Pilietiški mokytojai pasirengę protestams

2014-10-24

Spalio 22 d. Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkas Andrius Navickas susitiko su Vilkaviškio ir Kalvarijos pedagogais.

Vilkaviškio „Ąžuolo“ progimnazijoje susirinkę mokytojai pasitiko pirmininką skundais dėl taupymo sukeltų padarinių. „Apkarpyta“ viskas, kas įmanoma, kalbėjo jie, sumažinta būrelių, perpildytos klasės, o atlyginimų koeficientai – minimalūs, didinami plotai valytojoms ir pan.

Didelėje Kalvarijų gimnazijoje situacija kiek geresnė, tačiau ir čia susiduriama su lėšų švietimui mažinimo sukeltomis problemomis, kurių vietose išspręsti neįmanoma.

LŠDPS pirmininkas pakomentavo profsąjungų reikalavimus ir pabrėžė, kad ministro vadovaujamoje darbo grupėje visiškai nekalbama apie finansavimo švietimui atstatymą. O visokios „idėjos“, neturinčios nei pavidalo, nei finansinės išraiškos, net jeigu ir bus kada nors įgyvendintos, tai tikėtina, kad dauguma šalies mokytojų, kurių amžiaus vidurkis gana aukštas, „šviesaus rytojaus“ taip ir nesulauks. A. Navicko teigimu, kad ir koks būtų ugdymo įstaigų finansavimo modelis, jeigu mokykla negaus papildomai lėšų, niekas realiai nesikeis.

„O pinigų yra, – sakė jis, – statome elektrines, kurių niekada nepastatome, milijonus skiriame visokiems „reformų“ konsultantams, bankų bankrotų administratoriams. Problema – paskirstyme, ir tik nuo mūsų priklauso, ar sugebėsime išsikovoti švietimui reikalingą finansavimą“.

Oponentams, kalbantiems, kad karšto apsauga dabar neva yra svarbiausia ir jai reikia skirti visą dėmesį, pirmininkas siūlo Estijos pavyzdį. „Jie ir krašto gynybai skiria, tiek kiek priklauso – 2 proc. ir švietimui – 6,6 proc. Vadinasi, įmanoma tai padaryti. Mes nereikalaujame neįmanomų dalykų“, – kalbėjo A. Navickas.

Aptartos ir streiko skelbimo procedūros, nes, anot LŠDPS pirmininko, istorija rodo, kad be spaudimo priemonių vien derybomis paveikti valdžios nepavyksta. „Jeigu prieš daugiau nei dvidešimt metų pasirinkome tokį kelią, kai nuo mūsų viskas priklauso, tai ir turime pagaliau sukurti tokią pilietinę visuomenę, kuri turėtų įtakos valstybėje priimamiems sprendimams“, – kalbėjo jis. O kliudymų, anot A. Navicko, tam visada bus, valdžia visomis priemonėmis bandys stabdyti protestus, nenorėdama suprasti, kad konfliktas yra tas variklis, kuris skatina progresą.

Vilkaviškio ir Kalvarijų mokytojai sakė dalyvausiantys spalio 28 d. mitinge prie Švietimo ir mokslo ministerijos bei yra pasirengę streikams. Jie supranta, kad šiuo atveju nieko nedaryti yra blogiausia.

Panašios nuotaikos ir Panevėžyje bei Marijampolėje, kur spalio 23 d. lankėsi LŠDPS pirmininkas A. Navickas ir jo pavaduotojas Vytautas Silvanavičius.