Palaikome streikuojančius Slovėnijos pedagogus

2018-02-14

alt

Vasario 14 d. neveikė dauguma Slovėnijos mokyklų, nes beveik 40 tūkst. mokytojų surengė vienos dienos streiką dėl aukštesnio darbo užmokesčio. Šalies sostinėje Liublijanoje į demonstraciją susirinko daugiau nei 10 tūkst. pedagogų iš visos šalies.

Sužlugus deryboms su kairės-centro vyriausybe dėl didesnių atlyginimų šią savaitę streikavo ir kiti viešojo sektoriaus atstovai. Pirmadienį streiką pradėjo policininkai, antradienį dviem valandomis darbą buvo sustabdę sveikatos apsaugos ir socialinių paslaugų sektoriaus darbuotojai.

Streikus rengiančios penkios profesinės sąjungos, atstovaujančios daugiau kaip 80 proc. visų profesinių sąjungų narių Slovėnijos viešajame sektoriuje, reikalauja, kad darbo užmokesčio augimas, kuris 2013 m. buvo sustabdytas dėl taupymo, būtų atkurtas augant ekonomikai.

2017 m. šios šalies ekonomika augo 4,4 procento, vyriausybė prognozuoja, kad šiais metais ji augs 3,9 procento.

Slovėnijos švietimo, mokslo ir kultūros profesinė sąjunga (SVIZ) reikalauja, kad būtų gerinamas mokytojų statusas, investuojama į profesinį mokytojų tobulėjimą, užtikrinamas tinkamas apmokėjimas už atsakingą ir sudėtingą darbą, didinamos investicijos į švietimą.

„Mūsų manymu, yra nepriimtina, jog Slovėnijos švietimo sistema pripažįstama kaip viena iš geriausių pasaulyje (pagal TIMSS ir PISA vertinimus), tačiau nuolat pamirštamas pasiaukojamas pedagogų darbas. Nuo finansų ir ekonomikos krizės pradžios švietimui Slovėnijoje teko susidurti su nuolatinėmis ir griežtomis taupymo priemonėmis, nepaisant to, kad pasiekta palyginti neįvykdomų tarptautinių rezultatų. Lyginant su Ekonominės plėtros ir bendradarbiavimo organizacijos (EPBO) šalių vidurkiu, švietimo institucijoms Slovėnija skiria mažesnę BVP dalį. Slovėnija yra viena iš nedaugelio šalių, kurios švietimui skiria mažiau nei 8 proc. valstybės lėšų (7,5 proc., lyginant su 11,2 proc. EPBO šalių vidurkiu)“, – rašoma SVIZ pranešime.

Slovėnijoje gyvena vos daugiau nei 2 mln. gyventojų, ji yra turtingiausia iš buvusios Jugoslavijos respublikos šalių. Prie Europos Sąjungos šalis prisijungė 2004 m., prie euro zonos – 2007 m., o vidutinis mėnesinis bruto darbo užmokestis yra kiek mažesnis nei 1600 eurų.

Palaikymo laišką Slovėnijos švietimo, mokslo ir kultūros profesinei sąjungai išsiuntė ir Lietuvos švietimo darbuotojų profesinė sąjunga (LŠDPS). „Tikimės, kad jūsų kova už teisingą atlyginimą bus sėkminga!“, – sakoma LŠDPS pirmininko Andriaus Navicko pasirašytame rašte.

LŠDPS inf.