A.NAVICKAS: VYRIAUSYBĖS SKIRIAMA 100 EURŲ POILSIO DOTACIJA PEDAGOGAMS – SOCIALINĖ PROSTITUCIJA

2020-09-27

Pokalbyje su Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos pirmininku Andriumi Navicku  Žinių radijo laidoje „Dienos klausimas“ (vedėjas Aurimas Perednis) buvo aptarti pastarųjų dienų svarbiausi įvykiai, susiję su švietimu.

Rugsėjo 23 d. Vyriausybė pritarė Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos siūlymui iš Lietuvos ateities ekonomikos DNR plane numatytų lėšų skirti po 100 eurų visų pedagogų – nuo darželio auklėtojų iki aukštųjų mokyklų dėstytojų – poilsiui kompensuoti. Tam skirta 6,3 milijonai eurų. Turizmo paslaugų teikėjams bus kompensuojamos 100 eurų išlaidos kiekvienam pedagoginiam darbuotojui už Lietuvoje suteiktas turizmo paslaugas.

 Pasak Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos pirmininko A. Navicko, žinia apie 100 eurų dotaciją pedagogų poilsiui nenudžiugino, o įžeidė ir šokiravo.  „Mokytojai vertina tai kaip pasityčiojimą. Iš tikrųjų suprantama, kai kalbama apie paramą turizmui. Tuo tarpu dėl mokytojų diskusija  vyko jau nuo vasaros, jau tada mes kėlėme tuos klausimus, kaip mokytojus vyriausybė pamiršo dalindama išmokas ir pinigus kitoms socialinėms grupėms. Ir staiga prieš rinkimus netikėtai prisimenama apie mokytojus tokiu būdu“, – kalbėjo A. Navickas.

Profsąjungos pirmininkas  kategoriškai nesutiko su  taip pat laidoje dalyvavusio valdančios partijos atstovo ir Seimo nario T. Tomilino nuomone, jog situacija daugmaž panašiai sprendžiama ir yra visur skiriami panašūs ekonomikos gelbėjimo ir pagalbos paketai – nesvarbu,  ar prieš rinkimus, ar po jų. „Dabar mokytojams lyg ir numetamas toks paketas prieš pat rinkimus ir natūralu, jog tarp mokytojų kilo toks nepasitenkinimas. Tuo  tarpu mokyklų vadovams už darbą siūlomas konkretus atlygis – siūloma skirti 30 procentų priedo prie atlyginimo, kas ir yra normalus ir ženklus atlygis už padidėjusį darbo krūvį, ką ir numato Darbo kodeksas. Tie du komponentai – ne darbo užmokestis už atliktą padidintą darbo krūvį ir prieš pat rinkimus – sukėlė labai neigiamą mokytojų reakciją“, – teigė profsąjungos pirmininkas.

T. Tomilino komentuojamą šios valdžios kadencijos didžiulį „įdirbį“ švietimo sistemoje – mokytojų algos padidėjimą dešimtimis (49 procentais), etatinio apmokėjimo įvedimą, šios vyriausybės su profesinėmis sąjungomis kolektyvinių susitarimų laikymąsi ir kitus valdžios žingsnius – A. Navickas vadina „socialine prostitucija“. „ Jeigu algos padidėjo 49 procentais, tai kodėl mokytojai taip iš švietimo sistemos traukiasi? Turbūt žongliruoti statistika ir  demonstruoti, jog pakilo   kažkiek valandinis įkainis, ir buvo toks šitos  vyriausybės bei  valdančiosios daugumos  žaidimas. Galbūt galima tai pavadinti  tik vienu apibrėžimu – socialine prostitucija, kuria užsiėmė šita vyriausybė,  neva demonstruodama ir pasinaudodama silpnomis  profesinėmis sąjungomis ir pasirašinėdama su jomis kolektyvines sutartis, kurioms net švietimo bendruomenė nepritarė dar 2018 metais. Ir dabar bandyti aiškinti, kad kažkas kažką čia atstovauja… Na apgailėtinai atrodo tiek  valdžia, tiek tos profesinės sąjungos. O  dėl tų valandinių įkainių, tai tegu pasako, kada jie didėjo. Jie didėja tik nuo  dabar, nuo rugsėjo  – 7,6 procento.  Tik apie tokį padidėjimą ir galima kalbėti, kai iš tikrųjų  buvo masiniai streikai, kai buvo priimta tokia strategija. Kalbėjimas apie kitus padidėjimus – tik žongliravimas statistika ir vidurkiais“, – piktinosi profsąjungos lyderis.  

Kita pokalbio tema – virusas plinta. Ar pasiruošusios mokyklos antrai viruso epidemijos bangai?   Pasak A. Navicko, situacija pakankamai įtempta,  tačiau   mokytojams problemų nekils, jei tektų mokyti nuotoliniu būdu. „Mokytojai pamiršo pertraukas ir suvaldyti tą situaciją nėra lengva. Visą situaciją matom ir galvojam, kad gali taip atsitikti, jog spalio mėnesį reikės grįžti prie nuotolinio mokymo. Ta praktika ir  įgūdžiai yra išlikę ir manome, jog didelių problemų  dėl to nekils. Nors skaitmeninių priemonių ir vadovėlių nepadaugėjo per tą laikotarpį, bet mokytojai  įdėjo daug pastangų  ir turi savos skaitmenines medžiagos. Pasimetimo nebus ir visi sklandžiai  į  nuotolinį  darbą įsilies, bet, aišku,  visi to nenorėtų  ir supranta, jog nuotolinis mokymas  gali sukelti  daug nepatogumų visuomenei ir turėti  neigiamą poveikį  ekonomikai.   Akivaizdu, jog  perėjimas prie nuotolinio  mokymosi pradiniame ir ikimokykliniame ugdyme reikštų privalomą tėvų darbą  namuose su savo vaikais“, – kalbėjo A. Navickas.

 Žinių  radijo laidoje „Dienos klausimas“  taip pat užsiminta apie  pastarosiomis dienomis daug diskusijų sukėlusį vienoje iš konferencijų prezidento žmonos pasisakymą apie mokytojus ir jų darbo rezultatus. „Ką turėjo omeny prezidento žmona,  galėtų labiau pati ir paaiškinti. Ir galbūt atsiprašyti  mokytojų. Žinant,  kokios yra moterys ir kokio darbštumo, kiek įdeda darbo ir pastangų , jog mūsų vaikai  gautų gerą ir kokybišką išsilavinimą, na nėra atsakinga daryti pareiškimus, kurie yra dviprasmiški“, – sakė  profesinės sąjungos pirmininkas.

Pasak A. Navicko, atsitraukti ir pripažinti klaidą reikia vidinės stiprybės, o kai šiek tiek  įgaunama  per didelio pasitikėjimo, dar  sudėtingiau tai padaryti.

LŠDPS informacija

Daugiau laidos įraše nuo 46min.45sek.  :  https://www.ziniuradijas.lt/laidos/dienos-klausimas/ar-jau-atejo-antroji-koronaviruso-banga?video=1