Tėvai skambina pavojaus varpais: kaimo mokyklose šąla vaikai

2011-12-09

Praėjusią savaitę redakcija sulaukė Pivonijos seniūnijos III Antakalnio kaime gyvenančios moters skambučio. Ji papasakojo, kad III Antakalnio pradinio ugdymo skyriaus priešmokyklinės grupės klasėje, kurią lanko jos vaikas, antradienį buvo 10 laipsnių šilumos. Jos teigimu, praėjusią žiemą mokyklėlėje temperatūra nepakildavo aukščiau 14-15 laipsnių.

„Mūsų kaimo mokyklėlėje priešmokyklinio ugdymo grupė atidaryta tik nuo šių mokslo metų pradžios. Prieš rugsėjo 1-ąją į susitikimą su vaikų tėveliais atvykę rajono vadovai žadėjo, kad patalpos bus remontuojamos. Tačiau tai liko žodžiais, be to, šildant patalpas dar ir taupoma… Kam reikėjo atidaryti priešmokyklinę grupę, jei nesugebama pašildyti patalpų ir mažiems vaikams užtikrinti normalių sąlygų? – retoriškai klausė mama. – Jei jau dabar klasėse temperatūra artima lauke esančiai, kas bus, kai prasidės šalčiai?“

III Antakalnio pradinio ugdymo skyrius priklauso „Šilo“ vidurinei mokyklai. Šiais mokslo metais pradines klases lanko 13 moksleivių, priešmokyklinę grupę – 9 mažyliai, kurių amžius – nuo 4 iki 7 metų. Mokykla veikia buvusio vaikų darželio patalpose. Taip pat šiame dviejų aukštų pastate yra įsikūrusi biblioteka, kultūros namai, sveikatos punktas, dalis patalpų yra patikėta III Antakalnio bendruomenei.

Šioje mokyklėlėje dirba dvi mokytojos – Edita Leleikienė ir Vaida Čižikienė. Kalbintos pedagogės teigė, jog nei mokiniai, nei priešmokyklinukai nesiskundžia, kad klasėse yra šalta. Pasak dvi dešimtis metų šioje įstaigoje pradinukus mokančios E. Leleikienės, prieš šalčius mokytojos apšiltina langus. Kai lauke spaudžia šaltukas, vaikai per pamokas sėdi su striukėmis, mokytojos dažniau daro pertraukėles, kad mokiniai pajudėtų. Niekam ne paslaptis ir tai, kad kartais mokykloje trumpinamos pamokos.

„Mūsų vaikai labai užsigrūdinę. Praėjusią žiemą, kada beveik visose mokyklose per gripo epidemiją buvo nutrauktos pamokos, mes dirbome, nes vaikai nesirgo…“ – sakė E. Leleikienė.

Kaip teigė V. Čižikienė, šiemet dėl šaltų patalpų tėvai sunerimo po to, kai buvo susirinkę į tėvų susirinkimą ir pajuto, jog patalpose žvarbu. Tomis dienomis siautė vėtros ir buvo dingusi elektra, todėl mokykla buvo beveik nešildoma.

„Pastatas, kuriame veikia III Antakalnio pradinio ugdymo skyrius, priklauso Pivonijos seniūnijai. Mūsų mokykla klases nuomoja pagal panaudos sutartį. Kadangi pastato šeimininkai – ne mes, negalime pradėti rekonstrukcijos darbų. Taip pat negalime šildyti patalpų elektriniais prietaisais – juos naudoti mokyklose draudžiama“, – praėjusią savaitę kalbėjo „Šilo“ vidurinės mokyklos direktorius Leonas Žuklys. Jis teigė, kad penktadienį (gruodžio 2 dieną – aut.) kartu su Vilniaus visuomenės sveikatos centro Ukmergės skyriaus vedėja Elena Mirinavičiene, kuri taip pat yra rajono Savivaldybės tarybos narė bei vadovauja Biudžeto ir ekonominės plėtros komitetui, ketino vykti į III Antakalnį, susitikti su Pivonijos seniūnu Alvydu Gratkausku ir kartu ieškoti problemos sprendimo variantų.

L. Žuklys „Gimtajai žemei“ sakė, kad pastato prišildyti neįmanoma, nes beveik visa šiluma išeina per nesandarius langus. Direktorius pažadėjo, jog krosnys bus kūrenamos maksimaliai ir kuras tikrai nebus taupomas.

Pasak Pivonijos seniūno A. Gratkausko, pradinės mokyklos klasėse temperatūra pakyla tik iki 15-16 laipsnių: „Buvusio vaikų darželio pastatas yra statytas 1984 metais. Jam būtina rekonstrukcija, o labiausiai reikia pakeisti langus. Jie ne tik nesandarūs, bet ir labai dideli, užima kone visą sieną. Mūsų manymu, sudėjus naujus langus patalpose temperatūra pakiltų 3-4 laipsniais“.

A. Gratkauskas sakė, kad pirminiais skaičiavimais nauji langai mokyklai kainuotų apie 20 tūkst. Lt. Jis abejoja, jog šiais metais pavyks rasti biudžete tokią pinigų sumą. Tačiau seniūnas viltis deda į ateinančių metų rajono biudžetą.

Vilniaus visuomenės sveikatos centro Ukmergės skyriaus vedėja E. Mirinavičienė „Gimtajai žemei“ sakė, kad jau praėjusiais metais III Antakalnio pradinio ugdymo skyriui nebuvo išduotas higienos pasas: „Pernai pagrindiniai mūsų nurodyti trūkumai – patalpose neužtikrintas tinkamas apšvietimas ir temperatūra. Šiais metais įstaiga vėl kreipėsi dėl higienos paso išdavimo, tačiau ir vėl jo negalėjome išduoti, nes trūkumai nepašalinti“.

E. Mirinavičienė pabrėžė, kad klasėse oro temperatūra turi būti ne žemesnė kaip 18 laipsnių. Beje, vedėjos teigimu, rajone yra ne viena švietimo įstaiga, kuri dirba be higienos paso.

Paklausus, ar rajono valdžia nepadarė klaidos atidarydama III Antakalnyje priešmokyklinio ugdymo grupę, E. Mirinavičienė sakė, kad tokį žingsnį nupręsta žengti norint dar bent kelerius metus išsaugoti pradinę mokyklą.

„Jei nebūtų priešmokyklinio ugdymo grupės, vaikus tėvai išvežtų į miestą ir kitąmet galbūt jau neliktų pirmos klasės… Jei iš tiesų per šalčius priešmokyklinukams klasėje bus šalta, tėveliai jų gali nevesti į mokyklą, juk už tai jie nemoka“, – samprotavo E. Mirinavičienė.

Pirmadienio rytą pakalbinta rajono savivaldybės administracijos Švietimo ir sporto skyriaus vedėja Dalia Steponavičienė sakė, kad jai nėra žinoma, jog III Antakalnio pradinio ugdymo skyriuje šąla vaikai. Vedėja, kuri praėjusią savaitę praleido komandiruotėje Turkijoje, žadėjo susisiekti su mokyklos direktoriumi, seniūnu ir aiškintis kaip spręsti problemą.

L. Ežerskytė

Gimtoji žemė