LŠDPS solidarizuojasi su Graikijos mokytojais

2013-06-21

Lietuvos švietimo darbuotojų profesinė sąjunga birželio 20 d. gavo laišką iš Europos Komisijos sekretoriato, kuriame Prezidento Chose Manuelio Baroso vardu dėkojama pirmininkui Andriui Navickui už laišką, susijusį su švietimo situacija Graikijoje.

Gegužės 29 d. EK vadovui išsiųstas laiškas, kuriame prašoma reaguoti į Graikijos vyriausybės veiksmus prieš šalies mokytojus. Jie protestuoja prieš griežtas priemones, kurių imamasi mažinant išlaidas viešajame sektoriuje, tuo tarpu Graikijos premjeras Antonis Samaras pasirašė įsaką, kuriuo paskelbta civilinė mobilizacija. Tai reiškia, kad mokyklų mokytojai gali būti sulaikyti, jeigu įgyvendintų savo planus surengti visuotinę protesto akciją.

Iš EK gautame rašte teigiama, kad  LŠDPS laiškas (jo kopijos buvo išsiųstos ir aukščiausiems Graikijos vadovams bei švietimo, kultūros ir sporto ministrui) perduotas atitinkamiems pareigūnams, kurie išnagrinės argumentus ir parengs atsakymą.

Laiškus EK prezidentui siųsti paragino Europos švietimo profesinių sąjungų komiteto generalinis sekretorius Martinas Riomeris. Graikijoje švietimo situacija iš ties sudėtinga: per pastaruosius trejus metus išlaidos švietimui sumažintos 33 proc. (2009-2012), o iki 2016 m. šis skaičius turėtų pakilti iki 47 proc., mokytojų mažinamos algos net iki  45 procentų. Be to, 12 proc. sumažintas nuolatinių dėstytojų skaičius, uždaromos mokyklos, išmontuojamos švietimo paramos struktūros. Pavasarį Graikijoje Vyriausybė priėmė drastiškas priemones: nuo rugsėjo ketinama atleisti iš darbo 10 tūks. pakaitinių mokytojų, ilginti darbo laiką ir priverstinai perkelti 4 tūkst. mokytojų iš sostinės į atokesnius šalies rajonus, toliau uždarinėti ir sujungti mokyklas, dėl ko daugės mokinių klasėje.

Graikijos Vidurinių mokyklų mokytojų federacija (OLME) jau du kartus paragino Graikijos vyriausybę pradėti dialogą tiek prieš balsavimą dėl šių priemonių, tiek ir po balsavimo. Deja, valdžia atsisako eiti į dialogą su mokytojais. O įvesta civilinė mobilizacija siekiant uždrausti mokytojų streiką „aiškiai griauna pagrindines pilietines laisves ir demokratines teises“, – teigiama A. Navicko pasirašytame laiške.

Graikijos vyriausybės koalicija jau kelis kartus pasinaudojo civilinės mobilizacijos įstatymais mėgindama pažaboti protesto akcijas prieš griežtas taupymo priemones.