LŠDPS prezidiumo posėdyje

2021-02-21

Vasario 18 d. vyko Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos (LŠDPS) prezidiumo posėdis. Jo metu buvo aptartos švietimo aktualijos: mokytojų skiepijimas ir testavimas, grįžimas į mokyklas, brandos egzaminai, LR Vyriausybės programos įgyvendinimo priemonių planas, Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos (ŠMSM) darbo grupės dėl švietimo pagalbos ir etatinio mokytojų darbo apmokėjimo.

Skundai dėl prievartinio skiepijimosi ir testavimo

Prezidiumo nariai aptarė esamą situaciją dėl skiepijimo ir testų.

LŠDPS pirmininkas Andrius Navickas informavo, jog yra mokytojų, kurie  skundžiasi dėl vadovų griežtų reikalavimų skiepytis ir testuotis bei grasinimų, jog priešingu atveju mokytojai negalės dirbti ir bus nušalinti nuo darbo.  Švietimo, mokslo ir sporto ministerija sukėlė nemenką sumaištį švietimo bendruomenės tarpe, iš pradžių  pateikusi griežtą poziciją dėl vakcinacijos  ir testavimo, tiesa, vėliau savo poziciją pakeitusi ir pareiškusi, jog skiepijimas ir testavimas yra neprivalomas (Švietimo, mokslo ir sporto ministerija atsiprašė dėl neteisingai pateiktos informacijos).  Visgi tenka apgailestauti, jog  atskiros savivaldybės ir kai kurie švietimo įstaigų vadovai interpretuoja savaip dokumentus ir daro savarankišką iniciatyvą spausdami pedagogus skiepytis ir testuotis.

Dėl grįžimo į mokyklas ir brandos egzaminų atidėjimo

Posėdyje aptartas klausimas dėl grįžimo į mokyklas. Prezidiumo nariai teigė, kad mokytojai norėtų grįžti į kontaktinį mokymą, kuris yra efektyvesnis, tačiau tai reikia daryti atsakingai įvertinus pilotinio eksperimento patirtį bei užtikrinant mokytojams galimybę pasiskiepyti.

ŠMSM ketina atidėti brandos egzaminų vykdymą, tuo tarpu Prezidiumo nariai mano, kad toks sprendimas  pakenktų abiturientams. ,,O jei dar ir konsultacijas organizuos aukštosios įstaigos ar šiaip kas „iš gatvės‘‘, tai  gali atsitikti  taip  kaip toj  patarlėj ,,Kai daug auklių, vaikas gali likti be galvos“,  – apibendrino pirmininkas A. Navickas. 

Dėl ŠMSM darbo grupių švietimo pagalbai ir etatinio darbo apmokėjimo

LŠDPS pirmininko pavaduotoja ir teisininkė Erika Leiputė – Stundžienė pristatė LR Vyriausybės  programos įgyvendinimo priemonių planą, kuris buvo aptartas  trečiadienį vykusiame LRS švietimo komiteto posėdyje: priemonių plane kalbama apie mokytojų stebėseną, jungtinių klasių naikinimą, mokytojų perkvalifikavimą, mokyklų tinklą, profiliavimo naikinimą. Visgi  E. Leiputės-Stundžienės nuomone, tai nėra konkretus planas, kaip bus tiksliai įgyvendinama programa, o greičiau Vyriausybės  programos prezentacija.

Erika Leiputė-Stundžienė

Posėdžio metu aptartos ŠMSM darbo grupės švietimo pagalbai ir dėl etatinio mokytojų darbo apmokėjimo. Pirmininko pavaduotoja  E. Leiputė- Stundžienė  apibūdino esamą situaciją dėl švietimo pagalbos, taip pat ŠMSM darbo grupės dėl švietimo pagalbos vyraujančią poziciją – švietimo  pagalbos specialistams  suvienodinti darbo valandas su mokytojų, tačiau atlyginimas didėtų neproporcingai darbo krūviui (darbo valandos padidėtų  apie 56 procentus, tuo tarpu atlyginimas – perpus mažiau). Kadangi vienintelė Lietuvos švietimo darbuotojų profesinė sąjunga prieštarauja ir nesutinka su tokiomis nuostatomis – švietimo pagalbos specialistams bloginti darbo sąlygas – mūsų profesinės sąjungos gretas  gausiai pildo nauji nariai – švietimo pagalbos specialistai.

Pirmininkas A. Navickas apibūdino situaciją dėl  etatinio darbo apmokėjimo darbo grupės: nors   dabartinės Vyriausybės programoje buvo žadama peržiūrėti iš esmės etatinį mokytojo darbo apmokėjimą ir ministrė J. Šiugždinienė yra žadėjusi, jog jau sausio pabaigoje bus tam sukurta darbo grupė, tačiau nuotolinėje diskusijoje su ŠMSM vadovybe, kurioje dalyvavo ir pirmininkas, jau keičiama pozicija. Tam pasirinktas neįtikinamas argumentas, neva ŠMSM trūksta  žmogiškųjų išteklių organizuoti dvi darbo grupes tuo pačiu metu. ,,Manau, yra pasirinkta vilkinimo taktika ir nenorima įgyvendinti jokių pokyčių  etatiniame darbo apmokėjime, nors tai buvo vienas iš dabartinės Vyriausybės prioritetų – kuo greičiau peržiūrėti ir patobulinti etatinį mokytojų darbo apmokėjimą“, – kalbėjo  A. Navickas.

 A. Navickas 

LŠDPS informacija