LŠDPS Raseinių susivienijimas ir „Liepaitės“ – neatsiejami

2013-12-09

Gruodžio 4 d. įvyko Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos (LŠDPS) Raseinių rajono susivienijimo ataskaitinė rinkiminė konferencija. Pirmąjį pranešimą apie nepakankamo švietimo finansavimo sukeliamas problemas skaitė  LŠDPS pirmininkas Andrius Navickas.  Pasak jo, šiuo metu Lietuvoje švietimui skiriama tik vos daugiau nei 4,5 proc. šalies bendrojo vidaus produkto (BVP), tuo tarpu išsivysčiusios šalys šiai sričiai skiria apie 6 proc. Kad ugdymo procesai vyktų sklandžiai ir kokybiškai, tiek rekomenduoja švietimui atseikėti ir tarptautinės organizacijos. „Todėl mes reikalaujame tik to, kas mums ir taip priklauso, t.y. tų 2 mljr. litų, kurių trūksta iki rekomenduojamo finansavimo“, – kalbėjo A. Navickas.

Raseinių rajono susivienijimo pirmininkas Vytautas Bulotas, pirmą kartą į šį postą išrinktas 2010 sausio 29 d., detaliai priminė susirinkusiesiems per daugiau nei trejus metus nueitą kelią. Įkvepianti pradžia, pirmajame susitikime savivaldybėje palydėta pažadais bendradarbiauti, deja, pavirto į ne tokią gražią realybę.

Rajono mokyklų tinklo pertvarka, pasak pirmininko, padarė labai daug žalos švietimui: daug įtampos, dirbtinės konkurencijos tarp mokytojų, daug energijos ir nervų profesinei sąjungai gelbėjant Raseinių mokyklas nuo reorganizacijų. V. Bulotas prisiminė švietimo ir mokslo viceministro Rimanto Vaitkaus viename pranešime išsakytą mintį, kad Estija mokyklas reformavo gerokai pigiau ir paprasčiau, nes vidurines mokyklas tiesiog pervadino gimnazijomis, nestambino klasių.

Neišvengiamai daug laiko pirmininko ataskaitoje užėmė ir šalyje garsiai nuskambėjusi Raseinių lopšelio-darželio „Liepaitės“ istorija, lydima buvusio mero Remigijaus Ačo šešėlio. „Į valdžią ateina visokių žmonių ir jų veiksmai sukėlė netikėtų įvykių bangą, į kurią buvome įtraukti ir mes“, – kalbėjo V. Bulotas. Jis priminė visą konflikto eigą nuo pat steigiamojo darželio profesinės sąjungos susirinkimo, kuriame skandalingai „sudalyvavo“ ir dabar jau Seimo narys R. Ačas; papasakojo apie teismų procesus, vykstančius ir jau pasibaigusius, ta proga padėkodamas LŠDPS teisininkų desantui: advokatui Andriui Chudenkovui ir teisininkei Žavintai Salatkienei.

altVienas iš reikšmingesnių procesų – skundas prokuratūrai dėl trukdymo profesinės sąjungos veiklai. Baudžiamasis kodeksas (BK) už tai numato bausmę viešaisiais darbais arba bauda, arba laisvės apribojimu. Anot pirmininko, prokuratūra ne kartą nutraukė ikiteisminį tyrimą dėl trukdymo profsąjungos veiklai darželyje „Liepaitės“, tad į teismą teks kreiptis jau trečią kartą, skundžiant tokį prokurorų sprendimą. Tačiau V. Bulotas į tai žiūri gana optimistiškai, nes su kiekvienu kreipimusi į ikiteisminę instituciją atsiranda naujų detalių, todėl Raseiniai ir čia gali įeiti į istoriją: Lietuvoje dar nėra buvę precedento, kad kas nors būtų nubaustas pagal BK 177 str. (Trukdymas profesinių sąjungų veiklai).

Raseinių profsąjungos lyderis taip pat pasidžiaugė, jog pavyko į darbą gražinti drąsiai rajono ir ugdymo įstaigos valdžią kritikavusią darželio „Liepaitės“ judesio korekcijos pedagogę Romeną Drąsutienę, o buvusi profesinės sąjungos pirmininkė Roma Kasparavičienė laimėjo konkursą ir tapo vedėjos pavaduotoja. V. Buloto teigimu, galbūt konfliktas nebūtų kilęs, jeigu savivaldybių švietimo skyriai būtų nepavaldūs savivaldai, o, tarkim, Švietimo ir mokslo ministerijai. Dabar Švietimo skyrių specialistai, bijodami netekti darbo, griečiau sieks likti lojalūs valdžiai, negu spręsti iškilusias problemas.

„Po dvejų metų įtampos mikroklimatas darželyje pradėjo gerėti“, – konstatavo V. Bulotas ir padėkojo visoms „liepaitėms“, kad susitelkusios ir kartu atlaikė aukščiausios savivaldybės valdžios spaudimą. Savo ruožtu „Liepaičių“ atstovės tarė nuoširdų „ačiū“ V. Bulotui už visokeriopą pagalbą ir „pirmąjį ramybės gurkšnį“.

Atėjus rinkimų metui be konkurencijos Raseinių rajono susivienijimo pirmininku perrinktas V. Bulotas, pavaduotojomis tapo Reda Skirmantienė ir Diana Kriskuvienė, papildytas ir profsąjungos komitetas. „Tikiuosi, kad jau kitoje atmosferoje dirbsime toliau, kitas periodas bus palankesnis susikalbėjimui“, – baigdamas konferenciją sakė dar vieną trejų metų kadenciją susivienijimui vadovausiantis V. Bulotas.