Vasario 18 d. vyko Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos (LŠDPS) prezidiumo posėdis. Jo metu buvo aptartos švietimo aktualijos: mokytojų skiepijimas ir testavimas, grįžimas į mokyklas, brandos egzaminai, LR Vyriausybės programos įgyvendinimo priemonių planas, Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos (ŠMSM) darbo grupės dėl švietimo pagalbos ir etatinio mokytojų darbo apmokėjimo.
Skundai dėl prievartinio skiepijimosi ir testavimo
Prezidiumo nariai aptarė esamą situaciją dėl skiepijimo ir testų.
LŠDPS pirmininkas Andrius Navickas informavo, jog yra mokytojų, kurie skundžiasi dėl vadovų griežtų reikalavimų skiepytis ir testuotis bei grasinimų, jog priešingu atveju mokytojai negalės dirbti ir bus nušalinti nuo darbo. Švietimo, mokslo ir sporto ministerija sukėlė nemenką sumaištį švietimo bendruomenės tarpe, iš pradžių pateikusi griežtą poziciją dėl vakcinacijos ir testavimo, tiesa, vėliau savo poziciją pakeitusi ir pareiškusi, jog skiepijimas ir testavimas yra neprivalomas (Švietimo, mokslo ir sporto ministerija atsiprašė dėl neteisingai pateiktos informacijos). Visgi tenka apgailestauti, jog atskiros savivaldybės ir kai kurie švietimo įstaigų vadovai interpretuoja savaip dokumentus ir daro savarankišką iniciatyvą spausdami pedagogus skiepytis ir testuotis.
Dėl grįžimo į mokyklas ir brandos egzaminų atidėjimo
Posėdyje aptartas klausimas dėl grįžimo į mokyklas. Prezidiumo nariai teigė, kad mokytojai norėtų grįžti į kontaktinį mokymą, kuris yra efektyvesnis, tačiau tai reikia daryti atsakingai įvertinus pilotinio eksperimento patirtį bei užtikrinant mokytojams galimybę pasiskiepyti.
ŠMSM ketina atidėti brandos egzaminų vykdymą, tuo tarpu Prezidiumo nariai mano, kad toks sprendimas pakenktų abiturientams. ,,O jei dar ir konsultacijas organizuos aukštosios įstaigos ar šiaip kas „iš gatvės‘‘, tai gali atsitikti taip kaip toj patarlėj ,,Kai daug auklių, vaikas gali likti be galvos“, – apibendrino pirmininkas A. Navickas.
Dėl ŠMSM darbo grupių švietimo pagalbai ir etatinio darbo apmokėjimo
LŠDPS pirmininko pavaduotoja ir teisininkė Erika Leiputė – Stundžienė pristatė LR Vyriausybės programos įgyvendinimo priemonių planą, kuris buvo aptartas trečiadienį vykusiame LRS švietimo komiteto posėdyje: priemonių plane kalbama apie mokytojų stebėseną, jungtinių klasių naikinimą, mokytojų perkvalifikavimą, mokyklų tinklą, profiliavimo naikinimą. Visgi E. Leiputės-Stundžienės nuomone, tai nėra konkretus planas, kaip bus tiksliai įgyvendinama programa, o greičiau Vyriausybės programos prezentacija.
Posėdžio metu aptartos ŠMSM darbo grupės švietimo pagalbai ir dėl etatinio mokytojų darbo apmokėjimo. Pirmininko pavaduotoja E. Leiputė- Stundžienė apibūdino esamą situaciją dėl švietimo pagalbos, taip pat ŠMSM darbo grupės dėl švietimo pagalbos vyraujančią poziciją – švietimo pagalbos specialistams suvienodinti darbo valandas su mokytojų, tačiau atlyginimas didėtų neproporcingai darbo krūviui (darbo valandos padidėtų apie 56 procentus, tuo tarpu atlyginimas – perpus mažiau). Kadangi vienintelė Lietuvos švietimo darbuotojų profesinė sąjunga prieštarauja ir nesutinka su tokiomis nuostatomis – švietimo pagalbos specialistams bloginti darbo sąlygas – mūsų profesinės sąjungos gretas gausiai pildo nauji nariai – švietimo pagalbos specialistai.
Pirmininkas A. Navickas apibūdino situaciją dėl etatinio darbo apmokėjimo darbo grupės: nors dabartinės Vyriausybės programoje buvo žadama peržiūrėti iš esmės etatinį mokytojo darbo apmokėjimą ir ministrė J. Šiugždinienė yra žadėjusi, jog jau sausio pabaigoje bus tam sukurta darbo grupė, tačiau nuotolinėje diskusijoje su ŠMSM vadovybe, kurioje dalyvavo ir pirmininkas, jau keičiama pozicija. Tam pasirinktas neįtikinamas argumentas, neva ŠMSM trūksta žmogiškųjų išteklių organizuoti dvi darbo grupes tuo pačiu metu. ,,Manau, yra pasirinkta vilkinimo taktika ir nenorima įgyvendinti jokių pokyčių etatiniame darbo apmokėjime, nors tai buvo vienas iš dabartinės Vyriausybės prioritetų – kuo greičiau peržiūrėti ir patobulinti etatinį mokytojų darbo apmokėjimą“, – kalbėjo A. Navickas.
A. Navickas
LŠDPS informacija