Policija panaudojo jėgą prieš protestuojančius Graikijos mokytojus

2014-03-03

Vasario 28 d. Atėnuose Graikijos valstybinių vidurinių mokyklų mokytojų federacija (OLME) surengė demonstraciją prieš darbuotojų atleidimus, kuriuos ketinama pradėti nuo kovo 22 d. Protesto akcija surengta tą pačią dieną, kai vadinamosios Troikos (Europos Komisijos, Europos centrinio banko ir Tarptautinio valiutos fondo) atstovai apie viešojo sektoriaus darbuotojų atleidimus diskutavo su Graikijos ministrais.

Protestuotojų atžvilgiu policija panaudojo dujas bei jėgą, yra sužeistųjų.

OLME išplatino pareiškimą, kuriame smerkiami beprecedenčiai smurtiniai policijos išpuoliai bei autokratiški Graikijos vyriausybės veiksmai bei deklaruojama, jog kova už nuolatines ir stabilias darbo vietas tęsis.

„Vyriausybė, išsigandusi augančios darbuotojų, kovojančių už nuolatines ir stabilias darbo vietas, reakcijos, pasiuntė represines jėgas siekdama mus įbauginti. Protestuojantys mokytojai, mokyklų apsauginiai, valytojos, kiti valstybės tarnautojai, kurių laukia masiniai atleidimai, buvo užpulti policijos, areštuota 17 mokytojų ir apsauginių bei OLME prezidentas Themis Kotsifakis. Vėliau tas pats pasikartojo prie Finansų ministerijos, kur policijos pajėgos pademonstravo neįtikėtiną žiaurumą atremdamos protestuojančiuosius bei naudodamos chemines dujas. Keturi žmonės buvo sužeisti ir paguldyti į ligoninę. Tarp jų – vietos valdžios institucijų darbuotojų profsąjungos prezidentas Th. Balassopoulos. O mokytojas ir valstybės tarnautojų konfederacijos valdybos narys Gr. Kalomiris buvo suimtas ir apkaltintas nepaklusnumu ir valdžios institucijų įžeidimu!

Pareiškiame, kad mūsų neišgąsdins jokios atakos. Mes ir toliau kovosime, kad nė vienas iš mūsų kolegų, nė vienas darbuotojas nebūtų atleistas. Mes kovojame už nuolatines ir stabilias darbo vietas visiems. Terorizmas nebus toleruojamas. Mūsų kova tęsis iki pergalės“, – teigiama pareiškime.

Troikos susitikime, pasak OLME informacijos, Graikijos vyriausybė buvo spaudžiama nustatyti tikslus dėl naujų atleidimų 2014 metams; pateikti 12 500 valstybės tarnautojų sąrašą iš antrosios atleidimų bangos iki 2014 kovo mėn.; paskubinti 11 tūkst. etatų mažinimą viešajame sektoriuje, numatytą 2014 m. memorandume.

Ydinga švietimo politika, vykdoma Graikijoje, susirūpinimą pernai yra išreiškęs ir Europos profesinių sąjungų švietimo komitetas (ETUCE). 

Primename, kad nepaisant tūkstantinių protestų ir visuotinio streiko Graikijoje 2013 m. liepos 16 d., šalies parlamentas pritarė naujam vyriausybės taupymo paketui. Jis apėmė ir įstatymą, numatantį 15 000 valstybės tarnautojų, tarp jų – ir mokytojų atleidimą. OLME liepos 18 d. paskelbė visuotinę mobilizaciją – viešojo ir privataus sektoriaus profesinių sąjungų vienybę kovai prieš Troikos primetamą taupymo politiką.

LŠDPS pernai Europos Komisijos vadovui išsiuntė laišką, kuriame prašoma reaguoti į Graikijos vyriausybės veiksmus prieš šalies mokytojus.