Delsti nėra kada

2018-04-11

alt

Balandžio 10 d. Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos (LŠDPS) pirmininkas Andrius Navickas susitiko su Klaipėdos miesto pedagogais. Pagrindinė susitikimo tema – mokytojų etatinio darbo apmokėjimo modelis, kurio projektas bendruomenėje kelia labai daug nerimo. Nors žadama, kad naujoji darbo apmokėjimo sistema startuos nuo rugsėjo 1 d., tačiau nežinomybės tiek daug, jog ne vienas jaunesnis pedagogas prasitaria galvojantis vasarą žvalgytis kito darbo.

A. Navickas pasidalijo mintimis, išsakytomis LŠDPS prezidiumo narių po naujojo modelio pristatymo Švietimo ir mokslo ministerijoje (ŠMM) kovo 22 d. Anot jo, vieni dokumentai pateikiami Seimo nariams, kiti – slaptais kanalais, o mokytojus pasiekia tik nuotrupos ir aptakūs pažadai.

Susirinkusieji tuo tarpu pasidalijo įspūdžiais iš Klaipėdoje prieš dieną įvykusio seminaro, kuriame ŠMM atstovai pristatinėjo naująją sistemą. Nors šį kartą pateikta daugiau dokumentų projektų, tačiau klausimų, anot mokytojų, vis daugėja. Tuo tarpu dar prieš vasaros atostogas visi turėtų būti supažindinti su tuo, kas jų laukia, pasirengiamojo darbo, atrodo, bus labai daug, o laiko labai mažai.

LŠDPS pirmininkas pabrėžė, jog nereiktų turėti iliuzijų, kad nauja tvarka suteiks kažkokios mistinės laisvės susitarti dėl valandų etate, ir turint kelias pamokas neva galima bus turėti etatą. Jo teigimu, laisvė kaip buvo, taip ir bus apribota lėšų: mokyklos gaus tiek etatų, kiek pagal planą yra ugdymo valandų, nes lėšų švietimui biudžete nedaugėja. Maža to, per dvejus metus visi mokytojai turės persiatestuoti, o kiek kokios kvalifikacijos mokytojų gali turėti mokykla, labai tikėtina, gali būti nustatyta „iš aukščiau“.

Einant dar giliau, galima matyti, kad laisvės mokyklos turės netgi mažiau nei yra šiuo metu. Mat etatų skaičių įstaigoms ketinama paskaičiuoti pagal ugdymo planą, vidutiniškai po 21 kontaktinę valandą etatui, ir jokiems nenumatytiems atvejams (mokymui namuose, olimpiadų laimėtojų lydėjimui į tarptautinius renginius ar pasiruošti renginiams) „pinigų rezervo“ mokyklos neturės.

Dar vienas niuansas – vadinamosios „žirklės“. Profesinės sąjungos jau metų metais kartoja, jog turi būti atsisakyta atlyginimų koeficientų žirklių, tačiau naujoji tvarka įves dar daugiau ir dar didesnių žirklių. Pvz., etate galimų kontaktinių valandų skaičius svyruoja nuo 13 iki 27 pamokų per savaitę.

Susirinkę mokytojai konstatavo, jog naujoji tvarka atneš daugiau neigiamų negu teigiamų dalykų ir jeigu kai kuriose mokyklose bendruomenėms pavyks konstruktyviai susitarti dėl etatų, tai, žinant realijas, daugumoje įstaigų bus supriešinti vadovai su mokytojais, kils priešprieša tarp pačių mokytojų. Galiausiai jau iš karto supriešinami kaimo ir miesto pedagogai, nes pastarieji etate turės turėti daugiau pamokų, nei dirbantieji kaimuose.

Tai pat įvertinta ir ta aplinkybė, jog laiko stabdyti šiam buldozeriui lieka vis mažiau ir dėl bendrų veiksmų reikia nuspręsti artimiausiu metu. LŠDPS pirmininkas Andrius Navickas apgailestavo, jog su Žemaitijoje dominuojančia Lietuvos mokytojų, švietimo ir mokslo profesine sąjunga (LMŠMPS) vis nepavyksta susitikti. Nors ne kartą buvo inicijuojamas abiejų organizacijų tarybų bendras susitikimas, o tokį surengti buvo nutarta ir LMŠMPS taryboje, tačiau pastarosios pirmininkas vis teisinasi dideliu užimtumu arba besiskiriančiais požiūriais.

„Delsti nėra kada. Reikia tiek telktis pačiai švietimo bendruomenei, tiek apjungti pajėgas su kitomis viešojo sektoriaus profesinėmis grupėmis“, – sakė LŠDPS pirmininkas Andrius Navickas.

LŠDPS inf.