Vakarų Europoje – mokytojų streikai

2015-03-02

Vasario 16 d. Vokietijoje prasidėjo derybos dėl atlyginimų kėlimo daugiau nei 800 tūkst. biudžetinio sektoriaus darbuotojų, iš kurių kas ketvirtas dirba valstybinėje mokykloje. Valstybinio sektoriaus darbuotojų profesinė sąjunga Verdi, kurios sudėtyje yra Vokietijos švietimo ir mokslo profesinė sąjunga GEW, reikalauja darbo užmokestį padidinti 5,5 proc. (mažiausiai – 175 eurais per mėnesį).

26-27 dienomis Potsdame įvykusios derybos tarp švietimo profesinės sąjungos ir Vokietijos federalinių žemių darbdavių organizacijos TdL baigėsi be rezultatų. GEW derybininkus papiktino darbdavių nusiteikimas vienašališkai diktuoti sąlygas. Be to, mokytojams kategoriškai nepriimtinas siūlymas mažinti papildomas viešojo sektoriaus pensijas. Dabar švietimo profesinės sąjungos organizuoja vienos dienos streiką kovo 3 d. Kitas derybų raundas numatytas kovo 16-17 d.

Tuo tarpu Prancūzijoje pagrindinė švietimo sektoriaus profsąjunga FSU ir jos šakinės organizacijos vasario 3 d. surengė vienos dienos streiką. Tūkstančiai pedagogų išėjo į gatves sostinėje Paryžiuje ir daugelyje kitų miestų, įskaitant Nicą, Ruajaną ir Lijoną (nuotr.).

Mokytojai protestavo prieš daug metų nekylantį darbo užmokestį, nors mokyklų direktoriams algos ženkliai didėjo.

Vien tik 2000-2004 m. mokytojų atlyginimai smuko 14 proc., o tai yra maždaug dviejų mėnesių alga. Tuo tarpu darbo krūviai išaugo 8 proc. Tokia situacija iš dalies atsirado dėl to, kad 2010 m. buvo priimtas sprendimas užšaldyti atlyginimus švietimo sektoriuje.

Tačiau pedagogai kovoja ne tik už savo darbo užmokestį, tačiau ir už tinkamą švietimo finansavimą, už mokinius, kurie kenčia dėl „reformų“: pavyzdžiui, sumažinama valandų mokiniams, kuriems jų reikia labiausiai – tiems, kam prancūzų kalba nėra jų gimtoji. Be to, spragas tvarkaraščiuose užpildo prastai apmokyti pakaitiniai mokytojai.

FSU teigimu, spaudimą švietimo ministrui šiuo metu reikia didinti, kad būtų paskirstyti prioritetai dar tada, kai tik rengiamasi naujiesiems mokslo metams, prasidedantiems rugsėjį.

Beje, kita švietimo profsąjunga prie streiko neprisijungė. Nepaisant to, kai kuriose vietovėse streikavo daugiau nei 60 proc. mokytojų.

Parengta pagal ETUCE inf. ir užsienio spaudą