Gegužės 18 d. Švietimo ir mokslo ministerijoje (ŠMM) įvyko dar viena derybų dėl švietimo ir mokslo šakos kolektyvinės sutarties sesija. Joje be derybinės grupės narių dalyvavo švietimo ir mokslo ministrė Jurgita Petrauskienė, kancleris Tomas Daukantas ir finansų viceministras Darius Sadeckas.
Pastarasis informavo, jog šiemet valstybės biudžeto peržiūrėti neplanuojama, o kitų metų biudžeto išlaidos taip pat negalinčios augti, todėl jei sutartyje bus numatytas lėšų poreikis, reiksią ieškoti „vidinių resursų“.
ŠMM atstovai leido suprasti, jog vidinių resursų nebus ieškoma, o įsipareigojimų prisiimti be papildomo finansavimo, neketinama.
Švietimo ir mokslo ministerijos Švietimo kokybės ir regioninės politikos departamento direktorius Aidas Aldakauskas, vėl pirmininkavęs posėdžiui, nors derybinės grupės pirmininku paskirtas viceministras Gražvydas Kazakevičius, informavo, dėl kurių punktų nesutariama. Tai – nuostata dėl vadinamųjų rentų – kompensacinių išmokų mokytojams, nusprendusiems anksčiau išeiti į pensiją; dėl pedagoginių darbuotojų atlyginimų koeficientų kėlimo, pasiekiant maksimalų dydį nuo 2017 m. rugsėjo 1 d.; dėl mokslo darbuotojų, kitų tyrėjų ir dėstytojų atlyginimo kėlimo nuo 2018 m.
Ministerijos kancleris T. Daukantas klausė, iš kur visam tam reikia paimti resursų. Anot jo, „Eurostat“ duomenimis, Lietuvoje nacionalinio biudžeto lėšų dalis, skiriama švietimui, yra didesnė nei ES vidurkis. Esą reiktų optimizuoti mokyklų tinklą ir peržiūrėti mokytojų skaičių.
Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos pirmininko pavaduotojas Vytautas Silvanavičius teigė, jog profsąjungos neneigiančios švietimo sistemos problemų, bet keliančios klausimą – kaip problemas spręsime ir kada. Visa tai ir gali būti numatyta šakos kolektyvinėje sutartyje.
Profesinių sąjungų atstovai piktinosi Vyriausybės požiūriu į švietimą, nevykdomais pažadais ir pagrasino nutrauksiantys derybas. Tuomet darbdavio pusės atstovai informavo, jog ministerija yra pateikusi paraiškas pinigų (taip pat ir papildomų lėšų) poreikiui 2018 m. ir laukia atsakymo iš Vyriausybės. Esą pirmojo birželio dešimtadienio pabaigoje turėtų būti atsakymas, tuomet ir būsią aiškiau, kokius įsipareigojimus ŠMM galėtų prisiimti kolektyvinėje sutartyje.
Ministrė J. Petrauskienė apeliavo į konstruktyvumą ir kvietė suprasti, jog nenorima iš anksto ką nors pažadėti nesant garantijų, jog bus įmanoma pažadus įvykdyti.
Profesinių sąjungų atstovai nutarė stabdyti derybas trims savaitėms, o išklausius finansavimo prognozes kitiems metams spręsti dėl tolimesnių veiksmų.
Primename, jog derybos dėl švietimo ir mokslo šakos kolektyvinės sutarties prasidėjo beveik prieš dvejus metus – 2015 m. birželį.
LŠDPS inf.