vykdyti NŠA direktoriaus pareigų:

  •  NŠA pateikė klaidingus valstybinių brandos rezultatus

Liepos 22 dieną NŠA paskelbė, kad, išnagrinėjus apeliacijas, šiemetinė brandos egzaminų sesija yra baigta, o liepos 25 dieną paviešinta, kad rasta klaida, dėl kurios keičiasi dalies abiturientų įvertinimai. Dėl techninės klaidos nebuvo įtraukti atsakymo lape mokinio pasirinktų atsakymų į uždarojo pobūdžio klausimus pataisymai, todėl perskaičiavus valstybinių brandos egzaminų (VBE) rezultatus pasikeitė apie 5% abiturientų pagrindinės sesijos užsienio kalbų (anglų, vokiečių, rusų), biologijos, fizikos, geografijos ir pakartotinės sesijos valstybinių brandos egzaminų  galutiniai rezultatai. Abiturientai jau buvo gavę brandos atestatus,  paraiškų stoti į aukštąsias mokyklas laikas pasibaigęs ir  prašymų koreguoti nebebuvo galima.  Penkių mokinių egzaminai tapo neišlaikyti. Klaida, dėl kurios pasikeitė bemaž 4 000 abiturientų brandos egzaminų rezultatai, buvo aptikta vienam abiturientui pasigedus vieno taško savo egzamino įvertinime.

  • PUPP pradingę darbai

Dėl techninių nesklandumų per dešimtokų lietuvių kalbos ir literatūros pagrindinių ugdymo pasiekimų patikrinimą (PUPP) beveik pusės tūkstančio mokinių  rašiniai dingo. Kilus švietimo bendruomenės pasipiktinimui ir  Švietimo ministerijai laikinai vadovaujančiai  M.  Navickienai apkaltinus NŠA   dėl šios situacijos buvo duotas pavedimas  neužskaitytus darbus pateikti vertinimui. NŠA pripažino sistemos trūkumą, kad mokinys nebuvo papildomai perspėtas dėl besibaigiančio laiko užduočiai atlikti. Vis dėlto NŠA leido suprasti, kad klaida ne jų, o mokinių ir mokytojų atsakomybė. Pedagogai ir mokinių tėvai su tuo nesutinko.

  • Egzaminų užduotyse buvo dalykinių, rašybos, maketavimo klaidų.

Vienas iš pavyzdžių – valstybinis lietuvių kalbos ir literatūros brandos egzaminas, kurio metu irgi neapsieita be nesusipratimų: Nacionalinės švietimo agentūros (NŠA) patvirtinto egzamino užduočių lapo paskutiniajame sakinyje – net 3 klaidos. Eltai siųstame atsakyme NŠA teigė, jog apgailestauja ir  atsiprašo dėl rašybos klaidų lietuvių kalbos ir literatūros brandos egzamino užduoties lape ir aiškinasi, kad spausdinti buvo pateikta negalutinė redaguota versija.  Visgi ji taip pat akcentavo, kad nei užduočiai atlikti, nei užduoties vertinimui šios klaidos įtakos neturės. Taip tęsiantis nesklandumams vykdant moksleivių žinių patikrinmus, Švietimo, mokslo ir sporto ministerijai (ŠMSM) laikinai vadovaujanti M. Navickienė tikino, kad NŠA reikalingi esminiai pokyčiai. Anot jos, lietuvių kalbos ir literatūros brandos egzamino užduočių lape įsivėlusios rašybos klaidos tėra iliustratyvi detalė, rodanti neprofesionalumą.

  • Kilęs chaosas ir didžiulė  įtampa vykstant tarpiniams patikrinams, nors prieš tarpinius vertinimus A. Aldakauskas garantavo ir teigė, kad tarpiniai patikrinimai įvyks sklandžiai – duoda 99 proc.

,,Turbūt atsakyčiau taip pat, kaip ir visų patikrinimų pradžioje, – 99 proc., kad mums pasiseks“, – LRT.lt sakė Nacionalinės švietimo agentūros (NŠA) laikinasis direktorius Aidas Aldakauskas, paklaustas, ar artėjančio lietuvių kalbos ir literatūros tarpinio patikrinimo neištiks krizė, kaip kad fizikos ar matematikos B lygio.

