Kaip žinoma, rugsėjo 14 d. Seimas nusprendė nepritarti prezidentės Dalios Grybauskaitės veto dėl naujojo Darbo kodekso projekto ir priėmė grąžintą įstatymą be pakeitimų. Taigi nuo kitų metų sausio 1 d. įsigalios įstatymas, kurį birželio 21 d. parlamentarai priėmė pamindami daugelį susitarimų su darbuotojų atstovais, priimtų Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitete.
Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos pirmininko (LŠDPS) Andriaus Navicko teigimu, tai didžiulis iššūkis šalies profesinėms sąjungoms, pareikalausiantis ne tik didelių pastangų, susitelkimo, bet ir atsinaujinimo.
„Tai, kad turime tokį Darbo kodeksą, iš esmės yra ir mūsų, profesinių sąjungų, darbo rezultatas. Tačiau turime visas sąlygas pagerinti darbuotojų socialines garantijas per kolektyvines derybas ir sutartis. Tam, žinoma, reikės profsąjungų vienybės, – ne deklaruojamos, o realios, – taip pat žmogiškųjų ir finansinių išteklių sutelkimo“, – komentuoja LŠDPS pirmininkas.
Kadangi naujasis Darbo kodeksas įneša nemažai pakeitimų į darbuotojų atstovavimo sritį, A. Navicko teigimu, profesinės sąjungos bus priverstos keistis. „Turime pripažinti, kad profsąjungų atsinaujinimas, tam tikrų reformų poreikio jose atsiradimas būtų sveikintinas“, – sako LŠDPS pirmininkas A. Navickas.
Naujajame Darbo kodekse įteisintos profsąjungų smarkiai kritikuotos nenustatytos apimties darbo (nulio valandų) sutartys, išliko nuostata dėl darbuotojo, kaip silpnesnės šalies, bus leidžiama sudaryti terminuotas sutartis ir nuolatinio pobūdžio darbams, atleidžiamam darbuotojui numatyta dviejų (vietoj buvusių šešių maksimalių) vidutinio darbo užmokesčių dydžio išeitinė išmoka, viršvalandžių skaičius padidintas iki 180 per metus, mokytojams sumažintos atostogos ir kt.
Taip pat sumažintos socialinės garantijos socialiai pažeidžiamiems žmonėms – neįgaliesiems, vieniems vaikus auginantiems, nepilnamečiams, sulaukusiems pensinio amžiaus, kenksmingomis sąlygomis ar naktimis dirbantiems asmenims.
Tiesa, Premjeras yra pažadėjęs, kad naujasis Darbo kodeksas bus taisomas ir koreguojamas dar šios kadencijos Seime. Anot jo, bus taisomos nuostatos, susijusios su išeitinėmis išmokomis ir nenustatytos apimties darbo sutartimis, grąžinama nuostata, kad darbuotojas individualiuose santykiuose būtų laikomas silpnesniąja šalimi.
Už pasiūlymą priimti visą Darbo kodekso patvirtinimo, įsigaliojimo ir įgyvendinimo įstatymą be pakeitimų balsavo 74 parlamentarai, prieš – 39, susilaikė 10. Balsavimo rezultatai – čia.
LŠDPS inf.