J. Čejauskienė: Kam skambina varpai…(straipsnis skelbtas „Dialoge”)

2011-11-22

Cejauskiene1

Laikraštis „Respublika“ savaitės sūpuoklėse riebų minusą parašė LR Švietimo ir mokslo viceministrui V.Baciui,kuriam savaitę prieš nepasitikėjimą pareiškė ir Žemaitijos regiono švietimo darbuotojų profesinės sąjungos konferencijos dalyviai Klaipėdoje. Hemingvėjus būtų teisus ,metęs lakonišką pastebėjimą, „kam skambina varpai, jie skambina tau..“ O skambinti yra dėl ko,nes  pedagoginę bendruomenę      varginanti nuolatinė, nepamatuota programų kaita, įrėminta taip vadinamų „minkštųjų“ ES ‚ projektų yra ne kas kita tik pinigų švaistymas, užkraunant juodąjį darbą nemokamai nudirbti kvailiems patriotiškai nusiteikusiems pedagogams,seniai kelia grėsmę ne tik ugdymo kokybei bet ir visam švietimui aplamai. Socialinio dialogo nebūvimas, it velnias kryžiaus vengimas derinti visus šiuos projektus su profesinėmis sąjungomis kelia klausimą, kodėl taip jų bijomasi- gal kad tie projektėliai gana abejotini ir gali virsti „ kietokais“. Kur nugrimzdo daugelis būvusių ,euforiją kėlusių projektų. Juos Jau seniai pakeitė kiti, deje keliantys tik baimę ir nepasitikėjimą, kaip kad mokytojų kvalifikacijos projektas, kuriuo tikimasi atsikratyti per 6000 atseit nereikalingų mokytojų, atsikratyti be socialinių garantijų, išeitinių, apeinant konstituciją ir LR darbo kodeksą, pasinaudojant tik žiniose bėgančia eilute. Še tau ir demokratija…

Kam dar skambina varpai..

Šiandien udymo įstaigų darbuotojai turi pradėti jau ne tik skambinti varpais ir varpeliais, bet sukelti tikrą uraganą kitam švietimo šviesuliui, pačiam pačiausiam,visus žavėjusiam pažadais, jog mokinio krapšelis(MK) mažinamas nebus. Deje savivaldybes 2011-11-03 pasiekė raštas su žurnalistinio tyrimo reikalaujančia dedikacija- cit. „Atkreipiame dėmesį, kad ne visos savivaldybės suprato, kokia iš viso mokinio krepšelio dotacijos suma nuo 2011-09-01 bus sumažinta, o tai kas sumažinta-raudonai….“tai tur būt turėjo būti adresuota į ugdymo įstaigų vadovų, savivaldybių finansininkų ir švietimo skyrių vedėjų veido spalvą. Gal dar buvo galima pridėti šaltą prakaitą,perskaičius paskutinį verdiktą..LRV nutarimas 2011-10-27 nr, dar nėra, nes neskelbtas VŽ., ŠMM ministro įsakymas taip pat paskelbtas 2011-10-27 taip pat slypi po raide A( neskelbtas VŽ.) ir labai skubame tai pranešti , nes reikia ruoštis perskirstyti paskutinio ketvirčio biudžetą. Dabar norisi tik sušukti „Viešpatie, kur padėjai razumą?“ juk tokie sprendimai turėjo būti padaryti jei ne rugpiūčio vidury, tai bent rugsėjo pirmąją savaitę, suskaičiavus mokinius ir klasių komplektus. Tikriausiai taip padaryta, kad pinigus iš bendro MK katilo suspėtų išsisemti visokio plauko parazitai, mintantys iš šios dotacijos, leidėjai ir perkvalifikuotojai, auditoriai ir psichologai, kompiuterininkai ir kiti, nes pinigų neliks tik taip vadinamo R koeficianto išlyginimui, o nuo to nukentės tik ugdymo kokybė, juk šis į genialumo standartus proteguojantis dokumentas skelbia, jog suma bus mažinama nuo viso MK skirto 2011 metams. Reikštų teks atimti iš visų…Bet kaip,jei viskas jau suvartota..O gal savivaldybės irgi žemaitiškai tariant, taip greitai suksis, jog perskirstys tik vasaryje.

Kodėl skambina varpai…

Skambina todėl, kad netekome labai daug mokinių..jie gimė, bet drauge su tėvais mūsų neprotingos valdžios išvyti iš Lietuvos, nors dėl to klasių komplektų sumažėjo negausiai, vyriausybė suskubo atsiriekti savo dalį. Tikriausiai tai ir yra tas iš šešėlio ištrauktas milijardas, nes būtent vaikai ir jų mokytojai    slepia pajamas, užsiiminėja kontrabanda ir moka atlyginimus vokeliuose,Įdomu dar ir tai, kad kiek beskaičiuotum , išeina jog ŠMM ministras ir vyriausybė skaičių nepažįsta, nes vis tiek per 200 tūst, iš rajono sąskaitos pasiima atgal per daug ir pasiima tik kaimiškųjų rajonų sąskaita. Ir dar, pasirodo visi mūsų vaikai emigravo..į Vilnių..nors kiek teko domėtis …kur kas toliau. Kyla retorinis klausimas.. ar tik ne mes mokame už nevykusią švietimo politiką nacionalinių mažumų atžvilgiu, lenkai turėtų surengti naują piketą prie ŠMM, nes tur būt tikrai nenori mokytis lietuviškai Mažeikių ar Telšių sąskaita. O gal dar kartą žemaičiai gelbsti Lietuvą: valdininkų padidintas algas ir priedus, abejotinas keliones, ministerijų klerkų išlaidas.. graži tą meilė vaikams, ypač gyvenant jų sąskaita..

Jei skambina, tai kas mokės…

Mokės tik mokytojai, nes visi kiti, tarpstantys iš MK jau susimokėjo sau,o iš sprendimo nesimato kiek mokės ŠMM, ir jos setelitinės organizacijos,kadangi nepažeidžiant LR DK nebeįmanoma  atšaukti  atgaline data , kaip daroma sprendime, su darbuotojų atstovais suderintų koeficiantų ir krūvių , lieka tik vienas kelias,-gruodis be atlyginimų. Taigi mokytojų kalėdos šiais metais gali virsti alkanomis, o mums belieka tik viena šventė- susirinkti paskambinti šio dokumento autoriams ir bendraautoriui- ŠMM ministrui Gintarui Steponavičiui- už sėkmingą šešėlio gaudymą švietimo šviesoje… sėkmingą todėl, kad kitais metais jo laukia atlygis- pasidomėkit naujo biudžeto sandora- ŠMM skirta daugia nei visam švietimui Lietuvoje.

Judyta Čejauskienė

LŠDPS Žemaitijos regiono Mažeikių susivienijimo pirmininkė

LSDPS_logas-tikras