Keičiantis darbo užmokesčiui keičiasi darbo sutarties sąlygos

2022-01-08

Nuo 2022 m. sausio 1 d. švietimo darbuotojams keičiasi darbo sutarties sąlygos, kadangi keičiasi viena iš būtinųjų darbo sąlygų – darbo užmokestis.  Jis vidutiniškai didėja 10 procentų. 

Primename, jog po praeitų metų rugsėjo mėnesį vykusių intensyvių Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos (LŠDPS) ir kitų profesinių sąjungų derybų dėl biudžeto didinimo  su Švietimo, mokslo ir sporto ministerija, atstovaujančia  Vyriausybei, buvo pasiekta, jog darbo užmokestis vidutiniškai 10 proc. didinamas nuo 2022 m. sausio 1 d., o ne nuo 2022 m. rugsėjo 1-osios, kaip Ministerija primygtinai siūlė. 

Visgi dar praeitų metų spalio 20 d. Lietuvos švietimo darbuotojų profesinė sąjunga kreipėsi į Lietuvos  Respublikos Seimo Švietimo ir mokslo komitetą, skatindama imtis realių veiksmų siekiant užsibrėžtų tikslų švietimo srityje  ir teigdama, jog valstybės biudžete numatomos lėšos mokytojų atlyginimams nepakankamos. 

,,Mokytojų darbo užmokesčio kėlimas numatant tik 10 proc. yra nepakankamas. Vidutinis šalies darbo užmokestis didėja labiau, infliacija taip pat: ji šiuo metu jau siekia 11 proc. ir ekonomistai teigia, jog nenustos augti”, – sako LŠDPS pirmininkas Andrius Navickas.  

Darbo užmokesčio ir kiti pokyčiai kelia nemažai klausimų švietimo bendruomenei. 

Ar padidėjus darbuotojų pareiginės algos pastoviosios dalies koeficientams reikia pasirašyti naujas sutartis ar sutarties pasiketimus? Ar reikalingi pakeitimai švietimo įstaigų darbo apmokėjimo sistemose? Pedagogų  atlyginimai didėja vidutiniškai 10 proc. lyginant su 2021 m. rugsėjo mėn., taip pat dar kiekviena švietimo įstaiga gauna papildomai 2,5 proc. lėšų, skiriamų pedagogams atlyginti už padidintą darbo krūvį. Kaip šie pinigai konkrečioje švietimo įstaigoje  bus skirstomi?   

Į šiuos ir kitus klausimus  galite rasti atsakymus čia.

LŠDPS informacija