LŠDPS atstovų interviu TV3: mokyklose trūksta mokytojų

2022-12-05

Lietuvoje masiškai trūksta mokytojų. Mokytojų paieškos vyksta darbo portaluose, socialiniuose tinkluose ir  per asmenines pažintis. Kad mokiniai nesėdėtų vieni, mokytojai priversti vieni kitus pavaduoti, dirbti viršvalandžius ir atidėti išėjimą į pensiją. 

Vien švietimo ir mokslo ministerijos sukurtoje specialių interneto platformoje šiuo metu per šimtas laisvų darbo vietų tiek didesniuose, tiek mažesniuose miesteliuose, kur pedagogą priimtų iškart, o realus mokytojų trūkumas dar didesnis.

Mokytojos ieško ir Klaipėdos Vydūno gimnazija lietuvių kalbos mokytojai išėjus  dekretinių atostogų. ,,Deja,  visais įmanomais kreipėmės keliais… Ir į darbo biržą, ir skelbimai, ir Facebook‘e, ir tėveliai, ir pažįstami… Ir negauname mokytojo. Praktiškai Klaipėdoje nėra galimybių susirasti mokytojo“, -TV3 Žinioms  sakė Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos (LŠDPS) pavaduotoja ir Klaipėdos Vydūno gimnazijos lietuvių kalbos mokytoja Lilija Bručkienė.

alt

L. Bručkienė

Jaunimas šio darbo vengia, nes jis yra atsakingas ir psichologiškai nelengvas, o atlygis vidutiniško dydžio, kurį norint susirinkti, mokytojui dažnai tenka dirbti per kelias mokyklas.

,,Jei tau reikia išgyventi ir dar yra papildoma finansinė našta, esi  priverstas arba keisti darbą, arba dar kažkuo papildomai užsiimti po darbo“, – teigė   Marijampolės  susivienijimo pirmininkas Artūras Lazauskas.

A. Lazauskas 

 Pasak LŠDPS pirmininko pavaduotojos ir Panevėžio susivienijimo pirmininkės Erikos Leiputės – Stundžienės, vidutiniškai mokytojas uždirba apie  900 eurų: ,,Čia jau yra labai didelis atlyginimas sąlyginai, jeigu jis dirba  ne mažiau kaip 36 valandas per savaitę.“

E. Leiputė-Stundžienė

 Apie  mokytojų  trūkumą ir mokytojų darbo sąlygas  TV3 Žinioms kalbėjo ir LŠDPS pirmininko pavaduotoja Vilniaus miesto susivienijimo pirmininkė Jurgita kiškienė: ,,Krūviai dideli, mokinių daug, sudėtingos sąlygos dirbti, tai sunkiai randame ir mokytojų, kurių turbūt ir nėra.“

J. Kiškienė 

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija pripažįsta, kad mokytojais dirbti nesiveržiama, nors dabartiniai mokytojai sensta o į jų vietą ateina labai nedaug jaunimo. E. Leiputės-Stundžienės teigimu, dauguma mokytojų artėja prie šešiasdešimties metų, o tai reiškia, kad po penkerių metų jų masiškai trūks: ,,Šiuo metu mokytojų trūksta tiek, kad įstaigų vadovai neįgyvendina ugdymo plano ir vieną iš ugdymo dalykų,  tokį kaip muzika, pakeičia šokiu, ko daryti net negali.“

Pasak Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos pirmininko Andriaus Navicko, ministerija stengiasi tik užglaistyti situaciją ir gerinti statistiką, bet niekas nekalba iš esmės apie giluminius pokyčius, kurie pakeistų ugdymo kokybę: ,,Mokytojas yra pirminis ir pagrindinis veikėjas ugdymo procese.”

A. Navickas

 Tačiau ministerijos valdininkai tragedijos dar nemato. Ir toliau žada palaipsniui didinti atlyginimus, o kai kurių pedagogikos specialybių studentams žada padidinti stipendijas. Visgi mokytojai skundžiasi, kad to maža, mat jų realios pajamos smarkiai susitraukė dėl infliacijos.

Visą reportažo įrašą galite žiūrėti  čia (nuo 00:09:09)