Siekiama sudrausminti žurnalistę ir leidėjus

2015-04-15

alt

Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos profesinės organizacijos pirmininkė Joalita Lynikienė kreipėsi į Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnybą su skundu dėl interneto svetainėje 15 min.lt ir laikraštyje ,,Lazdijų žvaigždė“ paskelbtos netiesos ir konfidencialios informacijos paviešinimo.

Minėtose informacijos priemonėse publikuotuose straipsniuose paskleisti tikrovės neatitinkantys, gimnazijos pedagogų garbę ir orumą žeminantys teiginiai bei paskelbta konfidenciali informacija apie privačių asmenų darbo užmokestį.

Inspektoriaus prašoma ištirti, ar teisėtai Lazdijų rajono savivaldybės administracija davė leidimą žurnalistei Vilmai Danauskienei susipažinti ir viešinti konkrečių pedagogų darbo užmokesčio dydžius bei nustatyti, kas pateikė informaciją apie pedagogų darbo užmokestį.

Taip pat prašoma sudrausminti Vilmos Danauskienės ir leidėjų UAB ,,15 Min.“ bei savaitraščio ,,Lazdijų žvaigždė“ redaktorių neteisėtus veiksmus ir įpareigoti publikuoti paneigimus.

Reikalavimo paviešinti paneigimus (straipsnyje yra mažiausiai šeši tikrovės neatitinkantys teiginiai), kaip numato teisės aktai, abu leidėjai neįvykdė. Į prašymą, kad Vilma Danauskienė viešai atsiprašytų dėl pedagogų garbės ir orumo įžeidimo, taip pat nebuvo atsižvelgta.

Tiesa, atsakymo sulaukta iš savaitraščio „Lazdijų žvaigždė“ redaktoriaus Kęstučio Matulevičiaus, kuriame paneigti melagingus teiginius atsisakoma, tačiau privataus pobūdžio informacijos paskelbimo faktas nekomentuojamas.

Septyniolika straipsnyje paminėtų pedagogų įsitikinę, kad akiplėšišku savo veiksmu ir žurnalistine nekompetencija Vilma Danauskienė pažeidė Konstituciją, Darbo kodeksą, Asmenų duomenų teisinės apsaugos įstatymą, Lietuvos žurnalistų ir leidėjų etikos kodeksą bei Visuomenės informavimo įstatymą.

„Todėl manome, kad žurnalistė Vilma Danauskienė peržengė saviraiškos laisves bei teises skleisti informaciją ribas, pažeisdama įstatymus įsibrovė į visų mūsų privataus gyvenimo sritį be mūsų sutikimo. Šios informacijos paskelbimas supykdė ne tik nukentėjusius darbuotojus, bet ir visą gimnazijos bendruomenę“, – teigiama Joalitos Lynikienės pasirašytame skunde.

Dokumento kopija nusiųsta ir Visuomenės informavimo etikos komisijai.

Jeigu minėtos institucijos patvirtins, kad buvo pažeisti įstatymai, pedagogai nusiteikę kreiptis į teismą dėl moralinės žalos atlyginimo.