Seimo frakcijose – LŠDPS pozicija dėl etatinio

2018-05-31

alt

Gegužės 30 ir 31 dienomis Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos (LŠDPS) atstovai susitiko su keturių Seimo frakcijų nariais. Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų, Lietuvos socialdemokratų partijos, Liberalų sąjūdžio frakcijos ir Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos frakcijų nariai norėjo susipažinti su LŠDPS pozicija dėl mokytojų etatinio darbo apmokėjimo modelio projekto.

Susitikimuose taip pat dalyvavo Lietuvos švietimo profesinei sąjungai (LŠPS) priklausančios Vilniaus švietimo profesinės sąjungos pirmininkė Rūta Osipavičiūtė ir Lietuvos mokytojų, švietimo ir mokslo profesinės sąjungos (LMŠMPS) Klaipėdos miesto susivienijimo pirmininkės pavaduotoja Nijolė Dargužienė.

Primename, kad tiek LŠPS, tiek LMŠMPS yra pasirašiusios švietimo šakos kolektyvinę sutartį ir pritarusios etatinio modelio principams.

LŠDPS pirmininkas Andrius Navickas susitikimuose pažymėjo, jog siūloma nauja darbo apmokėjimo sistema nesprendžia mokytojų krūvių ir mažų atlyginimų problemų, nes apmokėti už tuos darbus, kurie, kaip sako modelio kūrėjai, dabar neapmokami, yra galimybių ir dabar, tačiau tam trūksta finansavimo. Jis teigė manantis, jog esant dabartinei sistemai yra net geresnės sąlygos lanksčiau ir skaidriau organizuoti darbą.

LŠDPS pirmininko pavaduotojas Vytautas Silvanavičius išvardijo, kas LŠDPS kliūva Švietimo ir mokslo ministerijos (ŠMM) parengtame modelio projekte. Pirmiausiai – mokytojų darbo laiko skaičiavimas metinėmis, o ne savaitinėmis valandomis. Šiuo metu projekte numatytas metinis skaičiavimas papildomai prideda 90 val. per metus. Taip pat LŠDPS mano, jog mokytojų etate kontaktinių valandų skaičius neturi viršyti 18 val. per savaitę, o nekontaktinėms valandoms, susijusioms su kontaktinėmis valandomis (pasiruošimui pamokoms, darbų taisymui, vertinimui ir t.t), turi būti skiriama 40-70 proc. nuo kontaktinių valandų skaičiaus (siūloma 30-50 proc.). LŠDPS siūlo atsisakyti mokytojų atlyginimų koeficientų intervalų ir koeficientus didinti ne mažiau kaip 20 proc.

LŠDPS atstovai teigė pastebėję, jog Seimo nariai yra suklaidinti ŠMM parengtų skaidrių su gražiais pažadais. Iš vienos pusės skelbiama, jog atlyginimai mokytojams kils 20 proc., ir čia pat pareiškiama, jog naujoji tvarka nekuriama tam, kad didėtų algos. Deklaruojamas tikslas – neva mokytojams bus apmokama už visus jų daromus darbus, taip pat LŠDPS atstovų neįtikina, nes etatų skaičius bus ribotas ir jie formuojami pagal ugdymo valandas, t.y. ir toliau priklausys nuo mokinių skaičiaus. „Projekte numatyta galimybė iki 50 proc. etato struktūros skirti valandoms už darbą bendruomenei, bet mes manome, kad mokykloje tiesiog nebus tiek bendruomenių“, – ironizavo A. Navickas.

Seimo nariams buvo pristatyta tokia LŠDPS pozicija: stabdyti etatinio mokytojų darbo apmokėjimo modelio įgyvendinimą nuo 2018 metų rugsėjo dėl laiko stokos, kaip neparengtą ir nesuderintą su mokytojais bei mokyklų vadovais. LŠDPS siūlo suderintą modelį įgyvendinti tik tuomet, kai bus išbandyta nauja mokyklų finansavimo sistema. Ją reglamentuojantis įstatymo projektas taip pat yra priimtas svarstyti Seime (įstatymo projektas NR. I-1489).

LŠDPS inf.