Diskusija streiko tema su ministre A.Pitrėniene

2015-11-20

alt

Lapkričio 19 d. Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos atstovai susitiko švietimo ir mokslo ministre Audrone Pitrėniene. Ministrė pabrėžė, jog profsąjungų reikalavimai yra pagrįsti ir labai aktualūs mokytojams. Tiesa, jiems įgyvendinti Vyriausybė per dvejus metus turėtų rasti 233 mln. eurų, todėl anot jos, streikas, matyt, neišvengiamas. A. Pitrėnienės teigimu, jeigu ji būtų mokytoja, o ne mokytoja-ministrė, prie streiko prisidėtų ir pati.

Susitikime ministrė taip pat informavo, jog apie gautus reikalavimus ji pranešusi visoms Seimo valdančiosioms frakcijoms ir paprašiusi šiuo klausimu sušaukti politinę tarybą. 

LŠDPS pirmininkas Andrius Navickas pasidžiaugė, jog rodomos iniciatyvos problemoms spręsti, o ne jas neigti ir pabrėžė, jog streikas savaime nėra tikslas, todėl išreiškė viltį, kad ginčas bus konstruktyviai išnagrinėtas taikinimo komisijoje. Abi pusės aptarė jos sudarymo galimybę.  LŠDPS susitikime taip pat atstovavo pirmininko pavaduotojai Erika Leiputė-Stundžienė ir Vytautas Silvanavičius.

Vėliau Seime ŠMM iniciatyva įvykusioje spaudos konferencijoje „Ar įmanoma išvengti mokytojų streiko?“  ministrė informavo, jog Vyriausybė pritarusi, kad nuo 2016 metų sausio 1 dienos klasės krepšelio metodika būtų išbandoma 5 savivaldybėse, tam skiriama 3,75 mln. eurų.  Taip pat pensinio amžiaus sulaukusių pedagogų išeitinėms išmokoms 2016 metais numatyti 3 milijonai 200 tūkstančių eurų – 1,5 mln. eurų daugiau nei šiemet. Be to, nuspręsta, kad  ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo pedagogų atlyginimai kasmet bus didinami ne mažiau kaip 5 proc. 2016 metams numatyta skirti 4,4 mln. eurų. Papildomai gautas finansavimas 5 pamokų „išėmimui“ iš mokyklų vadovų etatų. Tam 2016 metais suplanuota 7 mln. eurų. Pasak ministrės, mokinio krepšelis šiemet didėja 21 euru, nors derybos su Finansų ministerija dėl galimybės mokinio krepšelį padidinti iki 30 eurų esą vyksta toliau.

A. Pitrėnienės teigimu, streikas demokratiniame pasaulyje yra normalus reiškinys, ji tik pabrėžė, jog streiko metu sprendimai nepriiminėjami, jie atsirandantys derybose. 

Lietuvos mokyklų vadovų asociacijos prezidentė Ramutė Mečkauskienė pažymėjo, jog švietimas seniai yra podukros vietoje: nors ekonominiai rodikliai ir gerėja, tačiau solidariai sutikę prisidėti prie krizės nugalėjimo, pedagogai ir kiti darbuotojai toliau nuo jos kenčia. Jos nuomone, visos tiek profesinių sąjungų, tiek Vyriausybės galimybės susitarti nėra iki galo išnaudotos, o laiko dar esama – biudžeto projektas grąžintas Vyriausybei.

LŠDPS pirmininkas A. Navickas pasidžiaugė, kad švietimo sistema pagaliau „gavo“ ministrę iš mūsų tarpo, kuri rodo nemažai iniciatyvų, telkia visą švietimo bendruomenę. „Ir nors Vyriausybės sprendimai dėl finansavimo  yra nepakankami, tačiau mes neiname kaltinimo keliu ir nemanome, kad ministerija yra pajėgi iš vidinių resursų rasti lėšų visoms problemoms išspręsti. Mes manome, kad tai yra Vyriausybės politikos dalis ir ji turi priimti sprendimus, kad būtų atiduota tai, kas švietimui priklauso – 6 proc. nuo BVP. Visos profesinės sąjungos to reikalausime, kol pasieksime savo“,  – kalbėjo LŠDPS vadovas.

Jis pabrėžė, jog reikia išnaudoti visas taikias galimybes susitarti. A. Navicko teigimu, daugiausiai streikų Lietuvoje surengusi LŠDPS žino, jog streikuoti nėra paprasta, todėl taikinimo komisijoje reikia pabandyti rasti sprendimus. „Jeigu nepavyks tų sprendimų rasti, – streikas neišvengiamas. Visos profesinės sąjungos vieningai yra sutarusios tiek dėl reikalavimų, tiek dėl streiko datos – gruodžio 8 d.“, – sakė LŠDPS pirmininkas.

Seimo nario Mečislovo Zaščiurinsko paklaustas apie tai, ar negalima būtų trūkstamų lėšų švietimui „paimti“ iš krašto apsaugos, kurios biudžetas kitiems metams išaugo virš 50 proc., A. Navickas retoriškai klausė: „Kas yra valstybės tikrasis saugumas? Kai buvo aneksuotas Krymas, juk dauguma Ukrainos karių perėjo į Rusijos pusę. Todėl mes ir sakome, kad valstybės saugumas – ne ginklų kiekyje, o žmonių sąmonėje. Čia labai didelį vaidmenį ir vaidina švietimas. Man tikrai nėra suprantama, kai daugiau pinigų skiriama ginklams pirkti, o ne muzikos ir meno mokyklų instrumentams, kurie 25 metus nebuvo atnaujinti“, – stebėjosi LŠDPS pirmininkas.

LŠDPS inf.