Tuo tarpu likus mažiau nei mėnesiui iki vienuoliktokų tarpinių patikrinimų, juos rengiančią Nacionalinę švietimo agentūrą kritikavo mokytojų ir mokinių bendruomenės, Lietuvos švietimo darbuotjų profesinė sąjunga.  Tiek mokytojai, tiek mokiniai kritiškai vertino neaiškią ir dažnai keičiamą  tarpinių egzaminų tvarką. Mokytojų bendruomenė skundėsi,  kad jų išsakoma kritika valdininkams nerūpi.Tiek  mokytojų, tiek mokinių  teigimu, daug painiavos dėl tarpinių atsiskaitymų įnešė atnaujintos bendrojo ugdymo programos. Ne viena dalykinė asociacija kreipėsi į  ŠMSM ir NŠA keisti programas,  naujoves pristabdyti. 

,,Atėjus laikui spręsti, ar tarpiniai šiais mokslo metais reikalingi, švietimo politikams turbūt net nekilo klausimas ,,Būti ar nebūti“. Žinoma, kad būti, nes yra visagalis žodis ,,reforma“, kuriuo, atėjus laikui atsiskaityti, galima prieš nosį rinkėjams pamojuoti, dar yra įsisavintos projektų lėšos, dar įvairiapusis spaudimas, galų gale, tikėjimas, kad veikti visada geriau nei neveikti.<…>Bet pažiūrėjus į tai, kokią sumaišį kelia to veikimo pasekmės, galima konstatuoti – šiuo atveju geriau būtų buvę neveikti, „-rašė LŠDPS pirmininko pavaduotoja Lilija Bručkienė  (Lilija Bručkienė. Tarpinių patikrinimų spindesys ir skurdas. Kodėl nesusikalba valdininkai ir mokytojai? 2024-03-12)

A. Aldakausko garantuotas sklandus tarpinių vertinimų organizavimas pavirto švietimo sistemos fiasku, todėl birželio 6 d.  ŠMSM oficialiai spaudos konferencijoje pristatė planuojamas pertvarkas, susijusias su VBE pokyčiais 2025 m.  ir  iš esmės paskelbė pakeistą visą išskaidyto į dvi dalis  egzamino modelį. Tiesa, LŠDPS sveikino siekį  eliminuoti kilusias problemas, vis tik savo rašte ŠMSM ir NŠA pateikė  įžvalgas dėl galimų rizikų, nes nuogąstaujama, ar nebus sukurtos naujos problemos (daugiau apie tai skaitykite čia). 

Paskutinėmis žiniomis, po skandalo dėl abiturientų egzaminų rezultatų, premjerė Ingrida Šimonytė viliasi, jog rugsėjo pradžioje pasibaigus Nacionalinės švietimo agentūros (NŠA) vadovo konkursui pavyks atsirinkti kandidatą, kuris „gebės sustyguoti procesus“.

„Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM) papildomai išsiaiškins šios situacijos susidarymo aplinkybes ir NŠA darbuotojų atsakomybę, todėl nuo išankstinio vertinimo susilaikysiu, tačiau norėčiau priminti, kad šiuo metu vyksta naujojo agentūros vadovo konkursas, per kurį, tikiuosi, pavyks atrinkti vadovą, kuris gebės sustyguoti procesus agentūroje tokiu būdu, kad tokių klaidų nebūtų, o kitos klaidos būtų išsiaiškinamos kuo anksčiau, be žalos vaikams ir su minimalia žala valstybės reputacijai“, – atsakyme raštu ELTAI 07-30 teigė I. Šimonytė.

Pasak Vyriausybės vadovės, po šio skandalo ŠMSM jau ėmėsi sprendimų, leisiančių užtikrinti, kad tokios klaidos nesikartotų.

To tikisi ir visa švietimo bendruomenė. 

 

LŠDPS inf., parengta remiantis žemiau nuorodytais šaltiniais: