Penktadienį, rugsėjo 29 d. 8 .00 val. prasidėjo Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos (LŠDPS) organizuojamas mokytojų streikas. Į Vilniaus Vinco Kudirkos aikštę mokytojai pradėjo žygiuoti iš visos Lietuvos.
Ilgą kelionę pradėjęs Lietuvos šveitimo darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkas Andrius Navickas penktadienio rytą pasidalintame vaizdo įraše pranešė, kaip pats pradeda savo kelionę. Jis iki Vyriausybės pėsčiomis eina iš Zarasų „Ąžuolo“ gimnazijos, kurioje ir dirba.
„2018 metais, išeidami iš Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos, mes tikėjomės, kad mokytojus išgirdo. Deja, ši Vyriausybė nesilaiko duotų pažadų ir nevykdo įsipareigojimų. Negalime likti tik stebėtojais ir žiūrėti, kaip griaunama švietimo sistema. Privalome imtis atsakomybės ir kartu keisti. Eikime į gatves, į aikštę, viešai diskutuokime, kelkime problemas ir ieškokime sprendimo būdų“, – išplatintame profsąjungos įraše kalbėjo A.Navickas.
Klaipėdos Vydūno gimnazijos lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja, LŠDPS pirmininko pavaduotoja Lilija Bručkienė streikuoti prie Vyriausybės pėsčiomis su savo kolegomis ir mokiniais keliauja iš Klaipėdos.
„Visą atstumą turėtume įveikti iki spalio 16 dienos, nors juokavau, kad, jei ministerija su profsąjunga sugebėtų susitarti, ant sparnų jau gerokai anksčiau parlėkčiau į Klaipėdą. Tokia forma pasirinkta, nes derybų kelias yra labai ilgas, sunkus, komplikuotas ir dažnai liekame neišgirsti. Ir dabar eisime ilgą, sudėtingą kelią – tai simbolis“, – aiškino L.Bručkienė. Lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja įsitikinusi, kad ministerija bando išsisukti nuo tam tikrų įsipareigojimų.
9:30 val. žygį pradėjo dalis Vilniaus mokyklų. Kiek po devintos valandos ryto prie Vilniaus Žemynos progimnazijos taip pat pradėjo rikiuotis būrys mokytojų. Netrukus jie patraukė link Vyriausybės. Sostinės Žemynos progimnazijos mokytojų laukė nemenkas pasivaikščiojimas, iki Vyriausybės – beveik 7 kilometrai pėsčiomis.
Progimnazijos anglų kalbos mokytoja. LŠDPS pirmininko pavaduotoja Jurgita Kiškienė penktadienį nusiteikusi tvirtai – streikuoti ji rengiasi tiek, kiek reikės. „Vyras iš ryto paklausė, kada grįši – sakiau, kad šiandien tikrai nežinau, galbūt liksiu miegot. Nors bus sunkiau, žadėjo parūpinti palapines, prie mūsų jungiasi transportas, turėsim sėdmaišių“, – kalbėjo anglų kalbos mokytoja.
Su mokytojais žygiuoja ir keletas mokinių – jie nešini plakatais „Palaikome Jus, mokytojai“. Septintokės Edilija ir Elzė įspėjamojo streiko metu mokytojus palaikė ne tik su plakatais, bet ir sausainiais – šiandien, kelyje link Vyriausybės, mokytojai taip pat džiaugiasi mergaičių kepiniais. Prie Šeškinės poliklinikos mokytojai sulaukia plojimų. „Tu – mūsų ateitis“, – plojusiam jaunuoliui sušunka mokytojai.
Vėliau prie Vilniaus Žemynos progimnazijos mokytojų prisijungė ir kartu kelionę tęsė Vilniaus Stanevičiaus progimnazijos mokytojai.
Vyriausybės link pajudėjo ir ikimokyklinių ugdymo įstaigų mokytojai: lopšelio-darželis <<Drevinukas”, ,,Aušrelė”.
Dalis mokytojų sostinės V. Kudirkos aikštėje rinkosi jau nuo 11 valandos, atvykusieji skambino varpeliais, skandavo „kitą pamoką streikas“, laikė užrašus „Švietimas pasiekė dugną. Kada lipsim į viršų?“, „Tikras mokytojas negali tylėti“, „Mums rūpi Lietuvos ateitis, o tau?“, „Mokytojas be prestižo – valstybė be prestižo.“ Pasigirdo būgnų garsai ir skanduotės „Kita pamoka – streikas!“, „Išaušo mūsų valanda!“
Renginys prasidėjo LŠDPS pirmininko pavaduotojos Erikos Leiputės – Stundžienės Įžanginiu žodžiu ir Lietuvos moksleivių sąjungos prezidento Jono Trumpos kalba. Pirmąją pilietiškumo pamoką improvizuotoje klasėje V. Kudirkos aikštėje pravedė istorijos mokytojas Robertas Ramanauskas. Mokytojų kambary diskusijoje dalyvavo trys mokytojai: Lietuvių kalbos mokytojas Alius Avčininkas, biologijos mokytojas Paulius Sungaila ir istorijos mokytojas Robertas Ramanavičius. Švietimo žinias skaitė renginio vedėjas Igoris Vasiliauskas.
Apie 14. 00 val besibaigiant renginiams ir mokytojams pradėjus skirstytis pertrauko iki vakaro renginio, netikėtai nepranešęs atvyko Švietimo, moklso ir sporto ministras Gintautas Jakštas.
Vakare buvo surengya Lietuvos moksleivių sąjungos diskusija „Prie ko čia tie moksleiviai?“, vyko koncertas. Mokslieviai susisiekė su keliaujančiais mokytojais iš Zarasų ir Klaipėdos, pasidalino pirmosios dienos įspūdžiais.
Pasibaigus renginiui ir išsiskirsčius mokytojams ir moksleiviams, nakvoti palapinėje liko keletas Vilniaus Žemynos mokytojų.