LŠDPS diskusijų forume – probleminiai klausimai dėl pokyčių švietimo sistemoje

2021-08-21

Reaguodama į  aktualijas Lietuvos švietimo darbuotojų profesinė sąjunga rugpjūčio 18-19 dienomis organizavo LŠDPS diskusijų forumą ,,Kokie pokyčiai laukia švietimo sistemos?” Renginyje dalyvavo beveik 200 mokytojų ir švietimo darbuotojų, taip pat  Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos  atstovai.

Diskusijų forume įžanginį žodį tardamas bei renginio programą pristatydamas Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkas Andrius Navickas pasidžiaugė susirinkusiųjų gausa ir paragino  visus aktyviai  dalyvauti diskusijose aktualiomis temomis.

,,Kiekvienais metais susirenkame kartu pasisemti  jėgų, pasiruošti naujiems mokslo metams. Tai gera įžanga, geras startas, apšilimas prieš mokslo metus. Kas šiemet yra nauja? Matant tuos visus  pokyčius, pamanėme, jog labai svarbu šiemet organizuoti Diskusijų forumą ir kartu diskutuodami aptarti visas aktualias temas. <…> Žinote, jog  yra tik dvi dienos, kada nieko negali pakeisti – tai yra vakar ir rytoj, o šiandien viską mes galime keisti “, – renginio pradžioje kalbėjo A. Navickas.

A. Navickas 

Nuotoliniu būdu  LŠDPS Diskusijų forumo dalyvius ir  visus Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos narius  pasveikino Europos nepriklausomų profesinių sąjungų  konfederacijos (CESI) Generalinis sekretorius Klaus Heegeris, taip pat palinkėdamas  įkvepiančių ir vaisingų diskusijų. ,,Reformos nebus sėkmingos be švietimo bendruomenės įsitraukimo <…> Todėl raginame Lietuvos vyriausybę tęsti reformas būtinai įtraukiant mokytojus ir profesines sąjungas.  Šiandienos LŠDPS diskusijų forumas yra puiki ir labai reikalinga iniciatyva, užtikrinanti mokytojų dalyvavimą šiose reformose.<…> Netinkamos investicijos šiandien mums brangiai kainuos rytoj,” –  kalbėjo CESI generalinis sekretorius (visą sveikinimo įrašą  galima rasti čia  )

Pirmąją LŠDPS diskusijos forumo dieną Švietimo, mokslo ir sporto  atstovai skaitė  pranešimus trimis aktualiomis temomis: įtraukusis ugdymas ir švietimo pagalba, Vidurinio ugdymo sąrangos projektas, „Tūkstantmečio mokyklų“ programa‘‘. Vėliau vyko diskusijos: mokytojai aktyviai kėlė labai aktualius ir probleminius klausimus minėtomis temomis.

Diskutuota, kaip bus sprendžiamas švietimo pagalbos specialistų trūkumas ugdymo įstaigose, kaip  mokyklos yra prisitaikiusios prie įtraukiojo ugdymo, ar bus uždaromos  visos specialiosios mokyklos ir ar bus uždaromos ir naikinamos specialiosios klasės, esančios bendrojo ugdymo mokyklose, aptarti ir kiti aktualūs Įtraukiojo ugdymo ir švietimo pagalbos klausimai.

Diskusijoje  apie Vidurinio ugdymo sąrangos projektą  buvo išvardintos  galimos rizikos. Vienos iš jų  –  dėl brandos darbo ir socialinės veiklos.  Neaišku, kaip bus apskaičiuojamos  mokytojo laiko sąnaudos, skiriamos brandos darbo taisymui, ir koks bus mokytojo atlygis už šį darbą, taip pat kyla neaiškumų, kaip  socialinės ir pilietinės  veiklos bus suderinamos  su vaikų pasirinkta kryptinga sportine, menine, neakivaizdinių mokyklų, skirtų gabiems, veikla ir kitomis užimtumo formomis bei kokios bus socialinės veiklos galimybės atokiose gyvenvietėse. Dabar stojant į aukštąsias mokyklas galima gauti papildomų taškų – puiki motyvacija sąmoningiems, kryptingai dirbantiems vaikams. Kai tai taps privaloma,  skatinimo nebus, brandos darbo lygis galimai kris.

L. Bručkienė

,,Tūkstantmečio mokyklų “ programos įgyvendinimas taip pat  kelia daug  neaiškumų. Neaišku, kokia  švietimo politikos problema sprendžiama įgyvendinant šią 210 mln. eurų vertės priemonę, didelių klaustukų kelia ir šios programos tęstinumas, taip pat kam bus naudojami programos pinigai, pavežėjimo aspektas.

L. Gudžinskas

Psichologas Evaldas Karmaza pakvietė kalbėtis tema ,,Mokytojo savijauta pandemijos metu‘‘. Kalbėta jautria tema – apie psichikos sveikatą ir kaip sugebėti atsipalaiduoti. ,,Tema, kurios neturėjo būti, bet, deja, ji yra ir apie kurią  nepatogu kalbėti, bet tada kalba mūsų kūnas. Arba kalba mūsų artimieji, “ – diskusijos pradžioje sakė  E. Karmaza.

E. Karmaza

Antrąją LŠDPS diskusijų forumo dieną vyko LŠDPS diskusija su Švietimo, mokslo ir sporto ministre Jurgita  Šiugždiniene.  Diskusijoje aptarti aktualūs klausimai apie mokinių grįžimą į mokyklas, ikimokyklinio ugdymo įstaigas, ,,Tūkstantmečio mokyklų’’ programą, Nacionalinį susitarimą dėl švietimo ir kita. Taip pat diskusijoje dalyvavo  Seimo švietimo ir mokslo  komiteto pirmininkas Artūras Žukauskas, Seimo narė Vilija Targamadzė ir Tomas Bičiūnas. Diskusiją moderavo žurnalistas  Aurimas Perednis (diskusijos tiesioginės transliacijos įrašą  žiūrėkite čia).

Teisinius klausimus dėl aktualių pokyčių švietimo sistemoje (teisinę praktiką ir teisės aktų projektus) aptarė  advokatas   Karolis  Gerbauskas.

Apibendrindamas dvi dienas trukusį LŠDPS diskusijų forumą ,, Kokie pokyčiai laukia švietimo sistemos?”, LŠDPS pirmininkas pasidžiaugė konstruktyviomis diskusijomis. ,,Tikimės, jog  LŠDPS diskusijų forume išsakyti mokytojų nuogąstavimai, iškelti klausimai ir pastebėjimai bei pasiūlymai  valdžios bus išgirsti”, – baigiantis renginiui pastebėjo profsąjungos pirmininkas  A. Navickas.

LŠDPS informacija