LŠDPS narys mokytojas A. Avčininkas po lietuvių kalbos egzamino: valstybinio egzamino literatūrinio rašinio temos šiemet yra nekorektiškos

2022-06-01

Birželio 1 d.  Lietuvos abiturientai  laikė privalomą lietuvių kalbos ir literatūros brandos egzaminą: 4 valandas rašė literatūrinį arba samprotavimo rašinį, kuriame buvo būtina pasiremti bent vienu privalomu autoriumi iš visų bendroje programoje pateikiamų autorių.

Po lietuvių kalbos egzamino lietuvių kalbos ir literatūros mokytojai aptarė egzamino temas: įžvelgė nekorektiškų temų, netinkamai parinktų autorių ir pavojų paslysti. 

Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos nario ir Vilniaus Užupio gimnazijos lietuvių kalbos ir literatūros mokytojo Aliaus Avčininko  teigimu, šiemet valstybinio egzamino samprotavimo rašinio temos yra mokiniui palankesnės, aktualios, tuo tarpu  valstybinio egzamino literatūrinio rašinio temos  yra nekorektiškos. 

„Valstybinio egzamino samprotavimo rašinio temos šiemet tikrai yra mokiniui palankesnės, aktualios. Tema koduoja problemą, tas problemas įžvelgti gana nesudėtinga, nesudėtinga susieti jas su literatūra, su šių dienų aktualijomis. Ir autoriai, mano galva, parinkti tinkamai, na, nebent Marcelijus Martinaitis nėra visiems įkandamas, galbūt ne visi spėjo apie jį pakalbėti per pamokas.

O literatūrinio rašinio temos nuvylė, galbūt net sakyčiau, šokiravo, nes jos orientuotos į nišinį žinojimą, jos nėra ugdymo turinyje labiau aktualizuotos. Ir autoriai parinkti vos keli tinkantys. Tai K. Donelaitis, B. Krivickas, kurio vos keli kūrinėliai yra į tą temą orientuoti. Kalbant apie kitus autorius, būtų sudėtinga apie metų laikus rašyti. Tad tai visiškai iškritusi tema, be galo plati. Kiek abiturientų pasitikome po egzamino, nė vienas jos nesirinko, nes ji pasirodė per daug plati, sunkiai aprėpiama.

Manyčiau, kad literatūrinio rašinio temos šiemet yra nekorektiškos, bent jau kalbant apie valstybinį egzaminą.

Užsienio vaizdavimo lietuvių literatūroje temai vos keli autoriai tinka, o J. Savickis parinktas netgi nekorektiškai, nes daugumos novelių, kuriose kalbama apie užsienį, mokytojai neanalizuoja per pamokas.

Tad manyčiau, kad literatūrinio rašinio temos šiemet yra nekorektiškos, bent jau kalbant apie valstybinį egzaminą.

Mokyklinio egzamino temos buvo palankios mokiniui. Jos tikrina mokinio suvokimą, jis gali pasirinkti iš platesnio autorių sąrašo“, –  kalbėjo mokytojas LRT.lt.

Daugiau šia tema skaitykite čia