LŠDPS – besimokanti organizacija (fotogalerija)

2015-08-25

Rugpjūčio 19-21 d. Aukštadvaryje įvyko mokymai Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos visų lygių lyderiams „Kaip pasiekti susitarimų ir išgyventi šiuolaikinėse organizacijose“.

„Prieš naujuosius mokslo metus susirinkome pasisemti  naujos energijos, idėjų ir žinių“, – pradėdamas seminarą beveik šešiasdešimčiai jo dalyvių sakė LŠDPS pirmininkas Andrius Navickas. Jis supažindino seminaro dalyvius su LŠDPS veikla ir planais. Pirmininko pavaduotoja Erika Leiputė-Stundžienė pristatė naujausius dokumentus, reglamentuojančius pedagogų darbą, apmokėjimą, dokumentų derinimo tvarką. Pirmininko pavaduotojas Vytautas Silvanavičius pasidalino informacija iš derybų, vykstančių su Švietimo ir mokslo ministerija dėl šakos kolektyvinės sutarties.

Antroje pirmosios dienos pusėje Vytauto Didžiojo universiteto doc. dr. Jolita Vveinhardt, aplodismentais pasveikinta kaip ką tik įstojusi į LŠDPS, išsamiai papasakojo apie mobingą, šios sąvokos ir reiškinio „atsiradimą“ pasaulyje ir Lietuvoje. „Mobingas – ypatingai rafinuotas susidorojimas su bendradarbiu“, – sąvoką apibūdino lektorė. Anot jos, šis susidorojimas būna toks rafinuotas, kad dažnai negali nei pateikti įrodymų, nei kam nors pasipasakoti nerizikuodamas būti pavadintas paranojiku.

Docentės, savo mokslinių tyrimų tematika pasirinkusios mobingą, teigimu, persekiojimo aukomis dažniausia tampa stiprios asmenybės, profesionalūs, atsidavę darbui žmonės, kurie tampa „nepatogūs“ kolegoms. Ji pristatė moberio (puolėjo) ir mobingo aukos savybes, informavo, kaip atpažinti mobingo dalyvius, kurių organizacijoje būna nemažai („mob“ – iš anglų kalbos išvertus reiškia gauja, minia). Tuo tarpu ginančiųjų auką pasitaiko labai nedaug.

Mokslininkė pateikė keletą mobingo veiksmų pavyzdžių, papasakojo apie mobingo intensyvumo laipsnius, kaip juos atpažinti pagal aukos savijautą, patarė kaip aukai reiktų elgtis. Seminaro dalyvius J. Vveinhardt taip pat supažindino su pačios atliktų tyrimų rezultatais. Pasirodo, mobingas yra labiausiai paplitęs tarp aukštą išsilavinimą turinčių žmonių. Pagal tyrimo, atlikto 2008-2014 metais, rezultatus švietimo sritis pagal mobingo raišką yra daugiausiai paliesta šalia administravimo ir aptarnavimo veiklos. Pirmąją vietą užima mobingas tarp vienodų pareigybių darbuotojų, antrąją – vadovo – prieš pavaldinį ir trečiąją – pavaldiniai – prieš vadovę moterį. Atlikdama tyrimus ir konsultuodama darbuotojus docentė teigė pastebėjusi, kad lietuviai yra be galo kantrūs.

Pasak  J. Vveinhardt, mobingą gali sustabdyti vadovai, o siekiant apsidrausti nuo galimo puolimo ji patarė darbe nebūti labai atvirais, nusibrėžti ribas ir nesupainioti draugo su priešu. Mobingui prasidėjus reiktų jo apraiškas viešinti, drąsiai apie tai kalbėti kolektyvo susirinkimuose, nes „puolėjai“ labai bijo viešumo.

Antrąją dieną lektorius Mindaugas Žebrauskas vedė mokymus apie tai, kaip suderinti interesus ir pasiekti geriausių susitarimų. „Yra du tipai žmonių: vieni tik sensta, kiti sensta besimokydami“, – pradėdamas savo paskaitą sakė jis ir davė daug puikių patarimų, žinių, kaip derinti interesus, kaip valdyti susitarimų rezultatus, kaip kokybiškai kalbėtis, kokios elgsenos padeda susitarti ir pan. „Jūs galite patys kurti savo aplinką, nors patys tuo netikite“, – baigdamas savo mokymus sakė M. Žebrauskas.

Trečiąją dieną pranešimą skaitęs Vytauto Didžiojo universiteto profesorius Gintautas Mažeikis kalbėjo apie kitą problemų sprendimo būdą – viešąjį konfliktą. Jis supažindino seminaro dalyvius su politiškumo ir viešo konflikto sąvokomis, jų vaidmeniu ir vieta visuomenės gyvenime. „Konfliktas nėra blogis, tai būdas, kaip sprendžiami vieši reikalai“, – sakė mokslininkas, o profesinės sąjungos (taip pat ir keldamos konfliktus) savo ruožtu yra tai, kas užtikrina civilizuotą gyvenimo būdą. Pasak, jo, viešų konfliktų Lietuvoje nėra, nes šiuo metu nebėra kam juos kelti, Lietuva tik „tuštėja“ ir nyksta, todėl mūsų šalyje reikalinga mąstymo revoliucija. Deja, G. Mažeikio teigimu, ją įvykdyti yra labai sunku, nes ji neprasideda pagal kažkieno įsakymą ar išleistą įstatymą.

„Ir revoliucijas, ir visus proto perversmus gali sukelti tik laisvi, organizuoti ir besimokantys žmonės“, – apibendrindamas trijų dienų seminarą ir išlydėdamas jo dalyvius sakė LŠDPS pirmininkas Andrius Navickas.

Daugiau apie mobingą – www.mobingas.lt

M. Žebrausko paskaitos, jo rekomenduojamos knygos ir filmai – http://dirigo.lt/izvalgos/

FOTOGALERIJA