Jau kovą šalies vienuoliktokai laikys pirmuosius tarpinius patikrinimus. Pastarųjų rezultatai lems 40 proc. brandos egzaminų įvertinimo. Ar švietimo bendrovė pasirengusi tarpiniams patikrinimams? Apie tai buvo diskutuojama LRT laidojen ,,Aktualijų studija”.
Nacionalinė švietimo agentūra (NŠA) teigia, kad naujovei visiškai pasirengta, kliūčių išbandant sistemą nepasitaikė. Visgi mokytojai ir moksleiviai aiškumo pasigenda ir vis dar svarsto, kad tarpinius patikrinimus galbūt derėtų atidėti. Kritikos negaili ir laidoje dalyvavusi Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos (LŠDPS) pirmininko pavaduotoja lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Lilija Bručkienė.
LRT Aktualijų studija
,,Man tai visada norisi pasakyti, kaip tam paaugliui: „Ar mes nesakėme, kad taip ir bus? <…>
Prieš metus, prieš pusantrų, prieš dvejus, mes jau rašėme iš pradžių apie atnaujinimą programų, kad bus nepasiruošta ir trūks vadovėlių ir skaitmeninės medžiagos. Tarp kitko, ta minima emokykla portalas: jame yra pusė medžiagos pateikta, kurią paruošė ta pati asociacija. Dalis yra abejotinos kokybės, ten yra sudėta viskas, kas yra įmanoma rasti. Dalis yra komercinių organizacijų, už kurią reikia mokėti papildomai. Tai nėra ta medžiaga, kurią mokytojas galėtų pasiimti ir tiesiog ramiai naudotis.
Mokytojos teigimu, esamas problemas NŠA stengiasi dangstyti „tam tikrais atsimušinėjimais“. O juk tiesiog reikėtų pripažinti faktą – tarpiniams atsiskaitymams nėra tinkamai pasiruošta.
„Aš taip pat esu ir asociacijos valdybos narė ir puikiai žinau, kiek raštų mes rašėme, kiek nuogąstavimų rašėme, kiek mums reikėjo pastangų ir netgi radikalių pareiškimų tam, kad dabar sėstume tartis dėl vertinimo kriterijų patvirtinimo.
<…>Mane stebina kiekvieną kartą ta komunikacinė ekvilibristika, kuria aš pavadinčiau Nacionalinės švietimo agentūros bendravimą paskutiniu metu.
<…>Kaip [viskas] vyks, mes pamažu jau išsiaiškiname, nors [patikrinimai] bus balandžio pradžioje. Norisi pasakyti kaip tam paaugliui: ar mes nesakėme, kad taip ir bus? Tai dabar, jeigu tai būtų prieš metus, būtų puiku. Sakyčiau, pats laikas pasitvirtinti vertinimo kriterijus įskaitos… Tos pirmosios dalies kalbėjimo, kuri bus balandžio mėnesį, bet mes tai darome dabar ir tik iš esmės jau po tam tikrų radikalių raštų, tai viskas daroma tikrai ne laiku. Tikrai nėra pasiruošta, ir mokytojai nerimą patiria ne dėl to, kad jie nerimastingi, o todėl, kad ta pertvarka atėjo kokiais metais per anksti“, – tvirtina L. Bručkienė.
Paklausta, ar dar būtų galima traukinį stabdyti ir tarpinius patikrinimus atidėti, LŠDPS atstovė optimizmu netrykšta.
„Žinote, mes prašėme prieš metus tą traukinį stabdyti. Mums pasakė, kad per vėlu. Man atrodo, tai pasako viską“, – sako ji.
L. Bručkienė atkreipia į dar vieną problemą: atnaujintas programas ruošia vieni, o valstybinių brandos egzaminų užduotis – kiti specialistai, todėl spėti, kas bus įtraukta į tarpinį patikrinimą, tenka patiems mokytojams.
„Atnaujintose programose nėra numatyta nei laiko, nei metodikų, kaip mes turėtume paruošti patikrinimui. Suprantu, kad galima šnekėti apie kompetencijas, bet bus labai konkrečios užduotys.
Pavyzdžiui, [lietuvių kalbos dalyke] bus publicistinio teksto analizė ir paskui dialogą palaikantis pokalbis. <…> Mes dar net vertinimo kriterijų neturime iki šiol. Tai kiekvienas mokytojas ruošia savo mokinius taip, kaip jis supranta“, – apmaudo neslepia pašnekovė.
Daugiau čia
Taip pat galite žiūrėti laidos įrašą čia