VUK VUKOTIĆ DISKUSIJOJE APIE ŠIUOLAIKINĘ DARBO RINKĄ

2020-12-22

Kodėl  kiekvieno iš mūsų karjeros kelias priklauso ne tik nuo individualių pasirinkimų bei pastangų, bet ir nuo konkrečios įmonės darbo kultūros bei bendrų darbo rinkos, ekonomikos procesų?  LRT tinklalaidėje ,,Savęs repeticijos“   Vilniaus universiteto dėstytojas ir  Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos narys  Vuk Vukotić analizavo šiuolaikinės darbo rinkos ypatumus.

Jo teigimu, gyvename tokiais laikais, kur darbo pasiūlymai  žada laisvę ir lankstumą, bet iš tikrųjų tai yra iliuzija. ,,Nėra to laisvo pasirinkimo,  kai kalbame  apie galimybę rinktis, galimybę dirbti keliuose darbuose. Kai pasirenki vieną darbą, tu nebegali turėti visų  kitų darbų, nes tavo darbo diena yra užimta. Tu negali išeiti ir ieškotis vėl darbo, nes liksi be pajamų‘‘, – sako V. Vukotić.

,,Laisvoje rinkoje žmonės   skatinami mylėti savo  darbą:  ne dirbti, o atstovauti savo įmonei ar  korporacijai, mąstyti apie darbą ir po darbo laiko. O  tai sudaro puikias sąlygas  persidirbti.‘‘

Ir nors, pasak jo, darbdavys pristato darbo rinką kaip labai laisvą ir lanksčią, tačiau  tinkamesnis terminas būtų  reguliuojama rinka, sudaranti  sąlygas persidirbti.  ,,Laisvoje rinkoje žmonės   skatinami mylėti savo  darbą:  ne dirbti, o atstovauti savo įmonei ar  korporacijai, mąstyti apie darbą ir po darbo laiko. O  tai sudaro puikias sąlygas  persidirbti,‘‘ – svarsto V. Vukotić.

,,Nesuprantam  savo galios. Darbą atlieka darbuotojai, todėl ir darbuotojai gali dalyvauti sprendimuose, kaip tas darbas atrodys. Bet mes bijom iškelti savo reikalavimus. Daug baimės ir iliuzijos, jog nėra alternatyvų.‘‘

Daug jaunų žmonių dirba nemėgstamą darbą ir nemato galimybių kaip jį keisti. ,, Problema, jog esame skatinami konkuruoti su kolegomis.  Taip pat reikia kalbėtis su kolegomis apie darbą –   bet ne apie užduotis, o darbo sąlygas. Nesuprantam  savo galios. Darbą atlieka darbuotojai, todėl ir darbuotojai gali dalyvauti sprendimuose, kaip tas darbas atrodys. Bet mes bijom iškelti savo reikalavimus. Daug baimės ir iliuzijos, jog nėra alternatyvų, ‘‘ – teigia jis.

Visą įrašą rasite LRT mediatekoje čia