LŠDPS pirmininko pavaduotoja J. Kiškienė: ,,Bėgame ir bėgame švietimo reformų maratoną – nepasiruošę“

2023-03-12

Visą kovo mėnesį dešimtokai sprendžia ir renkasi, kurių dalykų  mokysis III–IV gimnazijos klasėse. Šis apsisprendimas jiems yra labai svarbus, nes pagal pateiktus Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos pokyčius šie  pasirinkimai turės įtakos brandos egzaminams, kurie po poros metų bus organizuojami pagal naują tvarką.

Dešimtokų būsimi pokyčiai – tai dar viena iš daugybės Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos reformų, vykstančių šiuo  metu. ,,Toks jausmas, kad mes, mokytojai, nuolat bėgame maratoną dėl reformų gausos, dėl pokyčių gausos. Tie pokyčiai, tas neapibrėžtumas  gąsdina, kelia stresą  mokytojams“, – sako Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos (LŠDPS) pirmininko pavaduotoja Jurgita Kiškienė LRT radijo laidoje ,,Dešimt balų. Apgaulinga ramybė – PUPP neišlaikę šiųmečiai dešimtokai bus keliami į aukštesnę klasę, bet, jei neišlaikys matematikos VBE, aukštosios mokyklos nematys“ (ved. Jonė Kučinskaitė).

J. Kiškienė laidos metu

Kalbėdama apie Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos vadovybės pristatytus šiųmečių dešimtokų laukiančius pokyčius, J. Kiškienė paminėjo keletą probleminių klausimų, susijusių su šiomis naujovėmis.

,,Jau nuo rugsėjo mėnesio 2023 m. mokytojai turės įgyvendinti atnaujintas programas. Labai gražiai pristatyta, bet be tikrų  principų, punktų, kaip tas vyks, ar bus spėta pasiruošti.  Bijome, kad ir vėl būsim tie bandomieji triušiai. Nelabai įsivaizduojame, nei kaip mokytojai dirbs. <…> o jau 2024 m. vasarį  mokiniai turės būti pasiruošę tarpiniam vertinimui. Tačiau šiandien nei tėvai, nei mokytojai, nei mokiniai tam tiesiog nėra  pasiruošę. <…> Kol kas panikos nėra, nes švietimo bendruomenė  nesupranta, kad kas dar laukia.  Gal kad per daug informacijos, per daug visko yra, ne visi suprato, kas vyks dėl ateinančių pokyčių“, – kalbėjo J. Kiškienė.  

Laidoje paminėtos ir kitos problemos: mokytojai vertintojais dirbti nelabai nori dėl mažo apmokėjimo ir jų mažėja (tie, kurie anksčiau vertino,  yra garbaus amžiaus ir nebedirba švietimo sistemoje, o  jaunesni mokytojai  neketina dirbti, jei jiems nebus skirta  papildomo finansavimo), egzaminų organizavimas planuojamas per moksleivių atostogas, tuo tarpu  mokytojai gali norėti pasinaudoti  savo socialinėmis garantijomis savo poilsiui  – imti papildomas atostogas ir pan., tikėtinas korepetitorių rinkos augimas ir kita.

Laidos įrašą galite rasti čia

Primename, jog Švietimo, mokslo ir sporto ministerija pristatytė šiųmečių dešimtokų laukiančius pokyčius. Dešimtokai visą kovą galės rinktis, kokių dalykų mokysis, o kokių nebesimokys nuo vienuoliktos klasės: tik lietuvių kalbos ir matematikos jie galės mokytis A arba B lygiu, o visų kitų disciplinų mokysis vienu (pagrindiniu) lygiu. Tiesa, kadangi nuo kitų mokslo metų į aukštųjų mokyklų tiek valstybės finansuojamas, tiek ir į nefinansuojamas studijų vietas galės įstoti tik jaunuoliai išlaikę valstybinį matematikos brandos egzaminą, tai dešimtokai jau dabar turėtų susirūpinti savo matematikos žiniomis ir gebėjimais.

Taip pat šiųmečiai dešimtokai, kurie kitąmet bus vienuoliktokai,  bus ir pirmieji, kurie jau kitąmet laikys tarpinius patikrinimus. Tarpinių patikrinimų išlaikyti nėra būtina, bet galimybės perlaikyti irgi nebus. 11 klasėje laikomas žinių patikrinimas sudarys 40 proc. viso baigiamojo pažymio svorio. O 12 klasėje laikant valstybinius brandos egzaminus jie surinks dar 60 proc. likusio įvertinimo. Be to, jei jaunuolis vienuoliktoje klasėje nelaikys tarpinio žinių patikrinimo, tai dvyliktoje klasėje jis nebegalės laikyti egzamino.

Šiais metais visi dešimtokai turės laikyti vadinamus PUPP, jiems dar nėra privaloma jų išlaikyti. PUPP išlaikymas privalomu taps tik nuo kitų mokslo metų.