Sausio 18 d. asociacijos susitarimą sudariusių pareigūnų, švietimo ir transporto darbuotojų bei Nacionalinio aktyvių mamų sambūrio susitikime dalyvavo Lietuvos muitinės darbuotojų profesinės sąjungos valdybos pirmininkas Jūrius Bruklys. Ši profesinė sąjunga, atstovaujanti beveik vienam tūkstančiui darbuotojų, pareiškė pageidavimą prisijungti prie asociacijos sutartyje deklaruojamų tikslų įgyvendinimo, kuris bendru sutarimu buvo patenkintas.
Nacionalinio pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimo (NPPSS) pirmininkas Vladimir Banel informavo apie Trišalės tarybos posėdį, kuriame buvo svarstomas asociacijos prašymas atnaujinti tarybą įtraukiant ir kitų profesinių sąjungų atstovus. Jis priminė, jog asociacijai priklausančios organizacijos visada turėjo poziciją ir teikė pasiūlymus, tačiau Trišalė taryba galėtų būti vienas kanalas, iš kurio išeina suderintos nuostatos.
V. Banel teigimu, posėdyje dalyvavęs Vyriausybės vadovas išsakė keletą prašymų: nedidinti Trišalės tarybos narių skaičiaus, bet įtraukti tas organizacijas, kurios pareikš norą dalyvauti jos veikloje; svarstyti tik tuos punktus, dėl kurių kilo daugiausiai nepasitenkinimo: darbo ir poilsio laikas, atleidimo ir priėmimo į darbą reglamentavimas, profsąjungų derybinių galių stiprinimas, Prezidentės pasiūlymai vetavus Darbo kodeksą. Vyriausybė pageidauja, kad pozicijos būtų suderintos iki kovo 10 d.
Deja, pasak NPPSS vadovo, Trišalės tarybos atnaujinimo idėją priešiškai pasitiko dabartiniai Tarybos nariai, atstovaujantys tiek darbdaviams, tiek profesinėms sąjungoms. Nors Vyriausybės atstovai tikina, kad tai, kas bus suderėta Trišalėje taryboje, politikų nebus keičiama, tačiau, pasak NPPSS vadovo, jeigu nebus sutarta dėl tarybos atsinaujinimo, nebus ir vieningos nuomonės.
Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos (LŠDPS) pirmininkas Andrius Navickas taip pat išreiškė susirūpinimą esama tendencija Trišalėje taryboje. Jo teigimu, situacija, kai pernai taryboje buvo deramasi dėl naujojo Darbo kodekso, o joje suderintos pozicijos Seime buvo kardinaliai pakeistos, rodo, kad šios institucijos įtaka valstybės gyvenime yra niekinė. Anot A. Navicko, sustabdyti DK buldozerį iš esmės pavyko tik dėl judėjimo „Gyvenimas per brangus“ rengtų protestų. Todėl stebina, jog net palankiai žiūrint naujai valdžiai, Trišalė taryba nenori atsinaujinti ir pavirsti į realią galią turintį vienetą.
Be to, dar klausimas, kiek narių atstovauja nuo seno taryboje esančios profsąjungos, nes jau vieša paslaptis, kad kai kurios iš jų – nemokios. Ar tikrai darbuotojai nori būtent tokio atstovavimo, ar pačioms profsąjungoms nebūtų naudinga atsinaujinti ir sustiprinti pozicijas, – retoriškai klausė LŠDPS pirmininkas.
Posėdyje nutarta palaukti Trišalės tarybos atsakymo dėl asocijuotų organizacijų prašymo įtraukti vieną narį į tarybą, kurį tikimasi išgirsti kitame posėdyje sausio 24 d., o tada nuspręsti, kaip toliau veikti. Jeigu vis dėlto bus nuspręsta Trišalės neatnaujinti, asociacija rengs ir teiks savo pasiūlymus dėl Darbo kodekso atskirai.
Būtent apie pasiūlymų Darbo kodeksui rengimo procesą, svarstymo grafiką ir kitus niuansus vėliau posėdyje ir kalbėta. Prie Darbo kodekso pataisų rengimo prisijungė ir kai kurie judėjimo „Gyvenimas per brangus” nariai.
LŠDPS inf.