Švietimo darbuotojų mesta gniūžtė virsta lavina

2014-12-01

Gruodžio 1 d. įvykusioje spaudos konferencijoje informuota apie gruodžio 3 d., 12 val., prie Vyriausybės vyksiantį mitingą „Iškovojom Nepriklausomybę, iškovosim saugų ir orų gyvenimą!“ bei rytoj, gruodžio 2 d., prasidedantį neterminuotą nacionalinį pedagogų streiką.

Mitingą rengia Lietuvos profesinė sąjunga „Solidarumas“ ir Lietuvos švietimo darbuotojų profesinė sąjunga (LŠDPS), remia Lietuvos darbo federacija, Nacionalinis pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimas (NPPSS), palaiko Tarptautinė profesinių sąjungų konfederacija, Tarptautinė darbo organizacija, Baltijos regiono profesinių sąjungų tinklas.

Pasak LŠDPS pirmininko Andriaus Navicko, streikas apims apie 120 mokyklų maždaug pusėje šalies savivaldybių, o jo trukmė priklausys nuo „valdžios sprendimų“. Jo teigimu, norėtųsi streikuoti kuo trumpiau, tačiau matant ministro Dainiaus Pavalkio nekompetenciją, streikas gali užtrukti ir iki dviejų savaičių.

„Kaip jūs reaguotumėte, jeigu aš iš jūsų pasiskolinčiau pinigų, o kai ateina laikas ją atiduoti, sakyčiau – gal pasiderėkim? – į žurnalistus kreipėsi A. Navickas. – Todėl galime susitarti skolą išdėstyti laike, bet derybų dėl grąžinimo negali būti“. Jis taip pat pabrėžė, kad mokytojai streikuoja ne dėl atlyginimų, o dėl ugdymo proceso atkūrimo į ikikrizinį lygį. Nors mokytojų gaunami atlyginimai yra gerokai mažesni, nei skalbia ministerija, vidurkį, anot LŠDPS vadovo, turbūt skaičiuodama kartu su direktorių ir departamentų vadovų algomis. 

Jo teigimu, švietimo darbuotojų keliamus reikalavimus palaiko Tėvų forumas ir Lietuvos mokyklų vadovų asociacija.

„Solidarumo“ pirmininkė Kristina Krupavičienė sakė, kad septyneri metai praėjo nuo su Vyriausybe pasirašyto Nacionalinio susitarimo, priimto krizės padariniams sušvelninti, o žmonių pajamos iki šiol neauga. Ypač apgailėtinoje padėtyje yra savivaldybių įstaigų darbuotojai. Pavyzdžiui, greitosios medicinos pagalbos automobilio vairuotas, dirbantis per savaitę 200 valandų, „ant popieriaus“ uždirba 1600 litų. Tuo tarpu per krizę sumažintas pelno mokestis iki šiol nepadidintas, o verslas perka nekilnojamąjį turtą, investuoja pinigus užsienyje, bet ne į darbuotojus, jų darbo sąlygų gerinimą ir pajamas. Anot K. Krupavičienės, profesinės sąjungos norėtų realaus socialinio dialogo su valdžia, kad būtų pasirašytas nacionalinis susitarimas dėl darbuotojų pajamų atkūrimo. „Žmones papiktino Konstitucinio Teismo nutartis, kai tam tikrai visuomenės daliai algos buvo atkurtos, o apie kitus visiškai nekalbama“, – kalbėjo „Solidarumo“ pirmininkė.

NPPSS pirmininkas Vladimir Banel teigė, jog valstybėje prioritetai yra saugumas, sveikatos apsauga ir švietimas, jais rūpinamasi turi būti visais kartu, ne kiekvienu atskirai. „Pareigūnai visada buvo jeigu ne kartu, tai šalia švietimo“, – kalbėjo jis.

„Šiandien matosi visokių iniciatyvų susijusių su geopolitine situacija, kabama apie lojalų ir motyvuotą pilietį, o tai turėtume pradėti daryti nuo darželių. Bet taip pat matome, kad politikai nepasirengę spręsti ne tik mokytojų, bet ir visų minėtų sričių problemų. Prasidedantys streikai, mitingas – tai valdžios darbo brokas“, – sakė pareigūnų profsąjungų vadovas.

Lietuvos darbo federacijos (LDF) pirmininkas Svajūnas Andriulis pabrėžė, kad politikai ir Vyriausybė neturi noro derėtis su profesinėmis sąjungomis dėl darbo užmokesčio ir kitų išmokų atkūrimo. Jis prisiminė situaciją, kai buvo diskutuojama dėl finansavimo krašto apsaugai didinimo taip pat kalbėta, kad nėra lėšų, o dabar, kai iškilo grėsmė, pinigų atsirado „tiek, kiek reikia“, todėl piniginis klausimas – tik noro reikalas. LDF vadovas taip pat pasiūlė sumažinti Seimo narių skaičių, juk iš Lietuvos emigravo labai daug piliečių, tad ir tautos atstovų galėtų būti mažiau.

LPS „Solidarumas“ pirmininkės pavaduotojo Algirdo Markevičiaus teigimu, valstybė, atstumdama socialinius partnerius, eina klaidingu keliu. Tai puikiai įrodo statistika – „pagal visus socialinius rodiklius Lietuva yra praktiškai paskutinėje vietoje“. Pasak jo, protestai šiuo mitingu nesibaigs, „visuomenė susitelks, ir privers Vyriausybę atsigręžti į žmones“.

LŠDPS pirmininkas A. Navickas taip pat prognozavo, kad kitais metais gali kilti visuotinis visų šakų streikas.

Nuotr. iš dešinės: NPPSS pirmininkas Vladimir Banel, „Solidarumo“ pirmininkė Kristina Krupavičienė, LŠDPS pirmininkas Andrius Navickas, LDF pirmininkas Svajūnas Andriulis, „Solidarumo“ pirmininkės pavaduotojas Algirdas Markevičius.

Parengta pagal www.lprofsajungos.lt