Zarasų mokyklos mokslo metus pradeda streiku

2012-09-04

DSC_1161

Praėjusių mokslo metų pabaigoje Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos (LŠDPS) Zarasų rajono susivienijimo pradėtas kolektyvinis ginčas rugsėjo 12 d. pasieks kulminaciją. Išbandžiusiai visus įmanomus taikius būdus priversti Zarasų valdžią sėsti prie derybų stalo ir ieškoti visiems priimtino sprendimo kaip išgyventi esamomis sąlygomis, švietimo bendruomenei liko imtis kraštutinės priemonės – streiko. Rajono mokyklose jau vyksta darbuotojų balsavimas dėl streiko paskelbimo, o jo rezultatai stebina net pačius organizatorius. Štai Zarasų „Santarvės“ pradinėje mokykloje, „Ąžuolo“ gimnazijoje, Pauliaus Širvio progimnazijoje, Meno mokykloje įvykusiuose balsavimuose neterminuoto streiko idėja palaikoma beveik šimtu procentu.

Zarasų rajono savivaldybė, kaip ugdymo įstaigų steigėja, nereagavo ne tik į bendruomenės pageidavimus, bet ir į Darbo kodekse reglamentuotas kolektyvinio darbo ginčo procedūras. Gegužės 14 d. LŠDPS Zarasų rajono susivienijimas Zarasų rajono savivaldybės merui Arnoldui Abramavičiui įteikė septynis reikalavimus, dėl kurių buvo galima tartis ir ieškoti abiems šalims priimtinų sprendimų.

Buvo ir yra reikalaujama grąžinti mokykloms nesėkmingai privatizuotą mokinių pavėžėjimo paslaugą; derinti su mokyklų bendruomenėmis mokinių maitinimo paslaugų teikimo pakeitimus; garantuoti  mokyklų aplinkos darbuotojams bent minimalią mėnesio algą;  užtikrinti finansavimą Meno mokyklai ir Sporto centrui, kurie paskutiniams dviem metų mėnesiams  neturi pinigų  mokytojų atlyginimams mokėti, nors dirba už pagal minimalų koeficientą skaičiuojamus atlyginimus; patobulinti ir patvirtinti du kartus Zarasų rajono savivaldybės taryboje svarstytą teritorinę kolektyvinę sutartį; perskirstyti leidžiamas mokinio krepšelio lėšas panaudoti skaidriai ir efektyviai derinant tiek su mokyklų vadovais, tiek su profesinėmis sąjungomis.

Tačiau į oficialius reikalavimus meras atsakinėja tik formaliai, o LŠDPS Zarasų rajono susivienijimas apie situaciją informavo mokyklų bendruomenes, rajono gyventojus ir įvairiais būdais vis stengėsi atkreipti savivaldybės dėmesį. Buvo bandoma užmegzti dialogą rajono tarybos nariams ir merui siunčiant trumpąsias sms žinutes, valdžios atstovai buvo pakviesti į pilietiškumo pamoką miesto aikštėje, tačiau noro kalbėtis jie taip ir neparodė. Maža to, akcijų dalyviai buvo bauginami, o organizatoriams net grasinta ikiteisminiais tyrimais.

Po pilietiškumo pamokos savo kabinete užkluptas meras A. Abramavičius spausdamas ranką Zarasų profesinių sąjungų suvienijimo pirmininkui pažadėjo artimiausiu metu susitikti ir svarstyti steigėjui pateiktus reikalavimus. Turėdami vilčių, kad daugiau nebebus ignoruojami, tą pačią dieną (gegužės 30 d.) savivaldybės raštinėje profsąjungų atstovai užregistravo prašymą skirti atstovus į taikinimo komisiją. Tai buvo dar vienas žingsnis kolektyvinio darbo ginčo procedūroje, kuris konfliktuojančioms pusėms galėjo padėti rasti kompromisinį sprendimą. Deja, per tris mėnesius  Zarasų rajono savivaldybės meras ir jo komanda susitikti nerado nei laiko, nei noro. Todėl rugpjūčio 29 d. įvykusiame LŠDPS Zarasų rajono susivienijimo išplėstiniame pirmininkų tarybos posėdyje nuspręsta rugsėjo 12 d. pradėti neterminuotą visuotinį mokyklų darbuotojų streiką.

Visos mokyklos prieš naujuosius mokslo metus gavo švietimo ir mokslo viceministro Vaido Bacio raštą, kuriame ministerija išreiškia pasitikėjimą mokyklų bendruomenių brandumu, susitarimų kultūra ir tikisi, kad visi mokyklose priimti sprendimai padės veiksmingiau naudoti turimus išteklius. „Mes, kaip ir viceministras, tikėjomės susitarimų, grįstų kultūra, o ne grasinimais, savivaldybės tarybos narių sprendimų brandumo, kurie padėtų veiksmingiau ir teisingiau naudoti turimus išteklius… Jau nebesitikim“, – sako LŠDPS Zarasų rajono susivienijimo pirmininkas Andrius Navickas.

LŠDPS Zarasų rajono susivienijimo informacija

Daugiau informacijos:

LŠDPS Zarasų rajono susivienijimo pirmininkas Andrius Navickas

Tel. 8 601 57747

LSDPS_logas-tikras