S. VELIČKIENĖ: MES – NE PRIEŠ REORGANIZACIJĄ, BET NE BULDOZERIO PRINCIPU
Birželio 3 d. vyko specialus Švietimo ir mokslo komiteto posėdis aktualių klausimų dėl ugdymo įstaigų pertvarkos aptarimui. Jame dalyvauti buvo pakviesti reorganizuojamų Lietuvos švietimo įstaigų bendruomenių atstovai, tame tarpe ir Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos atstovai.
Taigi kodėl ir dėl ko kyla konfliktai ir ginčai vykdant mokyklų pertvarką?
Švietimo ir mokslo komiteto pirmininko E. Jovaišos teigimu, yra gauta daug švietimo bendruomenės laiškų ir skundų, jog mokyklų pertvarka vykdoma visiškai neatsižvelgiant į bendruomenę. Savivaldybės su bendruomenėmis nesitaria, vyksta tik formali diskusija, jos imituojamos. Švietimo, mokslo ir sporto ministerija viską palieka spręsti savivaldai, kai tuo tarpu galėtų tarpininkauti tarp savivaldos ir bendruomenės ieškant kompromisų.
LŠDPS Švenčionių susivienijimo pirmininkė, Švenčionių pradinės mokyklos mokytoja Snieguolė Veličkienė pristatė situaciją Švenčionių rajone: „ Keletas įstaigų – Švenčionių pradinė mokykla, Švenčionių progimnazija, Adutiškio pagrindinė mokykla – jungiamos prie Švenčionių Zigmo Žemaičio gimnazijos. Savaime tame nieko bloga negalėtų būti. Jungimas natūralus mažėjant mokinių skaičiui, siekiant ugdymo kokybės, taupymo. Viskas yra suprantama. Tačiau mes negavome iš savivaldybės jokių rimtų argumentų, kad bus kas nors sutaupyta. Kai mes pasiteiravome, kam tai yra daroma, buvo atsakyta: ugdymo kokybei gerinti, specialiosios pagalbos užtikrinimui. Tačiau iki šiol jokių nusiskundimų dėl to neturėjome: ir pinigų užteko, ir mokinių užteko. Taigi savivaldybės argumentai bendruomenės tikrai neįtikino. Tuomet buvo apklausta mokyklos (Švenčionių pradinės mokyklos) bendruomenė, kas buvo sudėtinga atlikti karantino metu. Virš 90 procentų tėvelių, 100 procentų darbuotojų, mokyklų administracija – visi kategoriškai pasisakė prieš tokį skubotą prijungimą jau nuo rugsėjo 1 dienos. Mokykla yra neseniai renovuota, puikiausiai viskas pritaikyta mažo vaiko ugdymui ir dabar staiga mes turime visą tą dvidešimt dvejus metus kurtą sistemą suardyti.
Mums pasakė, jog mažas vaikas bus geriau matomas, kai bus prijungtos kelios mokyklos, tai yra nuo pirmos iki dvyliktos klasės vaikas bus geriau matomas. Taryba jau nubalsavo buldozerio principu, tik žinau, jog Pabradės lopšelio- darželio „Varpelis“ (jungiamo prie Pabradės“ Ryto“ gimnazijos) bendruomenės dalis kreipėsi į advokatus ir šiuo metu arba jau kreipėsi į teismą, arba ruošiami dokumentai bylinėtis. Jie nesutinka, jie bylinėsis. Na, o pas mus – nežinia, informacijos nėra. Kitas tarybos posėdis planuojamas liepos 2 d. Tiesiog esame informuoti, jog viską sužinosime. Naujojo darinio būsimosios direktorės atsakymas: „Kaip savivaldybė nuspręs, taip ir bus“. Matysim, kaip nuspręs savivaldybė. Mes suprantame, jog esame dotuojanti organizacija gimnazijai, nes gimnazijai lėšų trūko. Ir netgi tai nebūtų didelė problema. Taip, reikia spręsti, tačiau ne tokiu greičiu, neįtikinus bendruomenės, normaliai nepadarius pereinamojo laikotarpio. Mes ne prieš jungimą, reorganizaciją, bet tik natūraliems procesams vykstant: mažėjant mokinių skaičiui, ne buldozerio principu, atsižvelgiant į visos bendruomenės nuomonę“.
Komiteto pirmininkas E. Jovaiša atkreipė dėmesį, jog girdima nejautra ir nesusišnekėjimas, tuo pačiu girdimas sveikas bendruomenės žodis sakant, jog pokyčių reikia, tačiau nepakenkiant pačiam švietimui ir vaikams. Jis pažadėjo susisiekti su Švenčionių valdžia ir paprašyti reaguoti, tačiau pažadėti daugiau negalėjo, kadangi Konstitucija aiškiai apibrėžia, jog mokyklų pertvarka yra savivaldos reikalai. „Gal viešas pasikalbėjimas į eterį būtų pamąstymas, kad viskas nelabai gerai daroma. Ir kai išgirsti tokius dalykus, tikrai supranti, jog Švietimo įstatymo pataisos, kurios yra rengiamos ir ruošiamos priimti šiame Seime dėl didesnio bendruomenės įtraukimo į tinklo pertvarką, yra laiku ir vietoje“, – teigė E. Jovaiša Seimo švietimo ir mokslo komitete.
Daugiau apie švietimo įstaigų pertvarką: 18.37-01.08 , o pačios LŠDPS atstovės S. Veličkienės pasisakymą: 49.57-53.43 paspaudus čia
Nuotraukoje S. Veličkienė