Be spaudimo priemonių rezultato nepasieksim

2014-09-12

Rugsėjo 9 d. Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkas Andrius Navickas ir jo pavaduotojas Vytautas Silvanavičius susitiko su Vievio pedagogais. Jiems buvo pristatyti Lietuvos švietimo profesinių sąjungų jungtinės atstovybės reikalavimai, kurie birželio 17 d. įteikti Švietimo ir mokslo ministerijai: atkurti mokinio krepšelio dydį, buvusį iki 2009 m. (3774 Lt, šiuo metu – 3348 Lt); ikimokyklinio ugdymo įstaigų pedagogų atlyginimus prilyginti bendrojo ugdymo mokytojų atlyginimams; atkurti bazinę mėnesio algą (BMA), buvusią iki 2009 m. (128 Lt, šiuo metu – 122 Lt); sumažinti vaikų skaičių ikimokyklinio ir bendrojo ugdymo įstaigų grupėse ir klasėse, pasirašyti šakos kolektyvinę sutartį; sudaryti palankias sąlygas mokytojams išeiti į senatvės pensiją nuo 55 metų.

Pasak LŠDPS pirmininko pabauduotojo, papildomo finansavimo neprašoma, tik siekiama atkurti tai, kas buvo apkarpyta per krizę. Tačiau į reikalavimus ministerija tinkamai nesureagavo, nesudarė sąlygų taikiai išspręsti kolektyvinį ginčą, maža to, nei vykdomoji, nei įstatymus kuriančioji valdžia nenori reikalavimų net nagrinėti, todėl pradėta rengtis streikui. Spalio 1 d. numatytas įspėjamasis dviejų valandų streikas.

A. Navickas papasakojo apie Premjero sudarytos darbo grupės, kuri iki vasario turi parengti pasiūlymus, kaip pagerinti ugdymo kokybę ir mokytojų darbo sąlygas, pirmąjį posėdį. Jame pabrėžta, jog profsąjungų reikalavimai nebus nagrinėjami, o ministras pasiūlęs „nesvaigti“, kad finansavimas švietimui bus atstatytas.

Vievio pedagogai sutiko, kad laikas imtis radikalesnių veiksmų, teiravosi apie streiko skelbimo procedūras. LŠDPS vadovas priminė istoriją, kuri rodo, kad be spaudimo priemonių neįmanoma pasiekti rezultato, kad net ir brandžios demokratijos šalyse mokytojai streikuoja iki šiol: štai pernai ne vieną savaitę streikavo Danijos, šiemet – Norvegijos pedagogai. „Atrodo, ko jiems dar reikia, rodos, ir taip gerai gyvena, – kalbėjo LŠDPS pirmininkas. – Bet jie mato neteisybę ir taip siekia atkreipti į tai valdžios dėmesį“.

Svečių teigimu, LŠDPS turi nemažą patirtį kolektyviniuose ginčuose, streikų teisėtumą organizacijos teisininkams teko apginti net ir Lietuvos aukščiausiajame teisme. „Aš nesijaučiu toks jaunas, kad galėčiau laukti dar keliasdešimt metų, kol pagaliau valdžia pati susipras reanimuoti šalies švietimą“, – kalbėjo A. Navickas ir paragino Vievio pedagogus pasvarstyti, ar prisidės prie streikuoti nusiteikusių kolegų iš daugiau nei dvidešimties Lietuvos savivaldybių.