Lietuvos švietimo darbuotojų profesinė sąjunga kreipėsi į paskirtąją Ministrę Pirmininkę Ingridą Šimonytę, prašydama iš naujo vertinti situaciją dėl tolimesnio švietimo įstaigų darbo ir svarstyti galimybę dirbti tik nuotoliniu būdu. Žiniasklaidai išplatintame pranešime Lietuvos švietimo darbuotojų profesinė sąjunga (LŠDPS) išreiškė didelį nerimą dėl epidemiologinės situacijos Lietuvoje ir koronaviruso plitimo švietimo įstaigose (pranešimą skaitykite čia).
Duodamas interviu žiniasklaidai LŠDPS pirmininkas Andrius Navickas teigė, jog daugumoje mokyklų koronaviruso situacija grėsminga ir ypač nepalanki ikimokyklinio, priešmokyklinio ir pradinio ugdymo švietimo įstaigose, todėl kai kurie mokytojai baiminasi eiti į darbą. ,,Gauname daug mokytojų skundų. Šiuo metu yra mokyklų, kuriose jau pusė klasių ar pedagogų yra saviizoliacijoje, ir tiesioginis mokymas vis tiek pereina į nuotolinį darbą net ir pradiniame ugdyme. Todėl galvojame, jog nereikėtų laikyti mokytojų ypatingoje psichologinėje baimėje. Visgi reikia pradėti diskusiją ir su tėvais svarstyti tokią galimybę dėl darbo nuotoliniu būdu. Negalima prievarta versti dirbti mokytojų, kurie mato, kad situacija grėsminga‘‘, – teigė profsąjungos pirmininkas LRT radijui, LNK žinioms, Info TV ir kitoms žiniasklaidos priemonėms.
A.Navicko nuomone, tiksli koronaviruso statistika švietimo sektoriuje yra slepiama. „Bandoma slėpti daug informacijos dėl susirgimų Covid -19 ir nuo tėvų, ir mokytojų. Šiandien net sudėtinga pasakyti, ar apskritai kas nors žino ir valdo konkrečią statistiką, kiek yra sergančių ir kiek ugdymas nevyksta dėl to. Todėl ir gimė mintis kreiptis būtent jau į naująją Ministrę Pirmininkę, todėl kad nueinanti vyriausybė turbūt tiesiog laukia savo darbo pabaigos ir matyti, kad kratosi atsakomybės, nes jokios diskusijos nei iš Vyriausybės, nei iš ministerijos su pedagogų bendruomene nevyksta“, – kalbėjo profsąjungos lyderis Lrytas TV laidoje „Nauja diena“.
Pasak A. Navicko, suprantama situacija, jog nutraukus ikimokyklinį, priešmokyklinį ir pradinį ugdymą, tikrai tampa sudėtinga tėvams tęsti savo darbus. Taip pat ir mokytojams darbą su mažaisiais organizuoti žymiai sunkiau. ,,Bet vis tiek, vertinant iš esmės, dabar gali greitu laiku taip atsitikti, kad tiesioginis ugdymas išplitus virusui apskritai sustos. Sergant dideliam skaičiui mokytojų ir mokinių jis nevyks, o po to gali būti sudėtinga tęsti darbus net nuotoliniu būdu. Taip kad alternatyva yra nuotolinis mokymas, nei kad geriau visai nebūtų pamokų. Svarbiausia yra tiek mokytojų, tiek mokinių sveikata ir saugumas, ir išskirti šio ugdymo nereikėtų sprendžiant dėl nuotolinio darbo‘‘, – svarstė A. Navickas.
Apie tai LŠDPS lyderis kalbėjo ir su kandidate į švietimo ministres Jurgita Šiugždiniene. Jos teigimu, dėl nuotolinio ugdymo reikėtų spręsti atsižvelgiant į konkrečią situaciją ugdymo įstaigoje bei vadovaujantis ekspertų rekomendacijomis ir, jeigu tikrai yra pavojus ir rizika, tuomet reikėtų pereiti prie nuotolinio ugdymo.
LŠDPS lyderis siūlo artimiausiu laiku organizuoti diskusiją, kviestis epidemiologus, vertinti situaciją iš naujo ir nejaučiant įtampos ar baimių priimti visgi kitokius sprendimus.
Šeimos gydytojas, Vilniaus universiteto fakulteto profesorius Vytautas Kasiulevičius palaiko Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos prašymą. „Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkas Andrius Navickas sako, kad padėtis ugdymo institucijose sparčiai blogėja. Beveik 2 tūkstančiai mokytojų ir kitų ugdymo įstaigų darbuotojų jau susirgo Covid-19. Kadangi mūsų šalis neturi resursų kartą per savaitę testuoti visų mokinių ir mokytojų, tikslingiausia būtų bent 6 savaitėms pereiti tik į nuotolinį mokymą, kol situacija stabilizuosis. Todėl tiek nueinanti valdžia, tiek naujoji Vyriausybė turėtų atsižvelgti į mokytojų raginimus‘‘, – Facebuke rašė V. Kasiulevičius.
Lietuvos švietimo darbuotojų profesinei sąjungai raginant pereiti prie visuotinio nuotolinio mokymo laikinasis sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga siūlo svarstyti Kalėdų atostogų paankstinimą ir padaryti pauzę kaip rudenį.
LŠDPS informacija
Daugiau šia tema:
lrytas.tv laidos „Nauja diena” įrašas
LRT RADIO žinios (klausytis nuo 2:07)