Trauktis laivo kapitonui iš skęstančio laivo yra labai neatsakingas žingsnis

2023-05-23

Šiandien paskutinė Švietimo, mokslo ir sporto (ŠMSMS) ministrės Jurgitos Šiugždinienės darbo diena.  Vakar pranešta, kad Ministrė Pirmininkė tenkino jos prašymą atsistatydinti. Tą patį padarė ir Prezidentas Gitanas Nausėda. Ministrė  Pirmininkė Ingrida Šimonytė sako, kad kitos kandidatūros į šį postą neteiks. Ką keičia patenkintas Švietimo, mokslo ir sporto (ŠMSM)  ministrės J. Šiugždinienės atleidimo prašymas, čekių skandalui sudrebinus Vyriausybę? Kaip žinią apie tai, kad Švietimo ministro  nėra  ir artimiausiu metu nebus,  pasitinka švietimo bendruomenė?

Lietuvos švietimo darbuotojų  profesinės sąjungos pirmininkas Andrius Navickas tokią situaciją vertina labai neigiamai.

,,Labai neigiamai vertiname šitokį žingsnį, nes pasitraukti ar patraukti laivo kapitoną iš skęstančio laivo tokioje situacijoje, kai padėtis yra tikrai sudėtinga, labai neatsakingas žingsnis. Kaip ten bebūtų, čekiai yra nelygiaverčiai dalykai lyginant su sisteminiais sprendimais, už kuriuos, manau, Švietimo ministrė  J. Šiugždinienė turėjo prisiimti atsakomybę.

,,Labai neigiamai vertiname šitokį žingsnį, nes pasitraukti ar patraukti laivo kapitoną iš skęstančio laivo tokioje situacijoje, kai padėtis yra tikrai sudėtinga, labai neatsakingas žingsnis.”

Toks skandalas lyg ir padėjo, tokią sudarė prielaidą ministrei pasitraukti, nors čia nelygintini dalykai. Tos prieštaringai vertinamas skaidrumo klausimas ir apskritai švietimo sistemos politikos ir sprendimų priėmimo reikšmės mastas švietimo bendruomenei sudaro tikrai neigiamą požiūrį į Vyriausybę.

LŠDPS pirmininkas A. Navickas 

Tėvynės sąjunga, laimėjusi rinkimus, deklaravo, kad  švietimas yra prioritetas ir Švietimo ministeriją  kaip prioritetinę sritį pasiėmė savo globon. Dabar ji kratosi atsakomybės ir permeta  Švietimo ministeriją kitos partijos ministrei, kuri su švietimu nesusijusi. Toks skandalingas atsakomybės nusikratymas yra tarsi pasityčiojimas iš švietimo bendruomenės.

,,Tėvynės sąjunga <…> deklaravo, kad  švietimas yra prioritetas ir Švietimo ministeriją  kaip prioritetinę sritį pasiėmė savo globon. Dabar ji <…> permeta  Švietimo ministeriją kitos partijos ministrei <…> .Toks skandalingas atsakomybės nusikratymas yra tarsi pasityčiojimas iš švietimo bendruomenės.”

Akivaizdu, kad Švietimo ministrė visus sprendimus, susijusius su darbo užmokesčiu bei darbo apmokėjimo sistemos keitimu, atidėliojo ir stūmė sprendimus link kadencijos pabaigos. Dabartiniu metu, kai  jokių sprendimų  dėl to nebuvo priimta, ji nutarė pasitraukti dėl neva tai labai svarbių pažeidimų skaidrumo savivaldybės taryboje, kurie yra septynerių metų senumo.

,,Švietimo ministrė visus sprendimus, susijusius su darbo užmokesčiu bei darbo apmokėjimo sistemos keitimu, atidėliojo ir stūmė sprendimus link kadencijos pabaigos. Dabartiniu metu, kai  jokių sprendimų  dėl to nebuvo priimta, ji nutarė pasitraukti dėl neva tai labai svarbių pažeidimų skaidrumo savivaldybės taryboje, kurie yra septynerių metų senumo.”

