LŠDPS pirmininkas: daugiau galių mokyklų bendruomenėms

2017-01-27

alt

Sausio 25 d. Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos (LŠDPS) pirmininkas Andrius Navickas dalyvavo ir kalbėjo Lietuvos švietimo įstaigų vadovų asociacijų sueigoje Seime. Joje vyravo viena tema: Prezidentės pateiktos Švietimo įstatymo pataisos, numatančias ugdymo įstaigų vadovų kadencijas.

Šalies vadovės pataisas pristatė Prezidentės patarėja Saulė Mačiukaitė-Žvinienė, kalbėjo Seimo pirmininko pirmoji pavaduotoja Rima Baškienė, Seimo Švietimo ir mokslo komiteto pirmininkas Eugenijus Jovaiša, švietimo ir mokslo ministrė Jurgita Petrauskienė, Ministro Pirmininko patarėja Unė Kaunaitė, Lietuvos savivaldybių asociacijos patarėjas švietimo klausimais Jonas Mickus, Lietuvos tėvų forumo pirmininkas Audrius Murauskas.

Pasak renginį vedusios Lietuvos mokyklų vadovų asociacijos prezidentės Ramutės Mečkauskienės, sueigoje dalyvavo per 100 vadovų iš 14 švietimo įstaigų asociacijų.

Valdžios atstovai pabrėžė, jog situacija švietime labai prasta ir būtina imtis veiksmų, tačiau kol kas viskas esą yra „svarstymų epizode“. Buvo žadama nesiimti jokių permainų nepasitarus su švietimo bendruomene ir kviečiama teikti konkrečius pasiūlymus ir pastabas.

LŠDPS pirmininkas pradėdamas kalbą suabejojo, ar išties ta ugdymo kokybė Lietuvoje yra labai prasta. „PISA rezultatai rodo viena, TIMSS – kita, o pagal mokyklų ir mokytojų aprūpinimą esame Europos gale. Galbūt, įvertinant esamą situaciją, mes iš viso darome stebuklus?“, – retoriškai klausė A. Navickas.

Jo teigimu, vadovų kadencijos savaime nėra problema, klausimas tik, ar tikrai teisinga apriboti jų skaičių iki dviejų. „Žiūrint į mūsų santykius, socialinio dialogo lygį, matome, kad labai dažnai pusės nesusikalba. Įdiegti dialogo kultūrai ugdymo įstaigoje reikia laiko ir tikrai dešimties metų gali neužtekti, kad būtų sukurta subalansuota mokyklos sistema, kur visos pusės įvertintos ir svarbios“, – kalbėjo LŠDPS pirmininkas.

Antra vertus, pasak jo, jeigu vadovui bus suteikti visi įrankiai ir jis įgalintas būti „stipriu“, tai ar dar labiau neįsitvirtins vienvaldystė? A. Navicko teigimu, kad to ir kitų ydų (pvz., politizuoto vadovų skyrimo mechanizmo) būtų išvengta, būtina didesnių galių suteikti mokyklų bendruomenėms. Pvz., mokyklų tarybos galėtų tiek vertinti vadovus ir mokytojus, tiek spręsti dėl vadovo kadencijos pratęsimo.

Pirmininkas sureagavo į vieno iš valdžios atstovų repliką, esą kadencijos ribojamos ir šalies prezidentui, todėl didelio nepasitenkinimo neturėtų būti: „Ar tikrai mūsų valstybė gali sau leisti mokėti prezidento algai artimą darbo užmokestį mokyklos direktoriui, o pasibaigus jo kadencijai skirti rentą ir gyvenamąjį būstą (kad ir ne Turniškėse)? Juk dabar mokyklų ne tik spausdintuvais, bet net ir popieriumi nesugebama aprūpinti“, – ironizavo A. Navickas.

„Pusių neturi būti, visi esame švietimo bendruomenė ir visi turime prisiimti atsakomybę už situaciją, kalbėtis apie mums rūpimus skaudulius ir ieškoti tinkamų sprendimų“, – baigdamas savo kalbą sakė LŠDPS pirmininkas.

LŠDPS inf.