Neįkainojama patirtis Norvegijoje

2013-09-29

Rugsėjo 22-25 d. Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkas Andrius Navickas ir prezidiumo nariai Erika Leiputė-Stundžienė, Zita Miškinytė-Mazurienė ir Vytautas Silvanavičius viešėjo Norvegijoje. Kartu su kitų profesinių sąjungų, darbdavių organizacijų ir savivaldybių atstovais iš Lietuvos – projekto „Trišalio dialogo plėtra savivaldybėse” – dalyviais jie lankėsi įvairiose Steinkjer’o savivaldybės (vidurio Norvegija) įstaigose ir įmonėse.

Pirmasis svečių-šeimininkų susitikimas įvyko merijoje. Delegaciją priėmė meras Bjorn Arild Gram. Jis pats ir administracijos bei profesinių sąjungų atstovai papasakojo apie vykstantį trišalį bendradarbiavimą, kuris paremtas pagarba ir pasitikėjimu vienų kitais.

21 303 gyventojų turinčioje Steinkjer’o savivaldybės viešajame sektoriuje dirba1600 darbuotojų, beveik 100 proc. jų priklauso profesinėms sąjungoms. Steinkjer’o savivaldybėje yra 500 fermerių ūkių, daug verslų. Dominuoja energetikos įmonės, kurios visos priklauso valstybei, – draudimas jas privatizuoti numatytas įstatymu.

Savivaldybėje veikia viena kolegija (ji pavaldi apskrities administracijai), dvi pagrindinės mokyklos, viena gimnazija, 10 pradinių mokyklų. Tarp jų – viena privati, veikianti pagal Montesori ugdymo programą. Šiaip jau privačių mokyklų steigti neleidžiama, išskyrus tas, kurios taiko ypatingas ugdymo programas.

Vėliau delegacija viešėjo vietos medicinos centre, žemės ūkio kolegijoje, susipažino su ūkininkų šeima, turinčia kaimo turizmo sodybą, lankėsi vietos gaisrinėje. LŠDPS delegacija turėjo progos pabendrauti su Švietimo profesinės sąjungos atstove Monica Rakvag, apsikeista informacija ir kontaktais.

Kitą dieną svečiai iš Lietuvos viešėjo Nacionaliniame tyrimų ir konsultavimo centre kaimo plėtrai, čia išklausė pranešimų apie ankstyvą ir tikslingą mokinių profesinį orientavimą, apie sveikatos prevenciją, vaikų teisių apsaugą. Vėliau lankėsi energetikos įmonėje NTE bei uoloje sumontuotoje hidroelektrinėje.

LŠDPS grupė Norvegijoj viešėjo kartu su projekto dalyviais: Kupiškio savivaldybės meru Jonu Jaručiu, Ukmergės tarybos nare Elene Mirinavičiene, Ignalinos savivaldybės jaunimo koordinatoriumi Vadimu Stefanskij, Lietuvos verslo darbdavių konfederacijos generalinio direktoriaus pavaduotoju Vaidotu Levickiu, Samdomų darbuotojų profesinės sąjungos pirmininke Irina Judina, Ukmergės profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininke Jolanta Keburiene, Nacionalinio pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimo atstovu iš Kupiškio Audriumi Lauciumi, projekto vadovu Tomu Tomilinu ir portalo lprofsajungos.lt redaktore Ramune Motiejūnaite-Pekkinen.

Apibendrinant įspūdžius ir įvertinant kelionės programą V. Silvanavičius teigė pamatęs esminį skirtumą: Norvegijoje siekiama įsiklausyti į tai, ką sako kita pusė, o Lietuvoje bandoma kitai pusei įpiršti savo tiesą. Z. Miškinytė-Mazurienė pastebėjo, kad Norvegijoje sugebama gerbti žmonių atliekamus vaidmenis, o Lietuvoje labai dažnai viskas susiveda į asmeniškumą.

LŠDPS pirmininko teigimu, profsąjungos Lietuvoje nelabai moka argumentuotai ir labai aiškiai savo socialiniams partneriams pasakyti, ko jos iš tiesų iš jų nori. Todėl tokios kelionės ir tai, kad delegacijoje atstovaujama ir verslui, ir politikams, turėtų padėti apsispręsti, ko mes vieni iš kitų norime kaip dialogo šalys, ir padėti vieni kitiems to pasiekti.

Reportažas iš kelionės: http://www.sampro.lt/dialogas/straipsnis/142