Visi mokytojai yra nusivylę tuo, kad Ministrė nepadarė  jokių  esminių teigiamų sprendimų. Manau, kad toks pasitraukimas bus įvertintas kaip nenoras priimti pažadėtus sprendimus. Tai atsilieps labai neigiamai ir sukels sąmyšį švietimo sistemoje. Tikrai sukels neigiamą reakciją –  galime sulaukti rudenį ir streikų švietimo bendruomenėje.

Mokytojų streikas 2018 m. 

Mokytojai jau planavo  trauktis iš derybų su Ministerija, kadangi jos buvo įstrigusios, nejudėjo. Čia kaip ir paskutinė stadija. Dabar matome, kad Ministrė traukiasi  ir kaip ir bėga nuo atsakomybės“, –  teigia Žinių radijui ir  LRT Radijui  LŠDPS profsąjungos lyderis.

,,Tikrai sukels neigiamą reakciją –  galime sulaukti rudenį ir streikų švietimo bendruomenėje.”

Pavaduoti J. Šiugždinienę paskirta Teisingumo ministrė Ewelina Dobrovolska. LŠDPS pirmininkas A. Navickas tai vertina taip pat labai neigiamai.

,,Vertinu neigiamai, kai kito laivo kapitonas iš šalies vadovaus. Tai  kažkoks cirkas, kaip  pajuoka iš  švietimo bendruomenės. Manau,  Vyriausybė turi pergalvoti savo sprendimą ir tokiu atveju nuspręsti skirti pastovų  Švietimo ministrą, jeigu jau jie keičia, o ne palikti dabar be vairininko visą švietimą.

Mokytojų streikas 2018m. 

Turėjome tokią patirtį 2018 metais, kai atėjo tuo metu Rokas Masiulis ir perėmė vairą iš ministrės Jurgitos Petrauskienės praeitos Vyriausybės laikotarpiu.  Jis pradėjo organizuoti įvairius skaidrinimus, auditus,  kurie iš esmės niekur  nenuvedė. Jokių rezultatų ir sprendimų nesulaukėme. Taigi mes matėme, kuo baigėsi tie  skaidrinimai ir auditai – tai daugiau tokia dūmų uždanga, kuri jokių problemų neišsprendžia, o mokytojus ir švietimo darbuotojus toliau palieka prie suskilusios geldos.

,,Taigi mes matėme, kuo baigėsi tie  skaidrinimai ir auditai – tai daugiau tokia dūmų uždanga, kuri jokių problemų neišsprendžia, o mokytojus ir švietimo darbuotojus toliau palieka prie suskilusios geldos.”

Manau, švietimo bendruomenė ant to pačio  grėblio nelips ir tikrai nieko nelauksime. Todėl reikalausime tų reformų sprendimų, kuriuos Vyriausybė žadėjo  ir buvo įsipareigojusi tesėti. O toks  sprendimų būdas nueiti nuo atsakomybės skiriant ministrą, kuris yra ne prie ko švietimo sistemoje, kaip minėjau, yra pašaipa  iš švietimo bendruomenės.  

,,Manau, švietimo bendruomenė ant to pačio  grėblio nelips ir tikrai nieko nelauksime. Todėl reikalausime tų reformų sprendimų, kuriuos Vyriausybė žadėjo  ir buvo įsipareigojusi tesėti.”

Todėl vienareikšmiškai – jeigu jau priimtas  sprendimas ministrę paleisti nuo atsakomybės, tai būtina paskirti kitą žmogų, kuris priims tą atsakomybę, nes Teisingumo ministrė  tikrai atsakomybės neprisiims“, – teigia LŠDPS pirmininkas A. Navickas.

LŠDPS inf., parengta pagal 2023-05-23 Žinių radijo laidą ,,Dienos klausimas“  (Ved. Aušra Jurgauskaitė) ir LRT radijo laidą ,,60 minučių“  (Ved. Agnė Skamarakaitė).

 Žinių radijos laidos įrašą galite rasti  čia 

LRT radijo laidos įrašo galite klausytis čia (nuo 00: 17:00)