LŠDPS nariai mokytojai įvertino valstybinio lietuvių kalbos ir literatūros egzamino užduotis

2025-06-04

Valstybinis lietuvių kalbos ir literatūros egzaminas šiemet kitoks nei ankstesniais metais. LRT.lt kalbinti mokytojai įvertino šiemetines užduotis. Tarp jų – LŠDPS nariai lietuvių kalbos ir literatūros mokytojai Lilija Bručkienė ir Alius Avčininkas. 

L. Bručkienė: Šiemetinės jau pakitusio egzamino užduotys yra gana nesunkios, tačiau jose slypi ir galimų pavojų abiturientams paslysti

Pasak Klaipėdos Vydūno gimnazijos lietuvių kalbos ir literatūros  mokytojos Lilijos Bručkienės, šiemetinės jau pakitusio egzamino užduotys yra gana nesunkios, tačiau jose slypi ir galimų pavojų abiturientams paslysti.

L. Bručkienė

„V. Mykolaitis-Putinas ir jo romanas „Altorių šešėly“, taip pat Antanas Škėma yra vaikų mėgstami, o ir daug dėmesio per pamokas tam skiriama. Kita vertus, kai užduotys nesunkios, kyla pavojus, kad vaikai apsidžiaugę ir atsipalaidavę parašys be tinkamos argumentacijos, yra galimybė parašyti paviršutiniškus darbus“, – kalbėjo pedagogė.

Anot jos, tinkamas ir K. Bradūno tekstas, o pati tema – palanki mokiniams. Be to, pasak jos, abiturientai, pasirinkę jį per egzaminą, turėtų gebėti pasinaudoti ir savo išsamesnėmis istorinėmis žiniomis.

„Manau, kad komplikuotesnės interpretacijų temos ir kūriniai. A. Škėmos „Baltoje drobulėje“ vaiko vaizduotės tema yra šiek tiek nišinė ir apie tai praktiškai nekalbama per pamokas.

O antrasis eilėraštis yra gana sudėtingas. Ir tekstas, ir tema sudėtinga. Manau, kad mažai kas ryšis ją rašyti, o tie, kas rašys, bus vaikai intelektualai, kurie bus perpratę potekstes, kuriems tai bus artima, priimtina. Manau, ši tema nesulauks didelio dėmesio“, – svarstė L. Bručkienė.

Ji pabrėžė, kad per egzaminą reikia tikrinti tai, ką vaikai moka, o ne stengtis pričiupti, ko nemoka.

„Egzaminas turi patikrinti mokinių įgūdžius, o ne stengtis juos sukirsti. Mano galva, kai pirmi metai, kai naujo tipo rašiniai, jie neturėtų būti labai sudėtingi. Ypač kai buvo tam tikrų komplikacijų likus dviem savaitėms“, – neseniai kilusį pasipiktinimą dėl privalomų ir nenagrinėtų autorių pasiskirstymo egzamine prisiminė mokytoja.

L. Bručkienė sako, kad mokytojas vaikus išlydėdamas į egzaminą niekada nebūna ramus.

„Kaip ten bebūtų, abiturientai yra skirtingos motyvacijos, skirtingų gebėjimų, visada kirba nerimas dėl rezultato ir kaip jie pasirodys. Juk skirtingai vaikus veikia stresas, būna įvairių aplinkybių, dėl kurių vaikai pasirodo geriau, nei gali, o kartais – blogiau“, – pridūrė lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja.

A. Avčininkas: šiemetinės lietuvių kalbos ir literatūros egzamino užduotys atitiko abiturientų pasirengimą

Lietuvių kalbos ir literatūros mokytojų sąjungos pirmininkas Alius Avčininkas sako, kad šiemetinės lietuvių kalbos ir literatūros egzamino užduotys atitiko abiturientų pasirengimą.

A. Avčininkas 

„Tikrai temos nepasirodė per sudėtingos, per daug konceptualios ar penktaplanės, tad manau, kad šiemet buvo pasistengta dėl mokinių“, – apibendrino A. Avčininkas.

„Kiek sutikau prie mokyklos besibūriuojančių mokinių, tik viena mergina pasakė rašiusi apie A. Škėmą, viena rinkosi K. Bradūną, o likusieji – V. Mykolaičio-Putino romano ištrauką. Nė vieno nesutikau, kuris būtų pasakęs, kad interpretavo Simono Bernoto eilėraštį. Labai gaila, nes eilėraštis pasirodė įspūdingas, atveriantis visus įmanomus šių dienų gyvenimo skaudulius, bet turbūt mokiniams pasirodė per didelis iššūkis, galbūt neatrakino eilėraščio ar ironijos, tad vaikai ėjo tuo paprastesniu keliu ir dominavo „Altorių šešėly“, – kalbėjo A. Avčininkas.

„Visada vaikai klausia, kurie autoriai ir kūriniai yra kertiniai, kuriuos verta nuo A iki Ž išmanyti, kad per egzaminą jie jaustųsi saugūs. Tai V. Mykolaitis-Putinas jau daugybę metų yra vienas iš tų kertinių autorių“, – paaiškino pedagogas.

Pedagogas mano, kad rezultatai bus tikrai ne patys blogiausi. Prastesnių rezultatų daugiau, anot jo, bus tarp tų, kurie rėmėsi „Altorių šešėly“ ištrauka, nes „jie bus įkliuvę į spąstus“.

„Tų, kurie rinkosi S. Bernoto ar K. Bradūno eilėraščius, netgi A. Škėmą, kurio ištrauka yra be galo graži, bet ne iš lengvųjų, rezultatai bus aukštesni, o V. Mykolaitį-Putiną analizavusiuosius rezultatai gali nuvilti“, – pasidalijo įžvalgomis A. Avčininkas.

 Daugiau skaitykite čia 

Taip pat čia