Garsioji darbo grupė veiklą baigė be rezultatų

2015-02-26

alt

Vasario 26 d. Vyriausybėje įvyko Ministro Pirmininko sudarytos darbo grupės, iki vasario 1 d. turėjusios parengti pasiūlymus, kaip gerinti švietimo padėtį, posėdis, kuris Premjero Algirdo Butkevičiaus bei švietimo ir mokslo ministro Dainiaus Pavalkio darbotvarkėje buvo įvardintas kaip susitikimas su švietimo profesinių sąjungų atstovais.

Vyriausybės vadovui buvo pristatyti darbo grupės, kuri oficialiai vadinama „pasiūlymams dėl mokinių ugdymo kokybės, veiksmingumo, pedagogų socialinių sąlygų gerinimo ir bendrojo ugdymo mokyklų tinklo pertvarkymo parengti“, rezultatai.

Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkas Andrius Navickas pabrėžė, kad pusę metų dirbusi darbo grupė veiklą baigė be rezultatų, nes jos parengti pasiūlymai visiškai nekeičia apgailėtinos švietimo padėties. Be to, ministras šias „derybas“, kaip buvo skambiai vadinama darbo grupė, vedė neturėdamas Vyriausybės įgaliojimo.

Iš Premjero pozicijos susitikime tapo aišku, kad švietimas šiemet jokio papildomo finansavimo negaus ir nebus šalies prioritetų sąraše.

LŠDPS skeptiškai vertina Premjerui pristatytus darbo grupės pasiūlymus, kurie negerina nei pedagogų darbo sąlygų, nei ugdymo kokybės. Maža to, kai kurie darbo grupės siūlymai prieštarauja profesinių sąjungų principams, pvz., pedagoginio personalo skaičiaus optimizavimas, mokyklų tinklo optimizavimas, kas abiem atvejais reiškia darbuotojų atleidinėjimus. Be to, optimizuoti mokyklų tinklą dažniausiai reiškia mažas mokyklas prijungti prie didelių, o vėliau ir uždaryti, kas prieštarauja Vyriausybės programos 175 punktui.

Taip pat yra keista, kad skelbiama, jog sutarta mokinio krepšelį pakeisti klasės krepšeliu, nors metodiką dar tik ketinama rengti. Tuo tarpu LŠDPS pritarti ar nepritarti šiai metodikai spręs tik tada, kai ji bus parengta. Lygiai taip pat ir su etatinio darbo apmokėjimo sistema – LŠDPS vertins tik parengtą projektą.

Nelabai suprantamas ir prievolės mokyklų vadovams dirbti 5 kontaktines valandas panaikinimo efektas. Tam, kad nesumažėtų jų atlyginimai, kasmet reiktų daugiau nei 5 mln. eurų, o ar „astilaisvinusios“ valandos tikrai atiteks mokytojams, garantijų nėra.

Rugpjūčio 27 d. Premjero sudarytoje darbo grupėje dirbo vienuolika asmenų (vadovas – ministras Dainius Pavalkis), profsąjungoms atstovavo LŠDPS pirmininkas Andrius Navickas, Lietuvos švietimo įstaigų profesinės sąjungos pirmininkas Eugenijus Jesinas, Lietuvos švietimo profesinės sąjungos pirmininkas Audrius Jurgelevičius, o lapkričio 24 d. grupė papildyta Lietuvos mokytojų profesinės sąjungos pirmininke Jūrate Voloskevičiene. Iš viso įvyko 8 darbo grupės posėdžiai.

„Profsąjungos darbo grupėje „derėjosi“ su ministru, kuris, pasirodo, tam net neturėjo Vyriausybės įgaliojimo. Ar artimiausiu laiku įgaliojimus gaus, parodys laikas, todėl kalbėti apie kokius nors profsąjungų ir ministerijos susitarimus yra per anksti“, – po susitikimo sakė Andrius Navickas.