Algų augimas 10 proc mokytojų padėties nepakeitė

2024-02-29

Nuo šių metu pedagogų atlyginimai paaugo 10 procentų. Pedagogų nuomone, yra gerai, kad algos nors kažkiek auga, tačiau pastarasis didinimas pastebimai pedagogų situacijos nekeičia (10 proc. augimas yra per menkas ir pastebimai nepagerina mokytojų kasdienybės –  augančios  prekių kainos ,, suvalgo” ir tą 10 proc.).  Be to nuo šių metų atlyginimai 10 proc. paaugo ne tik mokytojams, bet visiems biudžetinių įstaigų darbuotojams, tad pernai dėl didesnio darbo užmokesčio kovojusių pedagogų šis veiksmas iš bendro konteksto niekaip neišskyrė.

Nuotaikos yra tos pačios, kaip ir visų biudžetinių įstaigų darbuotojų

„Kaip ir priklauso, visiems 10 proc. buvo padidinta pagal įstatymą. Nuotaikos yra tos pačios, kaip ir visų biudžetinių įstaigų darbuotojų. Jeigu mūsų vidutinis darbo užmokestis anksčiau skyrėsi, tai tas skirtumas išliko visiškai tas pats ir to padidėjimo tarsi nejaučiame. Matome, kad paslaugų kainos didėja, viskas aplink brangsta ir tas algų padidėjimas nėra kažkas tokio“, – LRT .lt sakė Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos Klaipėdos miesto susivienijimo pirmininkė ir vienoje iš Klaipėdos mokyklų dirbanti pedagogė Laima Juknienė.

Pedagogė taip pat pabrėžė, kad tai, jog nuo šių metų algos augs 10 proc., buvo suplanuota dar pernai gegužę, tad tai nėra rudenį vykusio streiko laimėjimas.

Apibendrinti, kokia suma vidutiniškai nuo šių metų pakilo mokytojų atlyginimai, – sudėtinga, kadangi pedagogų darbo krūviai yra skirtingi. Vis dėlto mokytojui metodininkui, dirbančiam visu krūviu, darbo užmokestis paaugo kiek daugiau nei 100 eurų.

„Mokytojui metodininkui, turinčiam gana didelį darbo stažą ir dirbančiam vienu krūviu, beveik 200 eurų padidėtų bruto. Bet mokytojai dalykininkai dirba net pusantro krūvio, tai tada padidėtų, aišku, daugiau. Jeigu bruto yra 160 eurų, tai daugmaž lieka 30–60 proc., nes dar yra pensijų fondai. Tai čia visiems – tiek mokytojams, tiek kitiems biudžetininkams“, – dėstė L. Juknienė.

Algų augimas mokytojų padėties nepakeitė

Apie tai, kad nuo šių metų ūgtelėję atlyginimai smarkiai mokytojų nenudžiugino, kalba ir Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkas Andrius Navickas.

Anot jo, 10 proc. algų augimas nėra ryškus ir kažką keičiantis.

„Nuotaikos nėra džiugios. Tas kilimas nebuvo kažką labai keičiantis. Manome, kad jis nelabai padengia net ir infliacijos didėjimus, kainų augimus. Tai iš esmės, jis mokytojų padėties nepakeitė. <…> Tas augimas jokios geresnės situacijos nekuria. Kainų augimas yra spartesnis nei atlyginimų. Tai nieko tas nekeičia, bet turbūt ta kova nesibaigė. Iš esmės ji toliau tęsiasi“, – teigė A. Navickas.

A. Navickas

Derybos su „kitomis politinėmis partijomis“

Rudenį dėl geresnių mokytojų darbo sąlygų kovojusios profesinės sąjungos vedlys A. Navickas užsiminė, kad šiuo metu jau vyksta pokalbiai ir derybos su politinėmis jėgomis, kurios ateityje galbūt galėtų perimti valdžią.

„Mūsų organizacija tikrai nėra naujokė šiose derybose, todėl jokiais pažadais mes ir nepatikėtume. Akivaizdu, kad dabartinės valdančiosios partijos atsisakė susitarti su mumis dėl mūsų reikalavimų. Ir ne tik dėl mūsų, bet ir dėl, galima sakyti, švietimo bendruomenės, mokinių, tėvų lūkesčių dėl to, kad vaikų skaičius klasėse mažėtų. Tai šiai Vyriausybei nėra prioritetas. Mes dabar tęsiame diskusijas su kitomis politinėmis partijomis. Galbūt kitos politinės jėgos matys to prasmę ir galbūt mums pavyks susitarti. Galbūt ir nepavyks susitarti. Diskusijos tik prasidėjo“, – sakė pašnekovas.

Vis dėlto, ar dabar besiderančioms pusėms pavyks pasiekti susitarimą, A. Navickas teigė nežinantis, nes keliamiems tikslams reikės nemažai pinigų.

Informacija parengta pagal LRT.lt straipsnį ,,Pirmoji ūgtelėjusi alga po streikų: mokytojai nedžiūgauja, tikina – tą 100 eurų „suvalgė“ kainos”