PRIEŠRINKIMINĖ SUTARTIS – AR TIK TOKIE ŠVIETIMIEČIŲ LŪKESČIAI?

2020-10-10

Apie esamą švietimo situaciją, šios valdžios žalą, padarytą švietimo sistemai, deklaratyvias kolektyvines sutartis su esama vyriausybe  bei  švietimo bendruomenės lūkesčius, ko tikimasi iš naujojo ministro – apie visa tai penktadienio, spalio 9 d., pokalbyje ,,Info diena“ su Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos (LŠDPS)  pirmininku Andriumi  Navicku (laidos vedėja Liuda Kudinova).

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija atnaujino sutartį su  dalimi profesinių sąjungų. Tačiau galutinai gruodį ją derins su jau kita vyriausybe.  Tarp pasirašiusiųjų nebuvo  Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos atstovų. „Logiškas ir paprastas atsakymas, kad mes ten ir neturėjome būti, nes prieš rinkimus taip besielgianti vyriausybė ilgą laiką ir planavo šios sutarties pasirašymą, siekdama kažkaip pateisinti ar parodyti savo norą priimti kažkokius sprendimus. Akivaizdu, kad jau neaišku kelintą kartą  per šią kadenciją  vyriausybė pasirašo su šiomis profsąjungomis įvairias deklaratyvias  sutartis, o tiek žalos švietimo sistemai, kiek padarė ši vyriausybė, turbūt nepadarė visos vyriausybės nuo nepriklausomybės laikų kartu sudėjus“, – kalbėjo LŠDPS profsąjungos pirmininkas .

Pasak A. Navicko, nėra jokios prasmės pasirašinėti tokias sutartis, kai  Lietuvoje švietimo politiką formuos jau kitas švietimo ministras, kita vyriausybė. Tokias sutartis, kurioje kalbama apie nekonkrečius dalykus kaip mokytojų atlyginimo didėjimą  pagerėjus Lietuvos ekonomikai. „Akivaizdu, kad tai yra rinkiminis triukas, tai yra skęstančių valstiečių griebimasis už šiaudo ir bandymas taip įtikti ar patikti švietimo bendruomenei, kuri jau turbūt tikrai nepatikės  pažadais, jokiais kitais nekonkrečiais sprendimais. Juk akivaizdu, kad visą švietimo bendruomenę kvailinti visą savo kadencijos laikotarpį tikrai neįmanoma“, – piktinosi A. Navickas.

Profsąjungos pirmininkas priminė, jog Lietuvos švietimo darbuotojų profesinė sąjunga su Švietimo, mokslo ir sporto ministerija vykdė derybas ir siekė, kad jos būtų skaidrios. „Bet norėčiau pažymėti ir   pabrėžti, kad būtent kitos profesinės sąjungos iš derybų ir pasitraukė tuo metu, kai mes pareikalavome paprasto dalyko – kad derybų sprendimai  būtų derinami su švietimo bendruomene  ir priimami pagal atstovaujamų narių skaičių. Būtent tada didžiosiomis profsąjungomis besiskelbiančios pasitraukė iš derybų, berods,  kovo mėnesį. Tada derybos įvyko atskirai ir, kaip matome,  ministerija tiesiog vilkino su mumis ir nenorėjo pasirašyti, nes mūsų reikalavimai buvo iškelti būtent suderinus su  švietimo bendruomene. Jie – žymiai reiklesni, o šios sutarties tekstas yra tik noras deklaratyviai parodyti siekius, bet iš esmės jokio pokyčio švietimo sistemai  nelemiantis“, – teigė profsąjungos lyderis.

Lietuvos švietimo darbuotojų profesinė sąjunga derybose su Švietimo, mokslo ir sporto ministerija  derėjosi ir derėsis dėl švietimo  bendruomenei aktualių klausimų.  „Daug paprastų dalykų, keltų jau ir streiko metu. Tai  ir darbo užmokesčio siekis, kad visgi mokytojo profesija taptų prestižinė,  todėl mes turime ženkliai darbo užmokestį didinti – lyginant su šalies vidurkiu, jis turi bent per pusę didesnis.  Tuo  pačiu ugdymo kokybės ir turinio prasme reikėtų svarstyti  apie mokinių skaičių klasėje. Ir apie patį ugdymo turinį. Taip pat atsirado ir naujų iššūkių: nuotolinis darbas, dėl kurio ministerija tiesiog vengė ir nenorėjo diskutuoti bei prisitaikyti prie esamų sąlygų, motyvuodama tuo, jog tai yra nauji reikalavimai. Nors matome,  kad  reikia reaguoti į šios dienos aktualijas, tuo tarpu  visgi pasirinktas,  kaip matome,  paprastesnis kelias –  imituoti socialinę partnerystę neva tai pasirašant sutartį.   O tai apibūdinti tiktų jau paminėtas  šiek tiek grubus terminas. Tai, kas šiandien vyko, akivaizdu, kad formuojama socialinė prostitucijos praktika, labai žalinga tiek mokytojams, tiek profsąjunginiam judėjimui“, – svarstė A. Navickas.

Iš naujos vyriausybės ir naujojo ministro Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjunga tikisi skaidrumo ir realių, o ne deklaratyvių veiksmų, gerinant švietimo sistemą. ,,Aš manau, kad mes tikrai nedelsim ir susiformavus naujai daugumai prisistatysim galbūt naujoms deryboms, ir klausimai būtų susiję  su  daug iššūkių, tebevykstančių  šią dieną ir susijusių su  tokia ekstremalia situacija: nuotolinis darbas, skaitmeninis turinys ir kiti ugdymo dalykai, kurie labai svarbūs ne tik mokytojams, bet ir mokiniams, tėvams, ir kurie  reikalauja daug pastangų“, -teigė profsąjungos pirmininkas.

 

 

LŠDPS informacija

Daugiau galima žiūrėti čia nuo 2 val. 09.30min https://lnk.lt/video/info-diena-1453/108873