Seimas apsisprendė dėl kitų metų biudžeto

2014-12-10

alt

Seime priimtas 2015 m. biudžeto projektas. Jame numatyta, kad nuo 2015 m. sausio 1 d. auklėtojų ir priešmokyklinio ugdymo pedagogų atlyginimai augs 10 proc., arba apie 200 litų, tam bus skirta per 30 mln. litų.

Kitais metais 36 litais augs mokinio krepšelis ir sudarys 3384 litus arba 980 eurų. Šiek tiek (nuo 12,75 iki 12,82) padidintas mokytojų tarifinių atlygių koeficientų vidurkis R. Užmokestis didės mokytojams, dirbantiems didesnėse nei 23 mokinių klasėse: jiems bus daugiau mokama už mokinių darbų taisymą. Valstybės biudžete tam papildomai skiriama 5 mln. litų.

2015 m. valstybės biudžete taip pat skirti papildomi 6 mln. litų socialinių garantijų fondui – tai lėšos dėl pensinio amžiaus ar kitų priežasčių iš švietimo sistemos pasitraukiantiems pedagogams.

Priimant biudžetą Seime buvo pritarta parlamentarų Gintaro Steponavičiaus, Jurgio Razmos, Remigijaus Šimašiaus, Petro Gražulio pasiūlymui įvesti neformaliojo ugdymo mokinio krepšelį, tam papildomai skirta daugiau nei 11 mln. litų. Už tai beveik vieningai balsavo ir opozicinės frakcijos ir valdantieji, išskyrus socialdemokratus.

Lietuvos lenkų rinkimų akcijos frakcijos seniūnė Rita Tamašunienė pasiūlė grąžinti mokinio krepšelio dydį į prieškrizinį lygį. „Man atrodo, kad būtina atsižvelgti į mokytojų organizuojamus protestus, į mokytojų organizuojamus piketus, kurie signalizuoja, kad jų sistemai skiriamas nepakankamas dėmesys, o tas mitas, kad mokytojai ir taip uždirba per daug, tai iš tikrųjų neverta net kalbėti, nes žinome, kiek mokytojai atlieka papildomų darbų, už kuriuos negauna jokio atlygio“, – kalbėjo Seimo narė.

Nors už balsavo net 13 valdančiosios Darbo frakcijos narių, tačiau priimti šiam pasiūlymui balsų nepakako. Iš 68 užsiregistravusiųjų 58 parlamentarai balsavo „už“, tačiau kad būtų pritarta įstatymo pataisoms reikia daugiau nei pusės Seimo narių pritarimo. Pritrūko vos 13 balsų. 

Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos pirmininko Andriaus Navicko teigimu, kitais metais švietimo padėtis nebus geresnė. Švietimo ir mokslo ministerijos pranešimai neva finansavimas švietimui kitais metais auga 47 mln. yra nieko verti, nes tai tėra švietimo sistemoje dėl vaikų mažėjimo sutaupyti pinigai. Tuo tarpu švietimui skiriama vis mažiau pinigų lyginant su bendruoju vidaus produktu, prognozuojama, kad šis procentas kitais metais bus dar mažesnis nei šiemet.

„Tai rodo, kad ir kitais metais mums neteks sėdėti sudėjus rankų. Manau, kad ateityje mūsų protestai bus daug masiškesni, nes politikų atsainus požiūris į vaikų ugdymą nepaliks abejingų“, – svarsto LŠDPS pirmininkas.