Prezidentė ragina Vyriausybę ir profsąjungas rasti sprendimus

2014-11-18

Lapkričio 18 d. Prezidentė pakvietė profsąjungas ir Vyriausybę rasti sprendimus ir mėginti subalansuotai, pagal valstybės turimas lėšas, atkurti prieškrizinę atlyginimų lygį, o esant galimybei, – ir didinti, – praneša naujienų agentūra ELTA.

pačią dieną įvyko švietimo profesinių sąjungų susitikimas su Premjeru Algirdu Butkevičiumi. Jis informavo apie tai, kad kitais metais beveik 10 proc. bus didinami ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo pedagogų atlyginimai, mokinio krepšelis šiemet didinamas 38, kitais metais – dar 32 litais. Premjero teigimu, mokytojų atlyginimas nors ir nėra pats mažiausias, tačiau nepakankamas, todėl jis esą „nuolat bus didinamas atsižvelgiant į valstybės finansines galimybes“.

Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos (LŠDPS) pirmininkas Andrius Navickas padėkojo A. Butkevičiui, kad išgirdo streikuojančius mokytojus ir pakvietė susitikti, tačiau nuo rugsėjo vyraujanti valdžios retorika (kaltinanti, o kartais ir grasinanti) rodo, kad politinės valios susitarti nėra. Nebuvo jos matyti ir šiame susitikime, tebuvo kartojama, kad šalies finansinės galimybės yra ribotos.

Švietimo ir mokslo ministras Dainius Pavalkis informavo apie Vyriausybės vadovo sudarytos darbo grupės, rengiančios pasiūlymus, kaip pagerinti ugdymosi kokybę ir pedagogų darbo sąlygas, veiklos rezultatus. Tačiau net ir darbo grupėje besiderančių profesinių sąjungų vadovai Audrius Jurgelevičius ir Eugenijus Jesinas išreiškė abejonių, ar yra politinės valios iš esmės spręsti švietimo problemas, ar ir toliau reiks „rietis dėl kelių dešimčių milijonų litų“.

Premjeras A. Butkevičius teigė suprantąs profesinių sąjungų reikalavimams, tačiau esą iš karto skirti kelių šimtų milijonų litų švietimui nėra galimybių. Jis kvietė mokytojus būti patriotiškais ir suprasti „geopolitinę situaciją“, dėl kurios krašto apsaugai kitais metais neplanuotai skiriama 400 mln. litų.

LŠDPS pirmininko pavaduotoja Erika Leiputė-Stundžienė pabrėžė, kad profesinės sąjungos kelia ne mokytojų atlyginimų, o dėl lėšų trūkumo nevykdomų ministerijos nustatytų ugdymo planų problemą, dėl ko kenčia vaikai, jų ugdymosi galimybės. Jai pritarė ir kitas LŠDPS pirmininko pavaduotojas Vytautas Silavanavičius klausdamas, kur dingo nuo 2009 m. švietime dėl mokinių mažėjimo „atsilaisvinusios“ lėšos – apie pusę milijardo litų.

A. Navickas kritikavo švietimo ir mokslo ministrą, kad šis vis neranda laiko susitikti su reikalavimus iškėlusiomis profesinėmis sąjungomis, kad šios kaltinamos tai ne taip, tai ne tuos pateikusios reikalavimus. Anot jo, tiek darbo grupės veikla, tiek pažadai 5 proc. didinti atlyginimus tėra apgaulė. „Mes atsisakome tų penkių procentų, atiduokite geriau vaikams. Tik mes norime labai konkrečiai žinoti ir susitarti: kiek konkrečiai pradedant kitais metais bus atkuriamas mokinio krepšelis“, – kalbėjo LŠDPS pirmininkas. Jo teigimu, iki prasidedant neterminuotiems streikams ir mitingui, valdantieji turėtų dokumentu išdėstyti savo politinę valią.

Premjeras, be kita ko, pabrėžė, jog toliau eskaluojant streikų ir mitingo idėjas, jis ir toliau viešai kaltinsiąs protestuotojus dirbant Rusijai.

Lietuvos profesinių sąjungų federacijos „Sandrauga“ pirmininkas Kęstutis Juknis informavo, kad mokyklose jau prasidėjo balsavimai dėl ilgalaikio streiko, todėl mokytojai jau dabar labai laukiantys iš Vyriausybės aiškios žinios dėl finansavimo atkūrimo.

Tačiau aiškumo derybininkai taip ir neišgirdo. Tiesa, pažadėta, jog Švietimo ir mokslo ministerija kitą savaitę parengs ilgalaikę programą, kuri numatys laipsnišką finansavimo švietimui didinimą. Lapkričio 27 d. ji bus derinama su profesinėmis sąjungomis, o suderinus – gruodžio pirmomis dienomis teikiama Vyriausybei.

Kol nėra konkrečių Vyriausybės įsipareigojimų, Lietuvos švietimo profesinių sąjungų jungtinė atstovybė toliau tęsia pasirengimą gruodžio 2 d. neterminuotam streikui ir mitingui.