Prie Seimo – streikuojančių mokytojų mitingas: prisiekė, kad už etatą negauna 1407 eurų „į rankas“

2023-11-23

„Krizė nėra valdoma – greitu laiku galime sulaukti gerokai sudėtingesnių problemų“, – perspėja Lietuvos švietimo darbuotojų profsąjunga (LŠDPS), trečiadienį, lapkričio 22d.,  pradėjusi antrąjį mokytojų streiko etapą ir prie Seimo surengusi mitingą.

Antroji streiko banga kiek kitokia nei buvo rugsėjo pabaigoje, kai dalis pedagogų pamokų nevedė net kelias savaites ir kasdien būrėsi prie Vyriausybės rūmų, kur vyko renginiai ,,Kita pamoka – streikas”. Tąkart nemažai mokytojų iš įvairių šalies miestų, kaip Zarasų, Vilkaviškio, Tauragės ir Klaipėdos, į Vilnių keliavo ir pėsčiomis,  norėdami būtent taip parodyti pokyčių ir sprendimų valstybėje lėtumą.

Lapkričio  22 d.  streikuoja virš 3 tūkstančių pedagogų iš daugiau 200 skirtingų ugdymo įstaigų. Pamokų jie nevedė nuo trečiadienio ryto, o 16 valandą susibūrė prie Seimo rūmų – čia surengtas mitingas.

Švietimo darbuotojai buvo nešini plakatais su užrašais „Iš didelio rašto išėjo iš krašto“, „Solidi alga mokytojui – būtinybė“, „Algos – ne pašalpos“. Kaip teigė streiką inicijuojančios profesinės sąjungos vadovas Andrius Navickas, mokytojai Seimo nariams atvežė ir savo algalapius. Pasak jo, taip bus siekama įrodyti parlamentarams, kad Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos (ŠMSM) skelbiama informacija apie jų atlyginimus nėra teisinga. „Norime informuoti Seimą, kad tai, ką skelbia ministerija apie darbo užmokesčius, neatitinka realybės. Atvežė mokytojai darbo užmokesčio lapelius ir sutartį, pagal kurią turi Seimas derinti darbo užmokesčius, tvirtinant biudžetą. Mes norime juos informuoti, kad jie balsuojant tikrai turėtų visą informaciją, kiek mokytojai uždirba, ir sąžiningai apsispręstų, ką palaikyti“, – prieš prasidedant mitingui Eltai sakė A. Navickas.

„Prisiekiu, kad tikrai negaunu 1407 eurų atlyginimo už etatą. Mano atlygis tikrai yra 1010 eurų už etatą“, – nuo scenos skelbė viena mokytoja.

„Aš tavim tikrai tikiu, bet ar Seimo nariai patikės?“, – į kiekvieną mokytojo pareiškimą atsakė A.Navickas. Tarp kitų pedagogų vardintų sumų – ir 952 eurai, 969, 1074, 1056 eurai už vieną etatą.

Seime mokytojai žada apsilankyti ir ketvirtadienį, kai bus svarstomas kitų metų valstybės biudžetas. Seimo Švietimo ir mokslo komiteto pirmininkas Artūras Žukauskas prieš mitingą mokytojams įteikė gėlių. Streiko organizatoriai pažadėjo gėles padovanoti tam mokytojui, kuris gauna 1407 eurų atlyginimą – tokį, koks skelbiamas oficialiai. Visgi, minioje gaunančių tokį atlygį neatsirado, tad gėles mokytojai perdavė A.Žukauskui. 

Po išsakytų priesaikų keli švietimo darbuotojų profesinės sąjungos atstovai nunešė algalapiais užpildytą balsadėžę į Seimo kanceliariją. Ten pat mokytojai nunešė ir Seimo Švietimo ir mokslo komiteto pirmininko Artūro Žukausko pedagogams dovanotas gėles. Profsąjungos atstovai paprašė Seimo kanceliarijos darbuotojų šias gėles parlamentarui grąžinti.

Profsąjungos mokytojų netenkina švietimo ministerijos siūlymas darbo užmokestį kitais metais didinti 21 proc. – po 10 proc. nuo sausio ir rugsėjo mėnesių. A. Navicko vadovaujama profesinė sąjunga prašo kitų metų biudžete numatyti didesnį mokytojų atlyginimų kėlimą – po 15 proc. nuo sausio ir rugsėjo. Streikas atnaujinamas tuo metu, kai Seime svarstomas Vyriausybės parengtas kitų metų valstybės biudžetas. Mokytojai tikisi, kad parlamento nariai išgirs jų prašymą labiau kelti atlyginimus kitais metais ir priims jiems palankias biudžeto korekcijas. Atliepdamos mokytojų prašymus, trys opozicinės frakcijos yra parengusios siūlymus didinti pedagogų atlyginimus labiau, nei numatė švietimo ministerija.

2023-11-22 mokytojų mitingo fotogaleriją rasite čia. 

Daugiau skaitykite delfi.lt, lrytas.lt., lrt.lt