Seime opozicijos parengta rezoliucija dėl švietimo darbuotojų darbo užmokesčio, derybų dėl mokytojų streiko užbaigimo ir atlyginimo streikuojantiems užtikrinimo atmesta tik 4 balsų persvara

2023-10-31

Seime antradienį, spalio 31 d.,  buvo atmesta opozicijos parengta rezoliucija dėl švietimo darbuotojų darbo užmokesčio, derybų dėl mokytojų streiko užbaigimo ir atlyginimo streikuojantiems užtikrinimo.

Balsavime, ar priimti rezoliuciją be pataisų 59 Seimo nariai balsavo už, prieš – 24, o susilaikė 39 balsavusieji.

Rezoliucijoje numatoma darbo užmokesčio didinimo, numatyto politinių partijų susitarime – 130 proc. nuo vidutinio darbo užmokesčio (VDU) pedagogams ir 150 proc. nuo VDU mokslininkams ir tyrėjams. Taip pat joje reikalaujama kuo skubiau susitarti dėl streikuojančių švietimo darbuotojų reikalavimų įgyvendinimo ir parengti ištekliais pagrįstą įgyvendinimo planą. Be to, Seimo opozicijos nariai prašo užtikrinti darbo užmokesčio išmokėjimą streike dalyvaujantiems švietimo darbuotojams.

Rezoliuciją „Dėl švietimo darbuotojų darbo užmokesčio, derybų dėl mokytojų streikų užbaigimo ir atlyginimo streikuotojams užtikrinimo“ teikia Seimo Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ nariai  Vilija Targamadzė, Saulius Skvernelis, Domas Griškevičius, Kęstutis Mažeika, Laima Mogenienė, Rima Baškienė, Zigmantas Balčytis, Algirdas Butkevičius, Vytautas Bakas, Linas Kukuraitis, Zenonas Streikus, Laima Nagienė, Algirdas Stončaitis ir Tomas Tomilinas.

Analogišką rezoliuciją “skubiai pradėti derybas su streikuotojais dėl streikų užbaigimo“ konservatoriai teikė 2018 m. ir ragino “išgirsti mokytojus”.

Grįžti į aktyvųjį streiką planuojama lapkričio 22 dieną. Grįžimas prie streiko lapkričio pabaigoje yra grindžiamas tuo, jog tuo metu Seime bus pradėtas svarstyti kitų metų valstybės biudžetas. Pasak Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos pirmininko Andriaus Navicko, nuo mokytojų tolimesnių veiksmų gali priklausyti tos priemonės, kurių imsis tiek įstatymų leidžiamoji, tiek vykdomoji valdžia.

,,Esminis pokytis gali priklausyti nuo masinio mokytojų įsitraukimo į streiką. Stebime dabartiniu metu biudžeto pristatymus ir matome, kiek daug Seimo narių tiesiog susilaiko arba pritaria mūsų siūlymams. Netgi Seimo švietimo ir mokslo komitete  dėl mokytojų darbo užmokesčio didinimo matėme balsavimą, kai buvo pusiausvyra  (iš 12  Komiteto narių 6 balsavo už pasiūlymą, 5 susilaikė, vienas iš jų balsavo prieš). Tai reiškia, kad Seimo narių  apsisprendimui tiesiog reikia labai aiškaus, ryškaus ir tvirto balso. Dauguma Seimo narių supras, kad jie elgdamiesi kitaip negu mes siūlome tiesiog pasmerkia save politiniame gyvenime”, – sako A. Navickas.