LŠDPS tarybos posėdyje: kelianti nerimą ,,Tūkstantmečio mokyklų‘‘ programa, švietimo įstaigų pertvarka ir biurokratija švietimo įstaigose

2022-02-22

Šių metų vasario 17 d. vyko Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos (LŠDPS) tarybos posėdis LŠDPS būstinėje (Vilniuje, Vingrių g 6A). Posėdžio metu buvo pristatyta metinė finansinė ataskaita bei aptarti aktualūs klausimai.

,,Tūkstantmečio mokyklų“ programa bei  švietimo tinklo pertvarka kelia daug diskusijų ir ginčų

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM) pradėjo įgyvendinti daug diskusijų ir ginčų keliančią ,,Tūkstantmečio mokyklų‘‘ programą: paskelbtas jos įgyvendimo pirmasis etapas,  kurio metu programoje dalyvauti apsisprendusios savivaldybės atliks savo švietimo būklės analizę ir praneš apie savo ketinimus dalyvauti šioje ilgalaikėje švietimo pažangos programoje.

Iki pažangos plano patvirtinimo savivaldybės turės numatyti ir suderinti mokyklų tinklo stiprinimo pakeitimus. Kurios mokyklos dalyvaus šioje programoje, spręs savivaldybės. Programoje gali dalyvauti pradinės, pagrindinės mokyklos, progimnazijos ir gimnazijos, kuriose mokosi ne mažiau kaip 200 vaikų ir kurios nevykdo mokinių atrankos.

„Tūkstantmečio mokyklų“ programa yra vertinama prieštaringai: diskutuojama, kad lėšas gaus ir taip gerai aprūpintos mokyklos. Kyla abejonių ir pamąstymų, ar ši programa nesusieta su švietimo įstaigų tinklo pertvarka.  

Posėdžio metu taip pat aptartas Vyriausybės sprendimas dėl  mokyklų tinklo pertvarkos įgyvendinimo: startuos jau kitąmet, sprendimus turės priimti 80 mažų mokyklų.

Panevėžio rajono susivienijimo pirmininkė Doloresa Rakauskienė, atstovavusi LŠDPS darbo grupėje švietimo tinko pertvarkos atnaujinimui, pristatė darbo grupės siūlymus, kaip skirstyti lėšas tinklo pertvarkos atnaujinimui. Nebus finansuojamos jungtinės ir mažos klasės.

Biurokratija švietimo įstaigose

Diskutuota dėl švietimo įstaigose esančios biurokratijos: daug perteklinių reikalavimų  dėl dokumentacijos, tiek popierizmo kaip dabar dar niekad nebuvo.

Pasiruošimas suvažiavimui

Suvažiavimas vyktų vasarą rugpjūčio 22-23 d. Dubingiuose.

Posėdžio metu aptartos kvotos (nuspręstas jas skirti pagal patikslinitą pirminių organizacijų skaičių) ir suvažiavimo principai.

Dėl paramos iki 0,6  proc nuo pajamų mokesčio

Posėdžio metu aptarta informacija dėl 0,6 procentų pajamų mokesčio dalies, kurią  kiekvienas gali skirti profesinei sąjungai. Paramą profesinė sąjunga skirtų mokymams, seminarams, edukacijoms.

Prašymą pervesti pajamų mokesčio dalį nuo 2021 m. mokestinio laikotarpio pajamų gyventojai gali pateikti ne vėliau kaip iki š. m. gegužės 2 dienos. Prašymo pervesti pajamų mokesčio dalį paramos gavėjams – politinėms partijoms, profesinėms sąjungoms  nuo 2022 m. sausio 1 d. prašymai teikiami tik e.būdu per Elektroninio deklaravimo sistemą (EDS).

LŠDPS parama streikuojantiems AB ,,Achema“ darbuotojams  

 LŠDPS taryba streikavusiems ir dėl to nukentėjusiems AB ,,Achema“ darbuotojams nusprendė skirti 2000 eur bendru sutarimu.

LŠDPS informacija