Streikuoja ir labiau išsivysčiusių šalių mokytojai

2014-09-18

Šį rudenį pedagogų streikai – aktualija ne tik Lietuvoje. Neseniai baigėsi kelias savaites trukę Norvegijos mokytojų streikai, o Kanados Britų Kolumbijos provincijos pedagogai streikuoja jau ne vieną mėnesį. Britų Kolumbijos mokytojų federacija reikalauja sumažinti vaikų klasėse, didesnio finansavimo, skiriamo vaikui, ir atlyginimų augimo. Profsąjungą aktyviai remia mokinių tėvai, kurie rengia įvairias akcijas ir net įkūrė fondą, remiantį streikuojančius jų vaikų mokytojus.

Pagal naujausius Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) duomenis, Kanada švietimui 2011 m. skyrė maždaug 6,8 proc. nuo bendrojo vidaus produkto (BVP), Norvegija – virš 7 proc. Daugiausia iš 34 nares vienijančios EBPO švietimui skiria Danija – beveik 8 proc. Jos mokytojai pernai taip pat streikavo ne vieną savaitę.

Norvegijos pedagogai siekia, kad būtų įvestas lankstus darbo grafikas, nes dabar iš jų reikalaujama kasdien darbo vietoje išbūti ne mažiau kaip 7,5 valandos. Tarp reikalavimų – ir atlyginimų pakėlimas, darbo krūvio protingas sureguliavimas. Profsąjungoms pavyko suderėti su Vyriausybe kolektyvinę sutartį, kuriai balsavimu pritarė dauguma šalies mokytojų.

Tuo tarpu Kanados Britų Kolumbijos vyriausybė jau ne vieną mėnesį kartoja, kad profsąjungos reikalavimai esą per brangiai kainuosiantys, tačiau ši provincija ir taip vienam mokiniui skiria 1000 Kanados dolerių mažiau nei šalies vidurkis.

Naujausiomis žiniomis, profsąjungai pavyko pasiekti preliminarų susitarimą su provincijos valstybinių mokyklų darbdavių asociacija.

Lietuvoje, Švietimo ir mokslo ministerijos duomenimis, šiemet švietimui skiriama apie 4,7 proc. nuo BVP, mažiausiai per visą Nepriklausomybės laikotarpį.