Susitikimas su LR Generaliniu prokuroru (FOTO)

2011-02-01

prok1

 Sausio 28 d. LŠDPS pirmininkas Aleksas Bružas, kartu su kitų šešių profesinių sąjungų pirmininkais, pasirašiusiais kreipimąsi aukščiausios Lietuvos valdžios institucijoms, generalinei prokuratūrai bei teismų pirmininkams „Dėl žmonių teisių ir laisvių varžymo“, susitiko su generaliniu prokuroru Dariumi Valiu.

 

Pagrindinė susitikimo tema – trukdymas profesinių sąjungų veiklai, profsąjungininkų persekiojimas ir iki šiol nesusiklosčiusi teismų praktika taikant Baudžiamojo kodekso (BK) 177 straipsnį „Trukdymas profesinių sąjungų veiklai“.

Generalinis prokuroras padėkojo už profsąjungų parodytą iniciatyvą iškelti kreipimesi išdėstytas problemas, įdėmiai išklausė profsąjungininkų. Pasak jo, kai kuriais rašte paminėti faktais jau buvo pasidomėta dar iki susitikimo.

prok2prok3prok4

Nacionalinio pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimo vadovai Vytautas Bakas ir Tomas Vaitkunskas daugiausiai dėmesio skyrė situacijai, susiklosčiusiai dėl Kalvarijos policijos pareigūnų atskleistų aukštų policijos vadovų piktnaudžiavimo tarnyba faktų.

Jungtinės profesinės sąjungos pirmininkas Arvydas Dambrauskas atkreipė dėmesį į tai, kad nepaisant Baudžiamajame kodekse numatytos atsakomybės už trukdymą profsąjungų veiklai, ši nuostata realiai neveikia. Darbdaviai brutaliai kišasi į profsąjungų darbą, trukdo tinkamai atstovauti darbuotojams, tačiau dėl to pradedami ikiteisminiai tyrimai greitai nutraukiami, jie atliekami atmestinai, pavedami jokios praktikos neturintiems pareigūnams.

„Mes norime tik tiek, kad veiktų Konstitucija, kuri numato, kad profesinės sąjungos gina darbuotojų profesines, ekonomines bei socialines teises bei interesus“, – sakė A.Dambrauskas.

Kad nėra metodikos, kaip prokurorai turėtų tirti tokius atvejus, sutiko ir generalinio prokuroro pavaduotas Darius Raulušaitis. Tačiau, pasak jo, generalinė prokuratūra gali parengti kažkokias metodikas remdamiesi teismine praktika, kurios šioje srityje kaip tik ir nėra.

Jam antrino ir generalinės prokuratūros Ikiteisminio tyrimo skyriaus kontrolės vyriausiasis prokuroras Zenonas Burokas. Turimais duomenimis, per trejus metus ikiteisminių tyrimų pagal BK 177 str. yra pradėta tik 10, o į teismą buvo perduota tik viena byla. Ši irgi buvo nutraukta suėjus senaties terminui. Z.Burokas primygtinai prašė paraginti, padrąsinti savo narius nebijoti kreiptis dėl profsąjungininkų teisių pažeidimų į prokurorus, šiems  nutraukus tyrimą, skųsti teismams ir taip kurti praktiką.

Generalinis prokuroras taip pat ragino nesustoti pusiaukelėje, o reikalui esant pasiekti ir apygardos teismus. Jis priekaištavo ir Medikų profesinė sąjungos pirmininkei Albinai Kavaliauskaitei, kodėl ši nuleidusi rankas ir susitaikiusi su nutraukto ikiteisminio tyrimo išvadomis neva jos skundžiamuose dalykuose nėra nusikaltimo sudėties. Medikų lyderė susitikime išsamiau papasakojo apie grubų susidorojimą su ja, kai ji praeitų metų pavasarį buvo tiesiog išmesta iš darbo, kaip policijos pareigūnų buvo išvesdinta iš poliklinikos, į kurią ji atėjo kaip profsąjungos pirmininkė pakviesta savo narių. Beje, byla dėl galimo neteisėto atleidimo iš darbo yra vilkinama.

Ikiteisminio tyrimo skyriaus kontrolės vadovas pažadėjo asmeniškai pasidomėti išvardintais faktais.

LŠDPS pirmininkas A.Bružas pažymėjo, jog reikalingi aiškūs ir skaidrūs mechanizmai, kaip įstatymų nesilaikančius vadovus profesinės sąjungos atstovai galėtų „pastatyti į vietą“. „Dabar tam kartais naudojami užkulisiniai dalykai, kurie kolektyve ilgam palieka tam tikrų nuoskaudų ir kartėlio“, – sakė A.Bružas. Jo teigimu, dėl pažeidžiamų profsąjungų teisių aiškintis aukščiausiu lygmeniu gal ir nereikia, su generaliniu prokuroru norėta susitikti tik pirmame posėdyje, tačiau ateičiai tiesioginiam bendravimui su profsąjungomis reikią paskirti atsakingus žmones.

D.Valys su tokiu siūlymu sutiko, o tokiu kontaktiniu asmeniu paskyrė savo pavaduotoją D.Raulušaitį.