Reikalaujama stabdyti etatinio įvedimą nuo rugsėjo 1 d. (peticija)

2018-05-07

alt

Gegužės 4 d. Lietuvos švietimo darbuotojų profesinė sąjunga (LŠDPS) kreipėsi į Prezidentę Dalią Grybauskaitę, Seimo Pirmininką Viktorą Pranckietį ir Seimo Švietimo ir mokslo komiteto pirmininką Eugenijų Jovaišą su reikalavimu stabdyti etatinio mokytojų darbo apmokėjimo modelio įgyvendinimą nuo 2018 metų rugsėjo.

Pirmininko Andriaus Navicko pasirašytame rašte teigiama, jog Švietimo ir mokslo ministerijos parengta naujoji darbo apmokėjimo sistema įvedama labai skubotai, iki šiol švietimo bendruomenei neatsakyta į daugybę klausimų, o į teikiamus pasiūlymus bei pastabas – neatsižvelgiama.

Rašte aukštiems šalies pareigūnams teigiama, jog mokytojų etatinio darbo apmokėjimo modelyje turi būti atsižvelgta į šiuos principus:

1. Mokytojų darbo laikas etate turi būti skaičiuojamas ne metinėmis, o savaitinėmis valandomis. Šiuo metu projekte numatytas metinis skaičiavimas papildomai prideda 90 val. per metus, nes nevedant pamokų per mokinių atostogas, jos bus sukeltos į kitas savaites. Kadangi darbo užmokesčio koeficientai nedidėja, tai už tą patį atlygį augs darbo krūvis.

2. Mokytojų etate kontaktinių valandų skaičius neturi viršyti 18 val. per savaitę.

3. Nekontaktinėms valandoms, susijusioms su kontaktinėmis valandomis (pasiruošimui pamokoms, darbų taisymui, vertinimui ir t.t), turi būti skiriama 40-70 proc. nuo kontaktinių valandų skaičiaus. Šiuo metu projekte šio tipo nekontaktinėms valandoms numatyta skirti 30-50 proc. nuo kontaktinių valandų skaičiaus, t. y. nuo 5,4 – 9 val. per savaitę. Tuo tarpu nekontaktinėms valandoms mokyklos bendruomenei galima skirti iki 50 proc. nuo viso etato, t. y. iki 18 val.

4. Nepritariame mokytojų pareiginės algos pastoviosios dalies koeficientų lentelėje esančių koeficientų intervalams. Siūlome atsisakyti intervalų ir koeficientus didinti ne mažiau kaip 20 proc.

5. Įstatyme turi būti aiškiai apibrėžtos nekontaktines valandas atitinkančios veiklos (nurodytas baigtinis veiklų sąrašas). Tuo tarpu projektu toliau siūloma dėl visko susitarti mokyklose. Kadangi už etatų sandarą atsakomybė kris vadovams, o laisvės jie daug neturės, nes mokyklai etatai bus finansuojami pagal ugdymo valandų skaičių, todėl kolektyvuose kils didžiulis nepasitenkinimas ir susipriešinimas, nors pati pertvarka realiai situacijos nepagerins.

Peticija

LŠDPS kartu su Lietuvos mokytojų sąjūdžiu taip pat inicijavo peticiją, kuria reikalaujama stabdyti etatinio mokytojų darbo apmokėjimo modelio įgyvendinimą nuo 2018 rugsėjo kaip neskaidrų, neparengtą ir nesuderintą su mokytojais bei mokyklų vadovais.

Taip pat reikalaujama nuo rugsėjo 1 d. padidinti pedagoginių ir nepedagoginių darbuotojų pareiginės algos pastoviosios dalies koeficientus 20 proc. ir sudaryti aiškų ir nuoseklų atlyginimų kėlimo planą, kad iki 2020 m. jie būtų suvienodinti su vidutine Europos Sąjungos šalių mokytojų alga.

Peticija reikalaujama atsižvelgti į pagrindinius mokytojų etatinio darbo apmokėjimo modelio principus: etatą sudaro 36 valandos, iš kurių ne daugiau kaip 18 kontaktinių valandų; etatas gali būti dalinamas tik išlaikant tą pačią kontaktinių ir nekontaktinių valandų skaičiaus proporciją; valandos etatui skaičiuojamos ne metams, o savaitei.

Ikimokyklinių ir priešmokyklinių įstaigų pedagogų etate reikalaujama numatyti ne mažiau kaip šešias nekontaktines valandas, tai pat – mažinti vaikų/mokinių skaičių grupėse/klasėse, nurodant konkrečius skaičius ir terminus.

Peticija adresuojama Prezidentei, Seimui, Vyriausybei, Švietimo ir mokslo ministerijai.

LŠDPS inf