Antroji streiko diena: jaudinantis žmonių noras padėti keliaujantiems mokytojams bei jų mokiniams ir mokytojų kritikos strėlės atėjusiam švietimo ministrui ,,prie lentos“

2023-10-01

Antrąją streiko dieną, rugsėjo 30 d., šeštadienį, dalis Lietuvos mokytojų, priklausančių Lietuvos švietimo darbuotojų profesinei sąjungai, tęsia neterminuotą streiką. Kasdien mokytojai renkasi ir Vinco Kudirkos aikštėje Vilniuje, keli  mokytojai naktį praleido prie Vyriausybės.

Keliaujantys mokytojai tęsė savo kelionę link sostinės

Klaipėdos mokytojai su mokiniai naktį leido Gargžduose ir nuo ankstyvo ryto keliavo sostinės link. „Tiesą pasakius, vakar nerimo buvo gerokai daugiau nei šiandien. Nes kai pasileidi amerikietiškais kalneliais, nėra kada galvoti, ar bijai, ar linksma, ar užtenka adrenalino. Visada labai sujaudina žmonių geranoriškumas ir noras padėti – nepažįstamųjų ir pažįstamų, kolegų, mokinių, jų tėvelių, giminaičių ir draugų skambučiai, pagalba, mažos, tačiau reikšmingos smulkmenos. Neįtikėtina, kai sustojimų metu tavo rankose nejučia atsiduria kavos puodelis, šokoladas ar sumuštinis, kai tėveliai lydi visą kelią, rūpinasi saugumu ir visomis kitomis smulkmenomis, kai užsako ir atveža picų net tada, kai jų vaikas dėl tam tikrų aplinkybių yra ne eisenoje, o už jūrų marių. Gal todėl pavakare, sakydama padėkos kalbą visiems, pasiekusiems Gargždus, jos tiesiog negalėjau pabaigti – apsiverkiau. Iš to pasididžiavimo ir gerumo“, – sako Lilija Bručkienė, kuri su kitais mokytojais penktadienio rytą pradėjo žygį iš Klaipėdos į Vilnių.

Kelionę tęsė ir  Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės (LŠDPS) pirmininkas Andrius Navickas. Iš Zarasų į Vilnių kartu su kolegomis einantis A. Navickas sakė, kad iš šeštadienio į sekmadienį jie nakvos Antalieptėje, o praėjusią naktį buvo apsistoję Baltriškės vienuolyne. Anot A.Navicko, dėl visų nakvynės vietų yra sutarta iš anksto, o šiandien pakeliui iš Baltriškės į Antalieptę einančius mokytojus užklupo lietus. Pirmąją dieną švietimo darbuotojai nuėjo apie 22 kilometrus, antrą – apie 15, tačiau toliau laukia ilgesnės atkarpos, kai kurios – daugiau nei 30-ies kilometrų: „Kaip nors, gal atlaikys kojos.“ Dienos kilometrai, anot jo, priklauso nuo nakvynės vietų – einama tiek kilometrų, kiek jų yra tarp nakvynės vietų. Rytoj streikuojantys mokytojai turėtų pasiekti Uteną  (skaitykite daugiau čia) .

 „Prie lentos“, – skandavo streikuojantys mokytojai ministrui, kai šis juos aplankė Vilniuje, Vinco Kudirkos aikštėje

 Švietimo, sporto ir mokslo ministras Gintautas Jakštas sakė prie lentos jau buvęs ir ten nenuskubėjo.  Kaip rašoma lrt.lt Aidos Murauskaitės straipsnyje , G. Jakštas paragino ateiti pasikalbėti su juo Vyriausybės priimamajame, ten jis mokytojų laukia po kelias valandas šeštadienį ir sekmadienį, tačiau aikštėje užtruko daugiau nei pusvalandį ir buvo apibertas aštriais klausimais, kritika.

„Iš kokios valstybės jūs esate, aš noriu į tą valstybę“, – sakė viena iš streikuojančių mokytojų. Ji pasidalijo, kad vaikai juokiasi iš jos, dirbančios tokį darbą, pedagogė priekaištavo dėl, anot jos, kritikuotinos etatinio apmokėjimo tvarkos.

Ministras G Jakštas sakė, kad analizė dėl etatinio apmokėjimo dar neatlikta, ir pats išsakė kritikos tiek pačiam etatinio apmokėjimo modeliui, tiek tam, kad šis darbas nebuvo padarytas.

„Tai nėra normalus etatinis, be abejo, tai reikia spręsti“, – sakė G. Jakštas ir paaiškino nuo liepos pradžios, kai buvo paskirtas ministru, daug ko nespėjęs.

„Mes atėjome taisyti šią sistemą ir ją spręsti“, – pridūrė jis.

Ministras pabrėžė, kad visų streikuojančiųjų reikalavimų nepavyks įgyvendinti.

„Norėti galime kosmoso, bet ne kosmose gyvename“, – sakė jis.

Po ministro vizito streiko rengėjos LŠDPS pirmininko pavaduotoja Erika Leiputė-Stundžienė sakė, kad profesinė sąjunga sušauks tarybą ir spręs dėl ministro derybinio pasiūlymo. „Esame atviri deryboms“, – sakė E. Leiputė-Stundžienė. Pasak jos, pirminis užmojis streikuoti mėnesį nesikeičia.

LŠDPS pirmininko pavaduotoja sakė su ministru, kuris laukia mokytojų Vyriausybės priimamajame, neketinanti kalbėtis, mat kaip profesinės sąjungos atstovė ji nebuvo pakviesta.

Mitingas ,,Kita pamoka –streikas“ kiekvieną dieną nuo 12 val.: pamokos, diskusijos, vakaro  koncertai

Diskusijoje su Aliumi Avčininku dalyvavo praeitais metais palikusi mokyklą  lietuvių kalbos  ir literatūros mokytoja Vilija Gruodytė-Šeputienė. Tai buvo pašnekėsys apie mokytojo profesiją, mokytojo kasdienybę, švietimo problemas,  pasiryžimą palikti mokyklas, pauzę ir svarstymą kada nors sugrįžti į mokyklą atgal.

Kartu su vyru Vilija atliko Liutauro Degėsio ir savo autorinę dainą.

Klaipėdos Pilies tearo aktoriai, dainų kūrėjai ir atlikėjai savo duetą įvardija  JieDu.

Diskusijos pradžioje  kartu su vyru  Vilija atliko Liutauro Degėsio ir savo autorinę dainą. (Vilija Gruodytė-Šeputienė ir Ramūnas Šeputis – grupė „JieDu”).

Vyko kiti Lietuvos moksleivių sąjungos  organizuoti renginiai: veikla apie emocinį raštingumą, informacinis Kahoot’as. Ypatingai dau žmonių pritraukė vakare pasirodžiusios muzikos grupės ,,Ketera”, ,,Geda”. 

Antra streiko diena pasibaigė.  Keli mokytojai liko nakvoti prie Vyriausybės rūmų.