Papildomi milijonai – visai ne papildomi

2014-12-01

Lapkričio 27 d. vyko darbo grupės posėdis, kuriame ministerija turėjo pristatyti parengtą programą, kaip bus įgyvendinami keturių profsąjungų keliami reikalavimai.

Švietimo ir mokslo ministerija skelbia, kad švietimui kitiems metams skiriami papildomi 46 milijonai. Tai – netiesa. Nes tai nėra papildomi pinigai, jie tiesiog lieka sutaupyti mažėjant mokinių skaičiui Lietuvoje.

Pagal darbo grupėje pateiktą informaciją ir Švietimo ir mokslo ministerijos parengtą projektą nuo 2015 m. 10 proc. kyla atlyginimai ikimokyklinių įstaigų auklėtojams (tam numatyta 31 mln.); 6 mln. skiriama pedagogų skaičiaus optimizavimui (pensinio amžiaus mokytojų išeitinėms kompensacijoms); 9 mln. – didinti vidutinį sąlyginį mokytojo tarifinio atlygio koeficientą R (pagal Mokinio krepšelio metodiką).

Dabar koeficientas R yra 12,75 o planuojamas – 12,81. Tai reikštų, kad vidutinis mokytojo atlyginimas pakiltų nuo 1555,5 iki 1562,82 lito. Mokytojui, kuris turi 18 tarifikuotų valandų, atlyginimas „ant popieriaus“ pakiltų 7 litais. Štai taip numatoma didinti mokytojų atlyginimus 5 procentais.

Įdomiausias socialinės apsaugos ir darbo ministerijos pasiūlytų projektų yra mokytojus paversti valstybės tarnautojais su valstybės tarnautojų atlyginimais, o juos mokėti pagal Vyriausybės nutarimą Nr. 511. Tai – senas projektas, tik iš naujo svarstomas. Pagal šį projektą mokytojų atlyginimai sumažėtų apie 400 litų.

Dar vienas siūlymas: toliau taikyti dabar galiojančią darbo apmokėjimo tvarką, o mokytojų koeficientus diferencijuoti vien pagal stažą, už kvalifikacines kategorijas taikyti tik kintamus priedus (yra pinigų – moka, nėra – nemoka). Tokiu atveju atlyginimai sumažėtų 15-40 proc.

LŠDPS pirmininko pavaduotoja Erika Leiputė-Stundžienė