Ar kils pedagogų atlyginimai tiek, kiek žadėta?

2024-05-25

Vyriausybė mokytojams pažadėjo, kad šiemet jų alga kils iki 130 proc. vidutinio darbo užmokesčio ir viršys 2,5 tūkst. eurų popieriuje vidurkį. Tačiau Valstybės kontrolės duomenys rodo, kad šį pažadą ištesėti vargu, ar pavyks. 

Valstybės kontrolė skaičiuoja, kad jauniems mokytojams ir algos ne per didžiausios. 

„Pedagogai, kurių amžiaus grupės yra nuo 24 iki 30, gauna mažesnį darbo užmokestį lyginant su rinkoje esančiu atlyginimu. Dėl to jie ir nėra suinteresuoti čia dirbti. Dažniausiai palieka mokyklas ir renkasi kitą profesiją“, – aiškino valstybės kontrolierius M. Macijauskas. 

Tačiau praeitų metų rudenį pradėję streikuoti mokytojai galiausiai privertė valdininkus imtis pokyčių ir kelti algas. Vyriausybė įsipareigojo mokytojų vidutinę algą šiemet pakelti iki 130 proc. Pedagogai sako, kad jau pajuto pokyčius. 

„Vyriausybė daro kažkokius žingsnius, kas iš dalies džiugina, bet siekis yra, kad mokytojų etatas būtų finansuojamas, o ne žongliruojamas įvairiomis statistikomis“, – kalbėjo švietimo darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkas Andrius Navickas.

„Vyriausybė daro kažkokius žingsnius, kas iš dalies džiugina, bet siekis yra, kad mokytojų etatas būtų finansuojamas, o ne žongliruojamas įvairiomis statistikomis.“

Žadėtų 130 proc. statistika dar nerodo. Iki tikslo liko 5 proc. ir jie, anot valstybės kontrolieriaus, sunkiai pasiekiami. 

Pati Valstybės kontrolė pripažįsta, kad vidutinio atlygio skaičiavimo sistema pedagogams nepalanki. Naujausi duomenys rodo, kad praeitų metų ketvirtą ketvirtį vidutinį arba didesnį darbo užmokestį gavo 28 proc. mokytojų, visi kiti uždirbo mažiau. 

„Didinant pedagogų darbo užmokestį natūraliai auga ir visos Lietuvos vidutinis darbo užmokestis, todėl pasivyti tą nubėgantį taikinį yra pakankamai sudėtinga“, – teigė valstybės kontrolierius.

Tiesa, anot ministerijos, mokytojų atlyginimai ne tik valstybės, bet ir savivaldybių rankose. Esą būtent savivaldybių pareiga savo lėšomis prisidėti prie mažų klasių finansavimo. 

Toks ministerijos sprendimas pedagogų netenkina. Surėmusios pečius pedagogų profsąjungos aiškina, kad didžiausia problema yra ne savivaldybės, o Vyriausybė. 

„Mokytojų lūkestis yra, kad tie 130 proc. VDU būtų jau ministerijoje ir tada visi mokytojai būtų ramūs, kad tokį darbo užmokestį gaus, o ne perkelti tą naštą ir kaltinimus savivaldybėms“, – piktinosi  A. Navickas. 

„Mokytojų lūkestis yra, kad tie 130 proc. VDU būtų jau ministerijoje ir tada visi mokytojai būtų ramūs, kad tokį darbo užmokestį gaus, o ne perkelti tą naštą ir kaltinimus savivaldybėms.“

„Jau daug metų apie tai kalbame, kad valstybės požiūris, tų pačių valdininkų, turi keistis. Ką Vyriausybė priiminėja, nuo to labai daug priklauso“, – sakė švietimo darbuotojų profesinės sąjungos vadovė Alytuje Meilė Platūkienė.

A. Navickas ir M. Platūkienė

„Jau daug metų apie tai kalbame, kad valstybės požiūris, tų pačių valdininkų, turi keistis. Ką Vyriausybė priiminėja, nuo to labai daug priklauso.“

Vis dėlto švietimo darbuotojų profsąjunga papildomų streikų neplanuoja. Esą dabar kur kas geriau problemas gali išspręsti artėjantys rinkimai. Pagal dabartines prognozes, rudenį mokytojų atlyginimai būtų keliami 14,5 proc. 

Žiūrėkite daugiau čia